Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

23 Ağustos '16

 
Kategori
Kişisel Gelişim
Okunma Sayısı
619
 

Ağır ağır ölürler alışkanlıklarının kölesi olanlar

Ağır ağır ölürler alışkanlıklarının kölesi olanlar
 

Ağır Ağır Ölürler Alışkanlıklarının Kölesi Olanlar


Alışkanlıklarımızdan kurtulmak, vazgeçebilmek hiçkolay değildir. Aynı zamanda da bir tercihtir. Kişi pek tabi ki alışkanlıklarından vazgeçmemeyi tercih edebilir. Fakat öyle alışkanlıklarımız var ki; bu alışkanlıklarımızdan kurtulmamız şarttır.

Nedir bu kurtulmamız gereken alışkanlıklarımız? Şimdilik sadece birkaç tanesinden bahsedeceğim.

Paylaşmama alışkanlığı

Yaradılış itibariyle, insanoğlu özünde paylaşmak vardır. Bizler kendi merkezimizden ve kaynağımızdan iyice uzaklaştığımızdan dolayı paylaşmamayı alışkanlıkhaline getirdik. Paylaşmama virüsü kendisini hissettirmeden; fakat azımsanmayacak bir hızda hücrelerimizi sarıyor.

Yaptığınız paylaşımlar sosyal medya ile sınırlı kalmasa…

Oysa ki; bilgimizi, sevgimizi, güzellikleri, mutlulukları, acıları, yediğimiz lokmayı paylaştıkça insan olarak zenginleştiğimizi farketsek güzel olmaz mı?

Biz biriktiriyoruz. Yanlış anlaşılmasın biriktirdiğimiz şeyl dostluklar, güzellikler, değerler değil.

Biz, para biriktiriyoruz.

Eşya biriktiriyoruz.

Kin biriktiriyoruz.

Tahammülsüzlük biriktiriyoruz.

Maalesef ki, kazandığımız paraları daha iyi yaşamak, daha faydalı olmak için değil, daha çok şeye sahip olmak için harcıyoruz.

Dinlememe alışkanlığı

Çoğu insanda bir alışkanlık daha var. O da dinlememe alışkanlığı. Birbirimizi dinlemiyoruz. Karşımızda ki kişi bir şeyler anlatırken, çoğu zaman ona vereceğimiz cevabı düşündüğümüzden dolayı sadece dinler gibi görünüyoruz. Bu karşı tarafın kendisini değersiz hissetmesine sebebiyet veriyor. Peki soru şu? Karşısındaki insanın değersiz hissetmesine sebep olan bir kişinin, kendisi değerli olur mu?

Bu alışkanlıktan kurtulsak, gerçekten duyarak, anlamaya çalışarak, karşı tarafı değerli olduğunu hissettirerek dinlemeye başlasak güzel olmaz mı?

Tembellik alışkanlığı

Kurtulmamız gereken en önemli alışkanlıklarımızdan bir tanesidir tembellik alışkanlığı. Hem bireysel hem de toplumsal olarak her anımızı katma değer sağlayan işlerle dolu dolu geçirmemiz şarttır. Yaptığımız işlere yüreğimizi koymamız ve hakkını vererek yapmayı alışkanlık haline getirmemiz gerekmektedir. Boşa geçen her anımız, hanemize eksi olarak yazılmaktadır. Rekabet ettiğimiz kişi ve ülkelerle makas her geçen gün açılmaktadır. Kolay elde etme alışkanlığı ve kolaycı yaklaşım tarzından kurtulmalıyız. Mücadele etme, vazgeçmeme alışkanlığını kazanmamız çok önemlidir.

Şimdi sözü Şili’li yazar ve şair Pablo Neruda’ya bırakmanın tam vaktidir.

Ağır ağır ölür alışkanlığının kölesi olanlar, her gün aynı yoldan yürüyenler, yürüyüş biçimini hiç değiştirmeyenler, giysilerinin rengini değiştirmeye yeltenmeyenler, tanımadıklarıyla konuşmayanlar.

Ağır ağır ölür tutkudan ve duygulanımdan kaçanlar, beyaz üzerinde siyahı tercih edenler, gözleri ışıldatan ve esnemeyi gülümseyişe çeviren ve yanlışlıklarla duygulanımların karşısında onarılmış yüreği küt küt attıran bir demet duygu yerine “i” harflerinin üzerine nokta koymayı yeğleyenler.

Ağır ağır ölür işlerinde ve sevdalarında mutsuz olup da bu durumu tersine çevirmeyenler, bir düşü gerçekleştirmek adına kesinlik yerine belirsizliğe kalkışmayanlar, hayatlarında bir kez bile mantıklı bir öğüde aldırış etmeyenler.

Ağır ağır ölür yolculuğa çıkmayanlar, okumayanlar, müzik dinlemeyenler, gönlünde incelik barındırmayanlar. Ağır ağır ölür özsaygılarını ağır ağır yok edenler, kendilerine yardım edilmesine izin vermeyenler, ne kadar şanssız oldukları ve sürekli yağan yağmur hakkında bütün hayatlarınca yakınanlar, daha bir işe koyulmadan o işten el çekenler, bilmedikleri şeyler hakkında soru sormayanlar, bildikleri şeyler hakkındaki soruları yanıtlamayanlar.

Deneyelim ve kaçınalım küçük dozdaki ölümlerden, anımsayalım her zaman: “Yaşıyor olmak yalnızca nefes alıp vermekten çok daha büyük bir çabayı gerektirir.”

Soru şu;

Bir kere geldiğin bu dünyada seni sıradanlaştıran, farkındalığını ortadan kaldıran, silikleştiren alışkanlıklarından vazgeçmeye hazır mısın?

www.erengokyer.com

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 21
Toplam yorum
: 4
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 289
Kayıt tarihi
: 08.08.12
 
 

"Çıplak bir hakikat tanımıyorum. Ancak cehaletimin karşısında alçakgönüllülükle eğiliyorum. İşte ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster