Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

25 Ekim '07

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
485
 

Ağlamayın... Düşünün...

Ağlamayın... Düşünün...
 

Mesela; Ölümcül bir hastalığa yakalansak... Tepkimiz ne olurdu?

Önce isyan "Neden ben?".. Sonra "Neden başkasını değil de beni buldu bu illet?.." Bir süre "Şoke" olma... Belki ağlama, ağıt yakma.

Daha sonra... Sonrası kişiye kalmış.

Yaşamımız içinde "başımıza gelenlere" tepkilerimiz aşağı yukarı böyledir.

Mesela; Akciğer kanseri olan bir kişi... İlk etapta düşünemez "Yıllarca sigara içtim" diye... Veya "Çalışıken solumak zorunda kaldığı asbestoz tozu veya diğer kimyasalları" aklına getirmez.

Sonuçlar değil... Nedenler önemlidir. "Nedenleri ortadan kaldırmazsak eğer, sonuçlarına da katlanmak zorundayız."

Bugün Türkiye'nin içine düştüğü durumun, bundan farkı yok.

Hepimiz tepkiliyiz... Vatan, millet, bayrak vb... Alanları doldurup, haykırıyoruz "Şehitler ölmez, vatan bölünmez" diye.

Öldüler işte ne yazık ki. Önemli olan bundan sonra olacaklara engel olabilmek.

Hangimiz açıp okuyoruz tarihimizi?.. Kaç kişi biliyor bugünleri hazırlayan ekonomik ve politik nedenleri?..

En basitinden; Seykes Pikot antlaşmasını... Bu antlaşmanın bugüne uzantılarını.

Açın, okuyun, bakın... Bize "düşman olduğunu" düşündüklerimizin ne düşündüğünü.

"Seykes Pikot" yazın arama motoruna mesela... Okuyun orada yazılanları... Zamanınız varsa eğer, adı geçen yazarların yazı ve röportajlarını da okuyun. Neler düşünüyor, nerede görüyor "karşı taraf dediklerimiz" kendilerini.

Lobicilik yapıyorlar... Ağlak yazılarla değil... Haklarını (!) "Osmanlı ve Türk tarinini ve onlara yapılanları (!) kendilerince anlatıyorlar." Ve yine kendilerini haklı gösterecek delillerle donanıp, taraftar toplamaya çalışıyorlar.

"Düşman"ı iyi tanımak lazım... Karşımızdaki kim?.. Buzdağının görünen yüzü... Ya da yeldeğirmenleri ile mi mücadele ediyoruz?

Nasıl geldik bugünlere?

Yanlış iç ve dış politikalarla... Ve yine bilinçsiz ticari anlaşmalarla... Uyguladığımız hatalı ekonomik programlarla... Verdiğimiz ödünlerle gelmedik mi bugüne.

Evet!.. Üzülüyoruz... Kızgınız... Ama kime ve neye?

"Terör" diyoruz... "Lanet" diyoruz... "Bizi de askere alın" diye uzun kuyruklar oluşturuyoruz askerlik şubelerinin önünde.

Bayrağı alıp meydanlara koşuyor... Işık yakıp-söndürüyoruz. Ya da AnıtKabir'e yürüyor, Ata'ya şikâyet ediyoruz. Atatürk'ün "hangi yılda doğduğunu-öldüğünü, kızkardeşi ile nasıl karga kovaladığını" biliyoruz... Ama "Nutuk"u kaç kişi okudu aramızda?

Bunlarla mı "baş edeceğiz" bugünlerle...

Ekonomide "alttan ısıtma" diye bir tabir vardır bilir misiniz?.. Sıcak para... Örneğin; "Düşünülmeden yapılan özelleştirmeler" gibi... Sahte bir "iyileştirme görüntüsü yaratır sadece." Kağıt üzerinde enflasyon düşer sadece. Şu anda maalesef ülke ekonomisinde uyulanan bu.

Oysa akıllı ekonomik gelişim "ısınmanın dengesi ile sağlanır."

Devir top, tüfek devri değil... Akıl kullanma devri.

İç ve dış politikanın bilinçli uygulanma... Karşıt lobileri iyi değerlendirme, gardını alma devri.

Yoksa ne yazsak boş...

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

geçme zamanıdır. "Dedim, dedi, dedin"i aşmalı bürokrat ve politikacılarımız.. Öteye... Bir sıçrama bekliyor yürekler... Selamlar..

murat ertaş 
 27.10.2007 22:18
Cevap :
Merhaba, İleriye dönük, akıllı "politik ve ekonomik" çözümler gerekiyor. Boş sözlerle kaybedecek zamanımız yok. Katılıyorum düşüncelerinize. Teşekkürler. Mutlukalın...  28.10.2007 12:00
 

"Sonuçlar değil...Nedenler önemlidir. Nedenleri ortadan kaldırmazsak, sonuçlarınada katlanmak zorundayız" Sizin cümleleriniz = benim yorumum! Selamlar, daha güzel günlere...

Alev Meisel 
 25.10.2007 21:32
Cevap :
Merhaba, Çözümsüz, fevri ve yüzeysel tepkiler vermek yerine... Bilinçli olunmasından yanayım. Yorumunuza teşekkürler. Mutlukalın:)  26.10.2007 15:12
 

sınırötesi de çözüm değil belli ki masa başında çözülmesi gereken sorunlar var ama o masa başına otururken güçlü olmak gerek hem ekonomik hem siyasi, yıllarca bunu başaramadı hükümetler, olan millete oluyor yazık, sevgiler

Dilek Fuçucı 
 25.10.2007 17:54
Cevap :
Merhaba, Geçmişte yapılan hatalar varsa eğer... Bunların onarılması yoluna gidilmeli. Sğukkanlı, sağduyulu ve bilinçli olmak... Doğru adımlar atmak gerekli. Kararlar günübirlik değil, ileriye dönük alınmalı. Bu da konusunda bilinçli idarecilerle olur ancak. Yorumunuza katılıyorum, teşekkürler. Mutlukalın:)  26.10.2007 15:17
 

Siz de daha önce söylediniz. 15-20 gün sonra eski tas eski hamam devam edecek ama nereye kadar... Gün gelecek oyun bitti denecek. İşte o zaman bu yazdıklarınızı okuyacaklar ama... saygılarımla.

Ömer ÖZDAMAR 
 25.10.2007 17:28
Cevap :
Merhaba, Tarihte nasıl yer alacak bu günler... Çok merak ediyorum. İsterim ki... Tarihi meydana getiren olayları yaşatanlar da merak etsinler bunu. Yorumunuza teşekkürler. Mutlukalın:)  26.10.2007 15:20
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 139
Toplam yorum
: 1165
Toplam mesaj
: 57
Ort. okunma sayısı
: 1908
Kayıt tarihi
: 12.04.07
 
 

Bana biri kendini anlat dese, susar kalırım. Her konuda çılgın bir istekle konuşan ben, işte o anda ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster