Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

05 Haziran '18

 
Kategori
Sağlık
Okunma Sayısı
252
 

Ağız Kokusu Nedir Nasıl Giderilir

Ağız Kokusu Nedir Nasıl Giderilir
 

Bazı kişilerin ağızları çok kokuyor, ağız kokusunun bireysel bir sorundan ziyade toplumsal bir problem olduğu belirtiliyor. Ağzı kokan kişiler sosyal çevresinde insanların rahatsız olmasına neden olur. Ağız kokusu boşanma nedeni de olabilir. Ağız kokusu nedir nasıl giderilir sizler için araştırdım, lütfen okuyalım ve uygulayalım.

NAHİDE ÇELEBİ

Ağız Kokusu Nedir Nasıl Giderilir
Ağız kokusunun sebebi ağızda üreyen bakterilerden kaynaklanan hidrojen sülfür bileşikleridir. Dişlerde çürük olması, yemeklerden sonra ağzın iyi yıkanmaması, ağızdaki gıda artıkları, diş eti iltihapları, ağız mukozasından dökülen hücreler kokunun oluşumunda en önemli faktörlerdir.

Ağız kokusu bazen sigara ve alkolden, bazen soğan veya sarımsak gibi yiyeceklerden kaynaklanan geçici bir durum da olabilir. Burnu tıkalı olup da ağızlarından nefes alanlarda ağız kuruluğuna bağlı olarak kötü bir koku olabilir. Ateşli hastalıklarda da bundan dolayı geçici ağız kokusu ortaya çıkabilir. Ağız kokusu bunların dışında en sık ağız ve diş bakımının iyi olmamasından kaynaklanır. Diş çürükleri, diş eti iltihapları, ağız içindeki yaralar, tükürük bezi hastalıkları, diş protezlerinin iyi temizlenmemesi, uygun yapılmamış kuron ve köprüler başlıca sebeplerdir. Bademcik iltihapları, kronik sinüzit, farenjit, burun polipleri gibi hastalıklar ve burun-geniz tümörleri de ağızda kötü bir kokuya yol açabilirler. İlaçlara bağlı olarak da ağız kokusu oluşabilir. Bazı kanser ilaçları, sakinleştiriciler, idrar sökücüler, atropin benzeri ilaçlar tükürük üretimini azaltırlar ve böylece ağzın kendi kendini temizleme kabiliyeti azalır ve bu da ağız kokusuna yol açar. Sinüs ve akciğer enfeksiyonları, şeker hastalığı karaciğer yetmezliği, sinüzit, diş çürükleri, karaciğer yetmezliği, ağız kokusuna neden olur.

Ağız kokusunu gidermek için: diş fırçasını 3 ayda bir yenilemek, dişleri düzenli fırçalamak, dili fırçalamak, diş ipi kullanmak, yatmadan önce doktorun verdiği ağız gargarası ile gargara etmek, sakız çiğnemek, yıllık diş kontrollerini düzenli yaptırmak, bol su tüketmek, düzenli beslenmek, sigaradan uzak durmak, bazı bitkileri çiğnemek veya çaylarını içmek örneğin: Nane, maydanoz, anason, kekik, zencefil, biberiye, tarçın gibi.

Eğer kokular sürekli rahatsız ediyorsa diş hekimi ile birlikte Kulak Burun Boğaz uzmanlarının konsültasyonuna başvurmak.
 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Teşekkürler sevgili öğretmenim çok yararlı bir konuya temas etmişsiniz... İnşallah yararlanan çok olur... sağ olunuz var olunuz:)

Halil Güven (Sökeli) 
 06.06.2018 21:30
Cevap :
Sayın Sökeli, değerli yorumunuza çok teşekkür ederim ağız kokusu önemli dikkat etmek gerek.Selam sevgi ve saygılar.NAHİDE ÇELEBİ  07.06.2018 8:48
 

Çok kıymetli bilgiler. Yararlandım. Facebook ve Twitter'da paylaştım. Emeğinize sağlık. Selâmlar...

İsmail Hakkı CENGİZ 
 06.06.2018 10:44
Cevap :
Sayın Cengiz! Değerli yorumunuza ve değerlendirmenize teşekkür ederim.Selam sevgi ve saygılar.NAHİDE ÇELEBİ  07.06.2018 8:50
 

Ahh Nahide Hanım ahhh... Hadi bir şekilde nane şeker giderirsin ya diğer ağız dolu kokuları ne yapalım? Esen kalınız.

Şahin ÖZŞAHİN 
 05.06.2018 12:45
Cevap :
Sayın Özşahin! Haklısınız ağız dolusu kokulara çare bulunur mu bilemem.Değerli yorumunuza çok teşekkür ederim.Selam sevgi ve saygılar.NAHİDE ÇELEBİ  05.06.2018 16:22
 

Çok insanın şikayet ettiği bir durum olan ağız kokusuyla ilgili çok faydalı bilgiler için teşekkürler Nahide hanım, selamlarımı gönderdim size...

Yurdagül Alkan 
 05.06.2018 12:16
Cevap :
Sevgili Alkan! Değerli yorumunuza çok teşekkür ederim.Sevgilerimle öptüm sizi.NAHİDE ÇELEBİ  05.06.2018 16:24
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1954
Toplam yorum
: 11955
Toplam mesaj
: 162
Ort. okunma sayısı
: 1035
Kayıt tarihi
: 25.11.08
 
 

Erzurum doğumlu, Ankara'da yaşıyor. D.T.C.F mezunu, emekli lise öğretmeni, evli, 2 çocuklu. "İsya..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster