Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

17 Şubat '07

 
Kategori
Müzik
Okunma Sayısı
530
 

Ah o eski sahneler

Ah o eski sahneler
 

Efendim eskiden sahneler bir başka açılırdı. Tiyatrodan değil gazino ve çay bahçelerinin sahnelerinden bahsediyorum. Evet oralarda ciddi ciddi sahnelerimiz vardı.

Bizim zamanımızıneklerle, takım elbiseleriyle çıkarlardı. Hepsi traşlı ve bakımlı olurlardı. Hepsinde bir tevazu ve seyirciye saygı vardı. Öyle bugünkü gibi sahnede içki içen, sigara içen sanatçılar yoktu.

Rahmetli Zeki Müren -ki ben de kendisini zamanında sahnede izleme fırsatı bulmuşumdur- asla seyirciye arkasını dönmezdi. Sahnede olduğu süre içinde güzel Türkçesi ile eserleri seslendirir ve aynı saygı ile sahnesinden inerdi. Zeki Müren Türkiye'nin sahne saygısı açısından önemli bir örneğidir.

Eskiden amatör olsun profesyonel olsun sahneye çıkan sanatçılarımız belli bir sahne terbiyesi içinde hareket ederlerdi. Öyle gazinolarda masa masa dolaşıp müşterilere şakalar yapmak falan yoktu. Sanatçı sahnesinde programını yapardı.

Tabii sadece sahne ve sanatçı mı güzeldi? Seyirci de güzeldi o zamanlar. 1950 hatta 1960'ların Beyoğlu İstiklal Caddesi'nde eğlence yerlerine gelenler traşlı, takım elbiseli, kolalı gömlekli olurlardı. Bu da seyircinin sanatçıya ve sahneye saygısıydı.

Sanatçı ve seyirci münasebetlerinde hep bir ölçü ve saygı vardı. O dönemler bir gazinoya gitmek önemli bir cemiyet etkinliği idi. İnsanlar gazinoya içip sapıtmak için değil musiki dinlemek için giderlerdi.

Bugün Türkiye'de sahne adabı da sanatçı kimliği de değişmiştir. Gazinolar hemen hemen yerini barlar almıştır. Ya da diskotekler. Bugün ne yazık ki teknoloji de sanatçıyı vurmuş; bir cd bazen bir sanatçının yerini alır olmuştur. Bir çok barda bugün cd ile müzik yayını yapılmaktadır. Eğlence yerlerine gidenler gelişi güzel giyinmekte ve müzik dinlemeye değil ya çapkınlık yapmaya ya da dağıtmaya gitmektedirler.

Türkiye zaman içerisinde pek çok alanda ilerlemiş; ne yazık ki müzikte ve sahnelerde bir yozlaşma sürecine girmiştir. Taş Plak'tan günümüze Türk musikisinin eserleri bugünkü jenerasyona mutlaka tanıtılmalıdır. Geçmişi bilemezsek geleceği yapılandıramayız.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Şimdilerde hep eskiyi anar olduk niye diyerek kendimize çevirsek gözlerimizi... Eskiler sevgili, vefalı, saygılıydılar teknolojiye ayak uydurunca ortadan kalktı bu değerlerimiz bir bir duyarlılığınızı kutlarım

Meral Yağcıoğlu 
 12.04.2007 13:46
Cevap :
Teşekkür ederim efendim.  13.04.2007 12:04
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 3
Toplam yorum
: 2
Toplam mesaj
: 1
Ort. okunma sayısı
: 730
Kayıt tarihi
: 17.02.07
 
 

Emekliyim. Günlük gazeteleri okumayı, bulmaca çözmeyi ve yürüyüş yapmayı severim. Esprili bir yapım ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster