Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

28 Ağustos '09

 
Kategori
Yolculuk
Okunma Sayısı
1870
 

Agam sizi sağ salim getürdük

Agam sizi sağ salim getürdük
 

BU RESİM ALINTIDIR


1950' li yıllar ile, 1960 yılının başları. İki zaman aralığında Sirkeci' deki tren garının arkasına sizi götürmek istiyorum.
Derme, çatma tam boy cam üzerlerinde elle yazılmış, ANKARA, KAYSERİ, MALATYA v.s. renk kırmızı ya da siyah, camdan içeri doğru baktığınızda tahta bir masa, tahta bir sandalye, oturan bıyıklı oldukça kilolu adam.

Burası ilk şehirlerarası yolculuğun yapılabilmesi için bilet satışı yapılan YAZIHANELER. Hepsi birbirine benzer, yanyana sıralıdırlar. ULUSOY ve KOÇ otobüslerinin ilk seferlerinin başladığı yer.
Kapıların önünde çığırtganlar, HADİ AGAM KALKİYOR, HEMENCİK BEKLEME YAPMAZ, ya da HAÇAN BİR TEK YER KALDI, ALAN KARLI, her çığırtgan kendi yöresinin şivesi ile dilleri döndüğü kadar yolcu avlamak peşinde. Yolcular genelde, TÜCCARLAR. Arada bir de, fazla olmamak kaydı ile sıradan, bir yerden bir yere gidecek vatandaşlar.

Çoluk çocuk, maaile gelirler. Aralarında ağlayanlar, ellerinde maşlapa ile suları. Neden mi? Çünkü otobüsün hareketi ile sular arkadan atılacak. Kendine yeni bir iş kapısı arayan bir kaç ufaklık, hadi yolcu uğurlama suyu, okunmuştur.
Yazıhanelerin birinden yükselen can yakan bir türkü, BURASI MUŞ TUR, YOLU YOKUŞTUR GİDEN GELMİYOR devam eder.
Bu türkü yolcuları da, onları uğurlayanları da bir efkarlandırır ki sormayın gitsin. Herkes salya, sümük. Bu kadar ağlayacaktınız, üzülecektiniz gitmeyin, anam kanun zorumu var, ya da gelmeyin gidecekseniz.

İnsanların bu kadar efkarlı olmalarının nedeni, kamyon şasisi üzerine monte edilen tahta kasalarla tamamlanmış otobüsler. Şimdiki otobüslerin bunlar ile yarışmaları mümkün değil. Bagaj mı oda ne. Otobüsün üstü tabi. Tahta bavullar sırası ile üste asker gibi sıralanır, kalın urgan denilen iplerle paket bağlanır gibi otobüsün altından üstünden bağlanır. Şöför bağırır, OĞLUM İYİ BAĞLA SAĞA, SOLA YALPA YAPMAYALIM. Muavin, TAMAM ABİ SEN MERAK ETME, HERŞEY YOLUNDA.

Otobüsün kalkma zamanı gelir, KABATAŞ-ÜSKÜDAR arabalı vapuru ile otobüsler Anadolu'nun herhangi bir şehrine gitmek üzere, Anadolu yakasına geçerler.
Muavinler, onlarda ayrı bir dünya. Farklı lehçeler, farklı sosyal yapılar. Otobüs iki saatte bir mola verir. Muavin, sanki yolcuları dövecek gibi bağırır, HADİ AGALARIM, BACILARIM BEŞ DAKKA ZARURET MOLASI, ÇAYLAR ŞİRKETTEN. BAK GEÇ KALAN OLURSA HEÇ KARIŞMAYIZ HA.
Bu cümlenin bitişi ile, otobüs yolcuları can hıraş bir şekilde kendilerini dışarı atarken, acaba zaruret için mi bu süreyi kullansınlar, yoksa bedava şirketten çayı mı içsinler, yaşlı kadın, muavine kızar, oğlum hangisini beş dakkada yapacağız, yap şunu on dakkada rahat rahat şey yapalım. Muavin kızar, ya teyze ya.
Neyse beş dakika biter, mola yerinden yükselen bir ses, AĞAM İSTANBUL DAAN GALKIP, HIYIRLISI İLLE ENTEP(ANTEP) E GİDECEK, KOÇ UN KOÇ GİBİ YOLCULARI SÜRENİZ BİTTİ. HADİ CANLARIM BENİM OTOBÜSLERİNİZE.
Şimdiki gibi değil, yolculuk 16-17 saat gibi uzun sürer. Varış yeri, bir hayli komik, ellerinde dua kitapları ile otobüsün son geliş saatinde duaya başlayan, yolcu karşılıyıcıları. Otobüsten inen yolcular, yüzlerindeki renkler sıfır, yorgunluk had safhada, ama istedikleri yere, sağ salim ulaşmanın mutluluğu genede gözlerine yansır.

Muavin son defa bağırır, AGALARIM, BİZLERİN ARABASINA BİNDİGİNİZ İÇİN, TEŞEKÜR İDERİZ. BAK YA NE BİÇİM SAG SALİM GETÜRDÜK SİZLERİ DEMİ.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

..çok yaşayasınız. O günlere götürdünüz. İyi de muavin yolculara kesekağıdı dağıtmayı neden unuttu? Ya da fosur fosur düne kadar cıgara içenlerin izmaritlerini yere atmama uyarısını?..

Yüksel ÖNAÇAN 
 03.09.2009 15:54
Cevap :
gerçekten sigara ve kese kağınıdını unutmuşum.bir dahaki sefere.çok teşekkür ederim. saygılarımla  03.09.2009 17:45
 

inanılmaz birşey ilk okuduğumda o anı hayal etmekle kahkahalara boğulmak arasında epeyce çelişli yaşadım. fakat şimdi düşünüyorumda ağlanacak halimize gülüyoruz. o dönemler... yaşanan sosyal sıkıntı ve çöküntüler... gerçekten içler acısı şimdi insanların neden hayat mücadelesini kazanmak için kendilerini kaybettiğini daha iyi anlıyorum. saygılarımla...

ıtri 
 28.08.2009 14:05
Cevap :
AMAN SAKIN AĞLAMAYIN.O ZAMANDA İNSANLAR MUTLU İDİ.O ZAMANIN KEYFİDE BİR BAŞKAYDI.NEDENMİ? ŞİMDİ SEYAHAT EDERKEN ARKANIZDAN SU DÖKEN VARMI?ŞİMDİ YOLCULUKLARDA BİR ŞEYLER İKRAM EDİYORLAR AMA O ZAMAN O İÇİLEN ÇAYIN TADI BİR BAŞKA İDİ.HELE HELE ÇERNOBİLDEN BUYANA GEÇENE ZAMANDA HALA İÇİNDE RADYASYON OLAN ÇAYLARI İÇTİĞİMİZDE DÜŞÜNÜRSEK.HAYAT HER AŞAMADA GÜZELDİR.YETERKİ BU GÜZELLİKLERİ GÖREBİLELİM.ŞİMDİ YAPILANLAR İLEDE GURUR DUYALIM.ATATÜRK ÜN DEDİĞİ GİBİ TÜRK MİLLETİ ÇALIŞKANDIR. SAYGILARIMLA  28.08.2009 16:12
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 106
Toplam yorum
: 65
Toplam mesaj
: 12
Ort. okunma sayısı
: 459
Kayıt tarihi
: 18.06.09
 
 

 Hayata daima pozitiv bir bakış açısı ile bakan, insanları incitmekten, üzmekten korkan ama hay..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster