Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

26 Eylül '07

 
Kategori
Sağlık
Okunma Sayısı
463
 

Ağır hastaların seçim hakkı üzerine

Ağır hastaların seçim hakkı üzerine
 

Adını bile yazmak istemediğim o çok eziyetli hastalıktan muzdarip olanlarla birşeyler paylaşmak istiyorum nicedir. Hatta Onkoloji kapılarına gidip o hiç tanımadığım insanlarla konuşmak bile aklımdan geçti.

Bazı Kanser hastaları için erken teşhiste gerçekten kemoterapiyle tedavi şansı çok yüksek.Ama bazı gruplarda veya ileri aşamalardaki hastalıklarda, maalesef neredeyse hiç ümit yok.

Bu hastalıkla ilgili herhangi bir yerde " bu tedaviyi gören şu kadar hastadan şu kadarı iyileşti" diye bir bilimsel istatistik vs.gördünüz mü.hayır.Ben de görmedim.Sadece - ne kadar doğruyu yansıtır bilinmez- 5 ve 10 yıllık yaşama oranları verilir nadiren. İşin asıl kısmı karanlıktır herzaman. "Doktor ben bu tedaviyi görürsem iyileşeceğim değil mi" diye soramaz bile hastalar. Doktor da size böyle söyleyemez. Çünkü içten içe doktor bile ümitsizdir çoğu kez.

Madem durum böyle : bu kemoterapi iyi hücrelerle birlikte kanserli hücreleri de öldürmesi umulan denen zehirli ilaçlar pek parlak bir başarı sağlamıyor o halde alternatif tedavi arayan, çoğu bütün çareyi tüketmiş hastalara ve onlara ümit ve çoğu kez şifa sağlayan, arada sahtekarları olsa bile, büyük kısmı iyiniyetli yardım için çabalayan insanlara karşı çıkılıyor, hışımla üzerine gidiliyor?

Geçmişte Dr. Ziya ÖZEL TIP Camiasının katı tavırları nedeniyle ABD' ye yerleşmek zorunda kaldı ve orada incelemelerini sürdürdü. Şimdi de Türkiye'de yıllardan beri, iddialı, bazı bitkilerle şifa sağladığını, binlerce kanserli hastayı iyileştirdiklerini televizyon programlarında dile getiren insanlar var. Bunlar abartılı konuşuyorlarsa ve sadece 5-10 hastayı iyileştirebiliyorlarsa ya da ömrün biraz daha uzamasına yolaçan tedaviler yapabiliyorlarsa da, bırakın kendilerinden ümit kesilmiş ve son zerre enerjilerini Işın ve kemoterapi kuyruklarında harcayan o insanlar, isterlerse bir de bu yöntremlere başvurabilsinler.Gerekirse bu doğrultuda, sorumluluk aldıklarına dairimza versinler doktorlarına

En azından Belli ağır hastalıkların belli aşama veya gruplarındaki insanlar için engelleme olmamalı. Her insan hayatını sağlıklı ve uzun sürdürebilmek için hangi tedavi yöntemlerini tercih edeceği konusunda, söz sahibi olabilmeli ve doktorlar tarafından da doğru şekilde bilgilendirilmeli bence. Zaten gerçekte tedavi yapamayan, alternatif doğal tedavi uyguluyorum diye ortaya çıkan dolandırıcıların ne oldukları kısa süre sonra anlaşılacaktır ama sırf bu az sayıda ortaya çıkabilecek sahtekar ümit tüccarlarının varlığı yüzünden insanların umut kapılarını kapatmak zalimce geliyor bana.

Bu konuda yazıyorum çünkü ben de çok yakını iki insanı bu hastalıktan aylarca tedavilerinin her aşamasında yanlarında olduktan sonra kaybetmiş bir insanım.

Herkese iyilikler dilerim.

Unutmayın hastalığı üreten vücut onu iyileştirecek kapasiteye de mutlaka sahiptir. Yalnız , iyileştirirken yıkan tedavilere yönelirken iyice ikna olunmasını, kemoterapi ve diğer klasik tedavilerle birlikte destekleyici olarak ve bitkilerin asla gözardı edilmemesini fikir jimnastiği olarak ortaya sürüyorum ben..Naçizane tabii...

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Bende bu lletten muzdarip bir kişi olarak sizi çok iyi anlıyorum. İnsan çevresindeki yakınlarının, bir şeyler yapmak için çırpınmalarını gördükçe, inanın iyileşmek için daha çok gayret ediyor. Alternatif tıbba gelince, kemoterapi sırasında bazı bitkiler toksit etki yaptığından ters tepebiliyormuş. Bütün tıbbi tedaviler uygulandıktan sonra, alternatif tıbba yönelmek daha dğru bence. Sağlıklı ve esen kalın.

narçiçeği 
 02.10.2007 13:12
Cevap :
Merhaba .Geçmiş olsun.Sizinle hemfikirim.Önce Doktorların önereceği tedavi tabii ki ama yazım, bu doğal tedavi yöntemlerinin de tamamen bir kenara atılıp atılmayacağı konusunda, hastaya da karar hakkı tanınmasına, çünkü asıl olanın onun hayatı olduğuna ilişkindi.  02.10.2007 13:56
 

Büyük acılar yaşanabiliyor maalesef. Ama sizin bu konudaki gözleminiz ve çıkarımınızda bence oldukça önemli bir husus. Kanser hastalarının tamamen iyileşme olasılığı kanserin tipine göre değişmekle beraber tam iyileşmenin görüldüğü kanser tipi sayısı oldukça azdır. Kanser hastalarının her daim varolan psikolojik destekleri dışında alternatif tıpla bu hastalık iyileşir mi acaba? Son paragrafınızda bunu soruyorsunuz; bunun cevabı hala net olarak verilmemekle birlikte ben de bir dr. olarak böyle olabileceği düşüncesi içindeyim. Ama peki mesela, sizin başınız ağrıyor. Ben size diyorumki bir ökse otu çayı içiniz bir seans da yoga yapınız geçer!; ya da diyorum ki şu ilacı alın geçer! Cevabınız? Yani diyeceğim Alternatif tıp hala sonuçları net olmayan, ama gözardı edilmemesi gereken bir branştır. Ve esasen buna alternatif demekten öte tamamlayıcı tıp denmesinin daha uygun olacağı kanaatindeyim. Çünkü bilimi hiç sayamassınız, ama onu doğu kültürüyle tamamlayabilir

sevgiii 
 27.09.2007 18:05
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 141
Toplam yorum
: 212
Toplam mesaj
: 58
Ort. okunma sayısı
: 393
Kayıt tarihi
: 21.09.07
 
 

Merhaba...  Üniversite mezunu Kamu İdaresinde  çalışan bir bayanım. Ankara'da iki oğlumla yaşıyorum..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster