Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

02 Temmuz '09

 
Kategori
Haber
Okunma Sayısı
326
 

Ah memleketim ah!

Merhabalar;

Uzun zaman oldu ki sohbet edemedik. Özledim sizlerle dertleşmeyi. Ama bu aralar Memleketimde olanlarla o kadar canım sıkıntılı ki içimden değil çiziktirmek düşünmek bile gelmiyor. Adeta kendi kozasına çekilmiş bir tırtıl gibiyim. Ne zaman gün ışığını görürüm bilemem. Ne zaman güneş çıkacak onu da kestiremiyorum. Kozadan ne olarak çıkacağım da meçhul. Ama umudumu yitirmek de istemiyorum. İçgüdülerim beni rahat bırakmıyor. Bir yerlerden senaryosunu anımsadığım bir filmin çekimlerine başlanmış gibi. İşte tam da bu aralarda elime 1989 yılında yazılmış, ülkemde de 1992' de Mustafa Küpüşoğlu’nun çevirisi ile basılmış bir kitap geçti. Ondan bazı alıntılarla, aslında yabancıların anlayıp da bizlerin bir türlü kafamıza sokamadığımız bazı hakikatleri paylaşmak zorunda hissediyorum kendimi.

Kitabın adı; Türkiye’de Etnik Gruplar. 320 sayfa.

Yazarı; Peter Alford Andrews

Bakın elin adamı kitabına,

“BU KİTABI TÜRKİYE TOPLUMUNUN BİRBİRİNE OLAN SEVGİSİNE İTHAF EDİYORUM” sözleriyle başlıyor ve 40 tane etnik ve12 inanç grubundan oluşan TÜRKİYE CUMHURİYETİ DEVLETİNİ bizlere tanıtmaya çalışıyor. Biz içinde yaşıyoruz oysa!

Uzun seneler birlikte yaşamış olan bu milletin, vekilleri, bir çatı altında hemfikir olamıyor. Yazar, Türkiye’de 72 millet birarada yaşıyor derken 550 kişi bir arada olamıyor. Meclisi Ordunun, Ordusu meclisin, vekili milletin, milleti hükümetinin dilinden anlamıyor. Tercüme etmeye kalkanların da soluğu bir anda kesiliveriyor.

Ortam gergin, cepler boş, umutlar gerilemiş, ekonomi – 14’lerde, işsizlik artık can yakmıyor can alıyor, aileler arası ilişkiler kopma noktasına gelmiş. Bu manzaranın ortasında nasıl olur da insan etrafa gülücükler saçabilir, nasıl olur da mutluluktan bahsedebilir.

Ama bu kadar yoğun gündemde ümit verici bir gelişme de olmadı değil. Küçük Erdoğan hayırlısı ile asker oluyormuş. 21 gün artık nasıl geçer bilemem.

Yine de sevgiyle kalın, kalabilirseniz.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 97
Toplam yorum
: 12
Toplam mesaj
: 11
Ort. okunma sayısı
: 393
Kayıt tarihi
: 15.04.09
 
 

Felsefe, edebiyat, bu alem, öteki alem, uzay, evrensellik; kısacası genelin, "aman canım işin mi ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster