Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

14 Temmuz '17

 
Kategori
Psikoloji
Okunma Sayısı
370
 

Ağlayarak İstediğini Elde Eden Çocuklar

Ağlayarak İstediğini Elde Eden Çocuklar
 

Her canlı gibi çocuklarda istediklerinin olmasını hatta hemen olmasını isterler. Bazı çocuklar isteklerinin olması noktasında sabırlıdır ancak bazıları ise bekleyemez ve ağlama,bağırma davranışları gösterebilmektedir. Bunu yapan çocuklara karşı en yaygın hata “İnsanlara rahatsızlık vermeyeyim, dediğini yapayım da artık sussun.” diyerek dediğini yapmaktır. Orada çocuğa gönderilen mesaj tam olarak “Demek ki ağlayıp bağırmak işe yarıyor.” dur. Daha sonrasında her durumda göz yaşlarını kullanmaya devam edecek,davranış kalıbı haline gelecektir.

Çocuğunuzun bunu davranış kalıbı haline getirmesini önlemek için

Sorunsuz zamanda yani birşey istememiş ve ağlamamış olduğu bir zamanda çocukla bu konu konuşulmalıdır. Örneğin ;“Bir şeyi ağlayarak istediğinde ne istediğini, ne dediğini anlayamadığım için sana yardımcı olamıyorum. Bu yüzden içinden ağlamak geldiğinde önce biraz sakinleş, sonra bana ne istediğini söyle ki seni anlayabileyim. Sakinleşmek için derin nefes alabilir, içinden 10'a kadar sayabilirsin vs." şeklinde bilgilendirme konuşması yapılması önemlidir. Hem bu davranışı sergilemeden önce olumsuz davranışlarına ket vurmasına hem de sinirlendiğinde neler yapabileceğine dair öfke kontrol konusunda bilgi sahibi olmuş olacaktır.

Çocuğunuz ağlayarak bir şey istediğinde;

“ Sanırım bir şey istiyorsun ama ne dediğini anlayamıyorum. Bağırmak, ağlamak yerine sakince söyleyebilirsin.” denilebilir. Bunu bir çok kez söylemenize rağmen hala aynı şekilde bağırıp ağlayarak bir şey istiyorsa duygularını anladığınızı belirtin “ Ağlamak istiyorsun demek. Tabi ki ağlayabilirsin.” Diyerek ağlamasına izin verin ama onunla ilgilenmeyin. Böylece bu davranışının işe yaramadığını görecektir. Alıştığı bu olumsuz davranışı yavaş yavaş sönecektir. Ağlaması bittiğinde “Şimdi anlatabilirsin ne istediğini.” diyerek onu dinleyin. 

Alıştığı bu davranış kalıbını bir kere de bırakmasını bekleyemeyiz. Bu döngüyü her seferinde yineleyin.Yeter ki anne baba olarak sabırlı ve istikrarlı olun! Karşınızdakinin çocuk olduğunu unutmayınız.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Arzu Hanım, değindiğiniz bu konu geleceğimiz olan güzel ülkemizin güzel çocuklarının çocukluk dönemlerinin sağlıklı ilerlemesi adına çok önemli bence. Çocuklarda istediği her şeye sahip olma isteği, bu konuda aşırı inatlaşma sık görülün önemli bir çocukluk çağı problemi. Bence eskisine göre büyük bir artış var. Kuşkusuz anne, babalarında çocuk büyütürken en çok yaşadıkları sıkıntılardan. Bunun üstesinden doğru şekilde gelebilenler de çok az. Yazınız bu yüzden çok faydalı. Anne- babanın çaresiz kaldığı bu durumda onlara yol gösterecektir. Ama çocuklardaki bu aşırı sahip olma istek ve inatlaşmalarının temelinde acaba ne var? Giderek artıyor mu, artıyorsa ne gibi etmenler bunu tetikliyor?.. Bu tür vakaları önleme ve azaltma açısından bence çocuk ruh sağlığı çalışanlarının bu konuda araştırmalar yapıp toplumumuzu bilgilendirmeleri gerekir. Siz daha iyi bilirsiniz ama bu problemle büyüyen çocuk bence toplum içinde sorunlu bir birey olarak yerini alma potansiyeline sahip. Teşekkürler. Emre

EmreSa 
 18.07.2017 14:13
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 4
Toplam yorum
: 1
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 198
Kayıt tarihi
: 12.07.17
 
 

İstanbul Arel Üniversitesi Psikoloji bölümü / Çocuk Psikolojisi  ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster