Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

13 Ocak '21

 
Kategori
Anılar
Okunma Sayısı
20
 

Ağanın Eli tutulmaz

Gençlik dönemlerinden bu yana köyümüzde arkadaşlarımla içki masaları kurar kendi aramızda yer içer eğlenirdik. Dışarıdan biri aramızda olmazdı. Kendi aramızda her türlü muhabbeti yapardık. Ben dışarıda memur olarak görev yapıyordum. İzinlerde bayramlarda köyüme gelirdim. Emekli olunca köyde baba evimizin bir odasına tadilat yaptırdım. Tatil amaçlı kullanıyorum.

Yine köydeydim. Arkadaşlar kamelyada masa hazırlıkları yapıyorlar, her şey tamamlanmak üzere. Arkadaşım Ruhi ayakta telefon konuşması yaptı. On dakika sonra köye kamelyanın yanına siyah kango araba geldi. Kamelyaya oturdu. Bir tanıştırma da yapmadı. Oysa bize sorması gerekirdi. Sorsaydı kabul etmezdik zaten. Arkadaşım kırılmasın diye bir şey söylemedim. Zaten bir şey söylediğimde 'sen ne anlarsın' diyor sürekli. Yeni tanışmış adı, Atilla. Kdz Erdemir işçi emeklisi.

Arkadaşım Ruhi'nin Filyos'ta 1+1 evi var. Yalnız yaşıyor. Balkonunda balık yapar bira içeriz. Yine Ruhi ile sohbetimde ' arkadaş bulacaksan müteahhit olsun' diye takıldım. Arkadaşına Atilla bey diye hitap ediyor. Arkadaşı da ona 'Ruhi bey' diye hitap ediyor. Birbirlerine bey diye diye arkadaşlık yapıyorlar.

Ruhi yine bir gün beni davet etti, mezgitleri kızarttı, ben biramı içtim. Atilla benim arkadaşm değil, ben onunla içki içmek istemem. Balıklarımız azaldı, ben üç büyük mezgiti sona bıraktım. Ruhi yine telefon etmiş, Atilla geldi. Ben bir anlam veremedim. Baştan Atilla gelecek deseydi ben gitmezdim. Tabağımdaki üç mezgiti önündeki tabağa boşalttım, espri olsun diye 'bak insanlık öğren' dedim. Hiç sesini çıkarmadı, teşekkür bile etmedi. Konuşma, sohbet yok, yiyor içiyor ikram. Ben az sonra kalktım zaten.

Ben bir daha Ruhi'nin evine gitmemeye karar verdim. Düzce'ye evime döndüm. Telefonda 'Atilla bey geldi, ağalık bizde kalsın' dedi. Atilla eşi postanede memur olduğu için Filyos'a gelmiş. Kdz.Ereğli'de yerleşmiş. Artvinli imiş.

Atilla bizim Köyde Celal adında emekli işçi arkadaşım var. Ona eşim doğayı çok seviyor buraya mangal yapmaya gelebilir miyiz demiş. Celal da buyrun demiş. Güzel bir mangal yapmışlar. Ruhi'n arkadaşına köyde bakılıyor. Siyah kango araba sık gelince haliyle köyde duyuluyor, dedikodusu yapılıyor evlerde.

Bizim kıvırcıklar biraz yabancıya daha ilgi duyarlar. Arkadaş olurlar, kız verirler. Bir kıvırcık gurbete gitse aynı yabancılar ilgi göstermezler.

Arkadaşlıkları hayırlı olsun.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 483
Toplam yorum
: 342
Toplam mesaj
: 18
Ort. okunma sayısı
: 212
Kayıt tarihi
: 15.03.11
 
 

A.İ.T.İ.A Yönetim Bilimleri Fakültesini bitirdim. Kütüphaneci ve Maliyeciyim. Emekli oldum. İlgi al..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster