Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

30 Haziran '19

 
Kategori
Sağlık
 

Ağız İçi Yaralar

AİDS’E SEBEBİYET VEREN HIV VİRİSÜ
ERKEN DÖNEMDE AĞIZ İÇİ BÖLGESİNDE BELİRTİ VEREBİLİR
 
KLİNİK ORTAMINDA DİŞ HEKİMLERİNİN
BAZI BULAŞICI HASTALIKLARIN TANISINI KOYDUĞU DURUMLAR VARDIR.
 
HIV pozitif hastalarda ağız içi mantar enfeksiyonun da artış görülür .Oral mukozada beyaz görüntüler, genellikle genç bireylerde dudak kenarlarında kırmızı  beyaz lezyonlar HIV bulgusu olabilir. AIDS tablosunda yoğun diş eti problemleri görülür. Neredeyse tüm aids hastalarında diş eti iltihabı (gingivitis) görülür. Diş eti problemleri ağrılı ve yoğun kanamalıdır. Ağız içinde ağrısız genellikle damak bölgesinde morumsu kahverengi lezyonlar HIV’ i işaret edebilir 
 
Papillom virüsü olarak adlandırdığımız HPV virüsü ise ağız bölgesinde karnabahar görünümlü lezyonlar oluşturabilir.
 
Baş boyun bölgesi vücudun damar ağının en yoğun bulunduğu bölgedir.Bu bölgede oluşabilecek kötü huylu yapıların lenf drenaj sistemi ile vücudun diğer bölgelerine yayılma ihtimali çok yüksektir. 
 
İYİLEŞMEYEN YARALARA DİKKAT
Ağız bölgesinde 3 hafta boyunca iyileşmeyen sürekli kanama odaklı olan yaralara dikkat edilmeli muhakkak bir doktora danışılmalıdır.Kanser hastalığı vücudun iyileşme mekanizmasını bozduğundan ve vücudu kontrolsüz hücre bölünmesine zorladığından bu durum  kanserin habercisi olabilir
 
AĞIZ BÖLGESİNDE HİSSETİĞİNİZ ANORMAL DURUMLAR
BAŞKA HASTALIKLARIN HABERCİSİ OLABİLİR
Eğer şiddetli bir ağız kuruluğu çekiyorsanız bu kullandığınız bir ilaca bağlı olabileceği gibi salgı bezi hastalığı olan sjögren sendromunun habercisi olabilir. Ağız içindeki tükürük dişleri temizlerken dişlerin çürümesinide engellemede yardımcıdır. Bu sebeple azalmış tükürük salgısı dişler üzerindeki çürük olasılığını artırır. Yoğun çürük problemlerinin bir sebebi de bu olabilir.
 
Diş etleri çene kemiği bölgesinden kan damarı alır ve beslenir. Diş etlerinin sağlıklı görüntüsü mercan pembe rengidir. Soluk bir diş eti rengi  görüntüsü anemi (kansızlık) hastalığını işaret edebilir.
 
Dişlerin üzerindeki şiddetli aşınma bulgusu mide asisidinin ağıza geldiğini işaret eder. Bu durumda reflü ve bulimia tablosunu bizlere düşündürür. Reflü mide kapandığının tam kapanmaması durumu ve mide asidinin bu kaçaktan ağıza sızması durumudur. Mide asidi çok kuvvetli bir asit olduğundan dişlerin üzerine maruz bırakıldığında dişleri eritebilir.Bulimia ise yemekten sonra hastanın yediklerini kusarak çıkarma durumdur.Yine bu durumda mide asidi dişler ile yoğun temastadır.
 
Estetik Diş Hekimi 
Dr. Efe Kaya

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 23
Toplam yorum
: 0
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 63
Kayıt tarihi
: 04.02.19
 
 

İstanbul Üniversitesi Çapa Diş Hekimliği Fakültesi mezunudur. Dentista Ağız ve Diş Sağlığı Polikl..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster