Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 
 

fizyoterapist abdullah Güdendede

http://blog.milliyet.com.tr/abdullahgudendede

11 Ekim '18

 
Kategori
Sağlıklı Yaşam
Okunma Sayısı
93
 

Ağrısız ve Sağlıklı Yaşamın Sırları

Ağrısız ve Sağlıklı Yaşamın Sırları
 

Fzt.Abdullah Güdendede


Sağlıklı yaşamın sırlarını arama yolculuğu yeni başlamış değildir. Hayatını idame ettirebilmek için insanoğlu sağlığını korumak zorundadır.

Sağlıklı bir vücut sayesinde gerekli olan besin ihtiyacını karşılamak için çalışabilir, aile hayatında rahat bir vakit geçirebilir, hobilerine vakit ayırabilir ve en önemlisi bütün bunları kaliteli bir şekilde yapabilir. Bu nedenle sağlık insan için vazgeçilmez bir öneme sahiptir.

Hastalıklar ise her dönemde kendini insanları hasta edecek şekilde geliştirmektedir. Bu yüzden sağlıkta sağlanan gelişmeler hep bir üst seviyeye ihtiyaç duymaktadır. Sağlıklı yaşamın sırlarını arama çabası ise insanlık tarihi kadar eskidir.

Sağlık sorunlarından kurtulup sağlıklı yaşam için uğraşmak ayrı bir yol iken karşımızda günümüzde çok önemli bir yol daha çıktı. Bu yeni yol sağlıklı iken bu sağlığı korumak için neler yapılacağının üzerine oluşturuldu. Sağlıklı yaşamın sırlarını arama yolculuğunda karşımıza çıkan bu yol oldukça dikkat çekicidir. Hastalanmadan önce korunmanın önemini Hipokrat “En iyi tedavi hastalıktan korunmaktır.” Şeklinde özetlerken günümüzde bunun üzerine yoğun çalışmalar yapıldığını görüyoruz. Aradığımız sağlıklı yaşamın sırrı da Hipokrat’ın bu bahsettiğimiz sözlerinde gizli olduğunu şimdi çok daha iyi anlıyoruz. Sır perdesinin aralanmasının ve hayatını kaliteli yaşamanın anlamlanması ile bu konu daha bir ilgi odağı oldu ve olmaya da devam edecek. Çağın mesleği olarak görülen fizyoterapistlik sağlıklı yaşamın sırlarının arandığı bir dönemde fiziksel sağlık sorunlarından korunma noktasında çok önemli bir yere konumlanmıştır. Ağrısız bir yaşam da sağlığın her açıdan korunması önemli iken fiziksel sağlık sorunlarında bu konu daha da önemli bir yere sahip oluyor. Fiziksel süreçlerin yıpratıcılığı zaman içerinde olduğu için farkına varıldığında bazı sorunların yerleştiğini görüyoruz.

Fiziksel sağlık sorunlarından da korunmak için yapılması gereken noktasında sağlık bakanlığı yakın zaman da sağlıklı yaşam(hayat) merkezlerini açtı ve açmaya devam ediyor. Hastalığın tedavisinde değil hastalıktan korunma konusunda da merkezlerin hizmet vermeye başlaması büyük bir gelişmedir. Günümüzde insanın hareket kabiliyetinin kısıtlanması, egzersiz alışkanlıklarının kazanılamaması, sabit hareket alışkanlıkları gibi daha artırabileceğimiz nedenlerden ötürü ağrılarla yaşamak zorunda kalabiliyoruz.

Sağlıklı yaşamın sırlarının gün yüzüne çıkmaya başladığı bir dönemde yaşıyoruz. Fiziksel sağlık sorunlarında korunmak sağlıklı yaşamın sırlarından birisidir. Bu sırrın öğrenilmesi, kavranması ve uygulanması aşamasında sağlıklı yaşam(hayat) merkezlerine büyük bir sorumluluk düşmektedir.

Sağlıklı, mutlu ve ağrısız günler dileğimle…

ETEM SEVİK bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 24
Toplam yorum
: 0
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 398
Kayıt tarihi
: 18.12.17
 
 

        Kendi ala­nıyla ilgi­li Türkiye­' de bir i­lk olarak “­Sınav Hazı­rlık Dönem­lerinde Karş..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster