Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 
 

Doç Dr Tayfun Türkaslan Ameliyatla Migren Tedavisi

http://blog.milliyet.com.tr/migrenameliyati

11 Şubat '16

 
Kategori
Genel Sağlık
Okunma Sayısı
53
 

Ağrısız bir cinsel yaşam mümkün

Ağrısız bir cinsel yaşam mümkün
 

Migren, cinsel yaşamdaki mutluluğu erteleyebilmektedir. Kalıcı cerrahi tedavi ile migren hastaları da ağrısız ve eksiksiz bir cinsel yaşam sürdürebilmektedirler.


Milyonlarca insan cinsel hayatını, her an ortaya çıkabilen ve 72 saate kadar süren ağrıların tehdidi altında yaşamak zorunda kalıyor. Yatak odalarının korkulu rüyası migren ile ilgili son yıllarda ortaya çıkan yeni tedavi yöntemi 1 aylık iyileşme döneminde yüzde 90 oranında başarılı sonuçlar vererek, cinsel hayattan soğutan ağrıları kalıcı olarak sonlandırabiliyor.

Lodos, çikolata gibi besinler, stres, uzun yolculuklar, rakım değişiklikleri gibi tetikleyici faktörlerin tetiklediği migren ağrı ataklarının ne zaman nerede geleceği belli olmayabiliyor. Şiddetli baş ağrılarının her an ortaya çıkma ihtimali migrenli hastaların cinsel yaşamlarına da üst üste darbeler vuruyor.

Cinsel ilişki migreni geçiriyor mu?

Yakın zamanda Avrupa’da gerçekleştirilen ve migren ile cinsel yaşam arasındaki ilişkiyi araştıran bilimsel çalışma, ilginç bulguları ortaya koydu. Migren atakları sırasında cinsel ilişkiye giren hastaların bir kısmında migren ağrısının geçmediği, kalan hasta grubunda ise cinsel ilişkinin ataklara iyi geldiği belirlendi. Farklı bünyelerde farklı sonuçlar ortaya çıktı. Diğer yandan migreni olan hastaların, her an ağrı başlar endişesiyle cinsel ilişkiyi erteledikleri de bilinen bir gerçek.

Migren ilaçları da cinsel isteksizlik yaratabiliyor

Peki migren hastaları cinsel yaşamı nasıl sürdürülebilir kılıyorlar ya da istikrarlı bir şekilde sürdürebiliyorlar mı? Bu sorunun yanıtını şöyle açıklayabiliriz: Cinselliği yaşamak isteyen hastalar, atakları önleyici ve öteleyici ilaçlar yardımıyla ağrılardan korunmaya çalışıyorlar. Diğer yandan alınan ilaçlar, genellikle anti-depresanlardır. Bu ilaçların kullanımı cinsel yaşam üzerinde ikinci bir sorunu ortaya çıkarıyor. O da ilacın cinsel isteksizlik yaratabilecek yan etkisidir. Migren hastaları, her an ağrı endişesiyle ya da cinsel isteksizlik yaratan ilaçlara güvenerek yatak odalarında mutluluğu eksik yaşıyorlar. Maalesef tablo bu. Kadın hastalar bu mutsuz tablonun en çok mağdur olan tarafındalar. Çünkü kadınlarda migren, erkeklere göre 3 kat daha fazla görülüyor.

Neşter ile gelen kalıcı tedavi

Hastaların yaşamına bir ömür boyu kâbus gibi çöken şiddetli migren ağrılarıyla ilgili Amerika’da tesadüfen bulunan cerrahi tedavi kronik migren hastalarına umut oldu. Ülkemizde de gerçekleştirdiğimiz endoskopik migren cerrahi tedavisi, uygun kronik ve dirençli migren hastalarında yüzde 90 oranında kalıcı başarıyı beraberinde getiriyor.

Son yıllara kadar ağrılarla yaşamaya çalışan migren hastalarından tedaviye uygun olarak değerlendirilenler artık ağrılarından tamamen kurtulabiliyor. 1 saat ile 4 saat arasında süren cerrahi operasyon migrenin tetiklendiği alın, şakak ve ense bölgesine yönelik gerçekleştiriliyor. 1 ila 3 santim arasında saçlı deride açtığımız kesiden endoskopik mini kameralar yardımıyla migrenin başlangıç bölgesi olan sinir dokusu serbestleştirilip rahatlatılıyor. Bu sinir dokusu saçlı deri ile kafatası kemiği arasında olduğu için operasyon sırasında beyine müdahale edilmiyor. Ameliyat yaraları ortalama 10 gün içinde iyileşirken, migren ağrıları 1 ay içinde tamamen ve kalıcı olarak ortadan kaldırılabiliyor. Dolayısıyla migreni tetikleyen faktörler bu etkisini kaybediyor. Tedaviden olumlu sonuç alan bazı hastalarda da migren ağrıları baş ağrısı düzeyinde ve sıklığında yaşanıyor.

Ömür boyu bir ceza gibi çekilen migren ağrılarını tamamen tedavi edilebilen hastalar, hayatının her alanında olduğu gibi cinsel yaşamını da ağrısız ve endişesiz bir şekilde yaşayabiliyorlar.

Plastik ve Estetik Cerrah Doç. Dr. Tayfun TÜRKASLAN

www.migrenameliyat.org

www.facebook.com/migrenameliyati

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 19
Toplam yorum
: 0
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 855
Kayıt tarihi
: 28.11.14
 
 

İzmir Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi'nden mezun oldu. Aynı yıl girdiği Tıpta Uzmanlık Sınavında (..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster