Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

18 Ağustos '08

 
Kategori
Gündelik Yaşam
Okunma Sayısı
243
 

Ah o defterler

Ah o defterler
 

Bir insan köprü kurar,binlercesi üzerinden geçer(Özbek atasözü)Foto:www.çetmihan.com


Telefondaki ses :”beni çok duygulandırdın”dedi.

”Ben teknoloji özürlüyüm,interneti daha yeni keşfediyorum,arama motorunda senin ismini aratınca ferrarisi olmayan bilge’yi gördüm ve bizimkinde vardır bi dervişlik deyip açtığımda yazılarını gördüm.Yazdıklarını okuyuncada inan çok duygulandım”

Telefondaki ses özetle bunları söyledi,uzun zamandır ne karşılaşmış nede telefonda konuşabilmiştik.Aslında teknoloji özürlü(!) olması beni çok şaşırttı.Cep telefonu ve uzaktan kumanda kullanmayı beceren herkesin,bilgisayar ve interneti kullanmakta gecikmesini anlayamıyorum.

Onunda burada yazmasını isterdim.Bunca yılın birikimini yazıya dökmek için herşeyide var aslında.Yazacaklarından,paylaşacaklarından payımıza çok şeyler düşeceğinden de eminim.

Hayat rüzgarı herkesi bir tarafa savuruyor.Gündelik yaşamın bize biçtiği rolleri oynarken –di li ve –miş li geçmiş zamanda kalan yanlarımızı yüreğimizin ambarında saklıyoruz.Gün gelirde telefondan bir ses “alo”dediğinde o ambarın en derin kuytularından,en tozlu raflarından birşeyler çıkıp geliveriyor.

Önce birkaç siyah beyaz fotoğraf ,sonra renkli türkçe film tarzında anılar.

Hayat ne garip...

Dönüp aynaya baktığımda şakaklarımda hatta sakallarımda beliren beyazlar.Kırka merdiven dayamış bir ömür ve belki birkaç on yıllık bir ömür.Hepsi bu işte,hepsi bu...

Yaşadıklarımız yüreğimizin ambarında duruyor.

Belki yarın bir başka tozlu raftan üzeri tozlanmış bir defteri alıp tekrar açmamızı sağlayacak başka bir ses duyacağız.Belki de hiç açılmayacacak o defterler...ah o defterler.

Zamanın ve mekanın sınırsızlığında duran o defterler.

Yarın yeni bir gün olacak an’da yaşananlar gerçek olacak.Tıpkı şu an gibi.

Aklıma Mevlâna’nın o muhteşem dizeleri geliyor;

<ı>“Her gün bir yerden göçmek ne iyi.

<ı>Her gün bir yere konmak ne güzel.

<ı>Bulanmadan,donmadan akmak ne hoş.

<ı>Dünle berabet gitti cancağızım,

<ı>Ne kadar söz varsa düne ait.

<ı>Şimdi yeni şeyler söylemek lazım.”

Binlerce yıllık insanlık tarihinde,milyarlarca insanın arasında bizim hayatımız ve yaşadıklarımız okyanusta bir su damlası bile değilken hele hiç ummadığımız bir anda ,hiç ummadığımız bir ses duyduğumuzda nedir bu satırları yazdıran kuvvet?

Sevdiğim ve sık sık blognot olarak düştüğüm bir özbek atasözü var:”Bir insan köprü kurar,binlercesi üzerinden geçer”.Bizimde buna benzer bir özdeyişimiz var”köprünün altından çok sular akar”diye.

Sanırım bizde temeli çok sağlam bir köprü kurmuş ve üzerinden binlerce insan geçmesine,altından çok sular akmasına rağmen sapasağlam ayakta durmasını bilmiştik.

Temelinde sevgi ve saygı olan her sağlam yapı gibi bu köprü dünya döndükçe varolacak...

* * * * * * * * * * * * * *

Blognot: Tüm cep telefonu operatörlerinden 3919 YANGIN yazarak Türk Hava Kurumu’nun yangın söndürme uçağı alım kampanyasına 6 YTL katkıda bulunalım.6 YTL ormanlarımız için umut olsun.Ayrıntılı bilgi için :

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Fakat nedense ilk bakışta Orhan Veli rüzgarı estirdi bu dizeleri dimağımda nedense. Milli piyangodan ve şans oyunlarından alıyor ya yetmez mi? Şaka bir yana. Keşke her kurumumuz Türk Hava Kurumu kadar çalışkan ve kendinden emin olsa. Sevgiler, selamlar.

Ayrıntıda gezinmek 
 19.08.2008 14:10
Cevap :
Bazen zihnimiz bize küçük aldatmacalar yapıyor, haklısın.Ormanlar cayır cayır yanarken bizler hâlâ kurumlarımızı tanıyamamanın sonuçlarını tartışıyoruz.Ormanlarda vasfını yitirince olcaklar zaten belli.Selamlar ve sevgiler.  19.08.2008 16:27
 

İkilemde kaldıysam da Ahmet Bey yazdıysa doğru yazmıştır dedim..:) Bloğunu görünce o telefondaki ses gibi geldi bana. Nasılsın dostum? Umarım iyisindir. Ve evet yangın yazalım ve 3919'a gönderelim. Benim gördüğüm yardım konusunda halkın en sıcak baktığı bu mesaj olayı. Onu da belirtmeden geçemeyeceğim. Sevgiler

Ayrıntıda gezinmek 
 19.08.2008 1:04
Cevap :
Mevlâna'nın en bilinen sözlerindendir aslında.Fırsat bulursan o muhteşem insana biraz zaman ayırmanı isterim.Şirkette tetkikler,hazırlıklar,okul,sınavlar derken eskisi kadar zaman ayıramıyorum bu sayfalara.Kimileri THK'na devlet kurumu desede devletten kuruş yardım alamadan yaşayan bu kurumun kampanyasına destek olmalıyız.İster tekerleği alınsın,ister direksiyonu çorbada tuzumuz olsun değil mi?Selamlar ve sevgilerimle.  19.08.2008 12:45
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 242
Toplam yorum
: 879
Toplam mesaj
: 196
Ort. okunma sayısı
: 1765
Kayıt tarihi
: 24.06.06
 
 

1970 doğumluyum.Karadenizin bir sahil şehrinden, hayatın güler yüzlü tarafına tutunmak için İstan..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster