Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

04 Haziran '08

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
475
 

Ah İstanbul, unuttuk seni...

Ah İstanbul, unuttuk seni...
 

Ah İstanbul, ah...


29 Mayıs’ da İstanbul’umuzun fethinin 555. yılıydı. 3–4 sayının bir araya gelmesi(555 gibi) benim hep hoşuma gitmiştir. Ayrıca özel bir yeri de olmalı. Nasıl 100. yılın önemli bir yeri varsa, bu sayıların da önemi fark edilmeli.

Ünlü şairimiz Yahya Kemal’in de dediği gibi; Hayal Şehir, İstanbul… İstanbul’a hangi gözle baktığımıza bağlıdır, aslında bu. Cem Yılmaz’ın da dediği gibi; bazıları İstanbul sühuletine bakar Yahya Kemal olur, bazıları da İstanbul sen mi büyüksün ben mi deyip küfrü basar. Ancak ben Yahya Kemal olmayı tercih edenlerdenim. İstanbul’un Türkiye’nin en güzel şehri olduğunu düşünüyorum ve böyle olduğunu da biliyorum.

Bu makaleyi yazma amacım, aslında sitemimi dile getirmekti. İstanbul’umuzun fethinin 555. yılını yaşıyoruz. Ancak dünyaca duyulan bir kutlamaya şahit olmadık, olamadık. Bu şaheser şehir, bu kadar kolay mı alındı? Kaç komutan şehit oldu, Sultan Mehmed’ den önce… İlk yaratılan son sultan, Peygamberimiz(S.A.V.) dahi fethi gerçekleştireni müjdelemiştir. Ancak İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin bu fethe yakışır bir kutlama yapmaması, ne acı değil mi?

Televizyonlarda 5–6 dakikalığına haber konusu oldu. Sadece Yeniçerilerin İstanbul’un kapısından girişleri canlandırıldı. Sizce bu yeterli mi? En büyük gösteri merkezlerinde İstanbul anlatılmalıydı. Bir yönetmen İstanbul’un fethini animasyon-film şeklinde hazırlıyormuş. Gayet güzel bir örnek.

İstanbul’a bunlar yakışırdı:

—Panolar kapatılmalıydı…
Kapatılmalı derken, siz anladınız. Her panoda farklı bir İstanbul manzarasını görmek istemez miyiz? Her manzaranın üstünde bir şairimizin naçizane İstanbul şiirlerini görsek, meselâ…

—Televizyon dizilerine konu olmalıydı…
14 Şubat’ta onlarca televizyon dizisinde sevgililer günü canlandırılır. Sevgililer birbirine hediye filan alır. Gayet güzel. Ancak neden dizilerde ‘İstanbul’ konu edilmedi? Sevgililer günü gibi büyük bir kutlamaya gerek yok. En azından bir hatırlatma konulabilir, dizilerde.

—Ulaşım O gün ücretsiz olmalıydı…
29 Mayıs’ da köprüler, İstanbul otoyolları, vapurlar, otobüsler, tramvaylar vs. neden ücretsiz olmadı?

—Okullar da neden yeterli bilgilendirme yapılmadı?
Ortaokula ve liseye giden kardeşlerim var. Lise de dahi, hiçbir bilgilendirme yapılmamış. Özel Liseye gidiyor, kardeşim. Ancak çevremdeki öğrencilere de sordum. Okulda İstanbul ile ilgili program dahi yapılmamış.

—Ücretsiz İstanbul turu yapılmalıydı…
29 Mayıs’ da ücretsiz boğaz, adalar ve tarihi eser turları düzenlenmeliydi.

Belediyenin bunlar için özel bir bütçe ayırması gerekirdi. Kusura bakmasınlar ama, önümüzdeki yıl böyle bir uygulama yapmasınlar. Çünkü 556. yılın hiçbir esprisi yok. Önemli olan 555. yıldı. 560. yıl da önemli değil. Beklesinler bakalım 600. yılı.

Bu şehir, bu kadar kolay mı alındı? 29 Mayıs’ da Fatih Sultan Mehmed, çağ kapatıp çağ açtı. Ama kimin umurunda? Ah İstanbul, ah… Ne günlere kaldık…

Başka bir makalemde görüşmek dileğiyle…Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

İstanbul her şeye rağmen olağanüstü bir şehir. Çok sorunu var çünkü çok büyük. Ama yirmi yıl öncesine göre daha yeşil, daha temiz, daha renkli, daha büyüleyici... Ben İstanbul'u, bize bu güzelliği kazandıran Fatih Sultan Mehmet'i ve bu şehre şuncacık faydası olan herkesi sevgiyle, saygıyla anıyorum.

Sedat Lambaci 
 04.06.2008 17:17
Cevap :
Yorumunuz için teşekkürler. Sonuna kadar katılıyorum. Önce Sultan Mehmed'e sonra İstanbul'uma faydası olan herkese teşekkürler. saygılar, sevgiler...  04.06.2008 19:20
 

Ben de ankara'daki kutlamlarla ilgili bir yazı yazmıştım 555. yıldönümü ile ilgili...Belki birazcık olsun yazım, su serper yüreğinize...

papatya altı yüz elli 
 04.06.2008 14:10
Cevap :
Yorumunuz için Teşekkürler... 555. yılı da boş geçirdik. Neyse önemli değil. Belediyenin haberi olsun. Daha 600. yılımız var!!! saygılar, sevgiler...  04.06.2008 19:22
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 89
Toplam yorum
: 37
Toplam mesaj
: 4
Ort. okunma sayısı
: 3186
Kayıt tarihi
: 10.11.07
 
 

Tesekkurler ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster