Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

22 Eylül '06

 
Kategori
Psikoloji
Okunma Sayısı
5968
 

Ağlamak zayıflık mıdır ?

Ağlamak zayıflık mıdır ?
 

Hayır değil... Ağlamak duyguların suyuymuş.

Duygularımızın suyuysa neden bize toplum içinde ağlama denir. Neden gözyaşımızın kimsenin görmesini istemeyiz. Ağlamak zayıflıkmıdır? Duygusallık kötü birşey midir. Neden toplumumuzda böyle bir ön yargı vardır. Bence toplum içinde gülmemiz ne kadar doğal bir olaysa, ağlamamızda vücudumuzun en doğal tepkisi olmalı.

Ağlamak duygularımızın inişi çıkışıyla birlikte ya hıçkırarak, ya bugulu gözlerle, ya tek damla gözyaşı akıtarak, yada sessizce içimizden ağlarız. Ağlayınca ruhumuz temizlenir... Kaybedince ağlarız, sevinince ağlarız, ayrılınca ağlarız, üzülünce ağlarız sıkılınca ağlarız vs vs... Çünkü durup dururken ağlanmaz. Hissedildiğinde ağlanır. Ve o an geldiğinde de ağlamalı insan.

Bazı insanlar ağlamamayı güç olarak görüyorlar ve çevresine öyle yansıtıyorlar... Sanmıyorum onların o kadar güçlü olduklarını, eminim onlarda ağlıyorlar gizli gizli. Son noktaya geldiklerinde onlarda gözyaşıyla tanışıyorlar.

Erkekler ağlamaz denir... Neden ağlamasın ki? Onlar da kalp taşıyorlar. Onların hisleri duyguları yokmu? Ağlamak sadece kadınlara yakıştırılıyor. Bence gerektiği yerde ağlayan erkek daha güzeldir daha etkileyicidir. ''Ağlamak güzeldir '' Sezen Aksunun dediği gibi...

Utanılacak birşey değil ağlamak. Bizler, yaşantımızın acılarının, sevinçlerinin, sıkıntılarının birikintisini duygu suyumuzu akıtırız... Çocuklar anlık isteklerini yaptırmak için ağlarlar. Her toplumun, her kesimin, her kültürün duygusal gözyaşı vardır.

Gözyaşının etkisi büyüktür. Nice taş kalpleri yumuşatır sevgi şefkat uyandırır. Depresyon tedavisinde iyi gelir (bilmiyorum tabi ne kadar doğru ama ben ağlayınca rahatlarım).

Ve sonuç olarak diyorum ki; Ağlamak güzeldir, utanılacak birşey değildir. Yaşadığımız sürece ağlamak da vardır gülmek de.

Ama yine de Allah kimseyi ağlatmasın hep gülelim.

sevgi ve saygılarımla

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

ikisi hep bir aradadır..ağlayınca içinize atmayın ağlayın ağlayabildiğiniz kadar.güzeldir elbette.. yüreğine sağlık...

ece vardar 
 10.11.2006 15:21
 

O "duygularimizin suyu" nu akitmamiz gerekir. Gök gürler, ardindan yagan yagmurla, tenefüs ettigimiz havada bulunan tüm zararli artiklar temizlenir. Temizlenmis havayi icimize cekerken rahatladigimizi hissederiz. Aynen onun gibi birsey. Göz yaslarinin akmasi, sagligimiz icin gereklidir.Aglamak ne erkek ne de kadin icin zayiflik göstergesi degildir. Sik sik aglamak cözemedigimiz, kimseye anlatamadigimiz da sorunlarimizla bas basa kaldigimizda, bir an;"dokunsan aglayacagim"deriz. Her ne kadar o an aglayarak rahatlasak da, aglamak belki kalici bir cözüm degildir diye düsünsemde bilimsel aciklamasini bir bilenden duymak isterdim. Mutluluk ve sevinc gözyaslarimiz bol olsun... Sevgiler-selamlar

mine objektif 
 22.09.2006 16:50
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 529
Toplam yorum
: 2369
Toplam mesaj
: 481
Ort. okunma sayısı
: 3677
Kayıt tarihi
: 29.08.06
 
 

İstanbul'da doğmuşum... Dünyalar tatlısı bir kızım var... Herkesi kolay kolay sevemem... ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster