Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

13 Mart '12

 
Kategori
Blog
Okunma Sayısı
3119
 

Ah o var ya o! (İfşa ediyorum.)

Ah o var ya o! (İfşa ediyorum.)
 

Üyedir bu sonuçta… Kafasının tası atmış olabilir! Çöküp klavyesinin başına; “Şu şöyledir de bu böyledir” diye (Hem de isim vermeden) birilerine bindirmiş olabilir! İster “Yunus’tan” tırtıklasın, ister “Mevlana’dan”, isterse “Freud’tan… Risalesini “özlü” sözlerle de süsleyebilir!


O üye artık diyeceğini demiştir ve kozları da elindedir!


“Ne iş yahu?” diye sormak beyhude bir çabadır!


 O üye yazısını yazmıştır ve “anlayan da anlamıştır”!


 Ben şimdi tutup da “Naaaah anlamıştır” diye çıkıntılık yapamam tabii! Zira terbiyem müsaade etmez! Tamam! Zırt pırt “edepten, adaptan” dem vuranlara karşı “Ülen acaba yine ne haltlar karıştırdı da edepten, adaptan fasıl yapıyor” diye pimpirklenirim ama hepsi o kadar işte!


Kusursa eğer bu; o kadarcığı kadı kızında da var!


Sonuçta edep ve adap oldukça “geniş” bir konu!! Şunun şurasında “yaşlı başlı” insanlarız ve pek “düzeyli” bir “memur” sitesinin “dirayetli” üyeleriyiz!


Bu sitede kimse “Benim edebim senin edebini döver/ Kaldırıp diker, yatırıp sever” diyemez icabında! 

Diyemez ama “ edep ve adap” yarıştırması yapabilir tabiyatıynan!


Güzel, terbiyeli, edepli ve de adaplı sözcülükleri birbiri ardından sıralarken bizlerden “telif” ücreti istemiyorlar nasıl olsa!(Edepli olmak bedava, bedava!)


Üstüne üstlük… “Bilmem nerenin bilmem nesini sana gönderdim” dediğiniz zaman hakkınızda “ Ay ne kadar iyi bir insan” denme ihtimali de var! ( Not: Dolandırıcılar kralı Sülün Osman’ın da pek tatlı dilli olduğu rivayet edilir. Konumuzla alakası yok ama belirtmeden geçmek istemedim nedense, tarihe not düşme babında.)


 Toparlarsak dostlar…


Bu tür yazılar yazmanın hiçbir sakıncası yoktur bence!


Önemli olan bu tür yazılara yapılan yorumlardır sonuçta!


Tamam! Şu sitede herkesin kafayı taktığı bir “edepsizi” var! Var ama herkesin “edepsizi” kendine!


Ben kimseye” tavalık sazan” demiyorum lakin yoruma “ Konuyu ve kimden bahsettiğinizi bilmiyorum ama…” diye başlanmaz be dostlar!


Vallahi de başlanmaz, tallahi de başlanmaz!


”Bilmediğin konuya niye balıklama dalarsın a sazan” derlerse kızmamanız gerekir!


Üzgünüm ama böyledir!


Ama hepsinden öte…


“Önce ahlak” tabii!


Ahlak da olmasa ne yapardık biz?


 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

BEN ASLINDA İNSANLARI ÖVMEYİ DEĞİL DÖVMEYİ SEVERİM.AMA MÜSADE EDİN BU GÜZEL CEVAP NEDENİYLE SİZİ BİRAZ ÖVEYİM.ASLINDA BEN BUNLARI YAZACAKTIM YORUMUMDA; AMA ÖDLEK OLDUĞUM İÇİN YAZAMAMIŞTIM.DEMEK EDİTÖRLER BÖYLE OLMALI YA DA ASLINDA BÖYLELER DE MAYDANOZLAR YÜZÜNDEN TEREYE ÖZGÜRLÜK VEREMİYORLAR ÜÜÜLEMİ?ÇAY GELDİ,KONUŞURUZ AGAM!

Kerim Korkut 
 03.04.2012 8:41
Cevap :
"Aslıında" demekle olmuyor işte Kerim Bey! Ne yapalım, geçmiş olsun:) Bir dahaki sefere inşallah!  10.04.2012 0:23
 

Sitede edeple ilgili yazılar okudum.Bilmiyorum ben böyle kişilerin ahlakını sorgulayan yazılara karşıyım.Sanırım edep yazılarına da bu meyanda yorumlar yaptım.Editörün onayından geçen her yazı edeplidir.

Kerim Korkut 
 01.04.2012 21:16
Cevap :
Oysa ben editörün edepsiz olanını severim ,Sayın Korkut! "Yazı onayı" konusunda yanılıyorsunuz bence. Editörlerimize haksızlık yapmayın lütfen zira onlar işini bilir. Zırt pırt müdehale olsaydı yazılara; Culduz bu sitede aç kalırdı. Lütfen yani.  02.04.2012 1:45
 

Vakayinüvis'in o yazısını hatırlıyorum. Blogda ilk günlerimdi. Zaten sizi o yazıdan sonra tanıdım. Verdiğiniz yanıttan söylemek istediklerimi kısmen de olsa anladığınızı düşünüyorum. Kimseyi kırmamak kısmını şöyle açayım size. Kast ettiğim, tartışmalardan uzak durmaya çalışmak değil. Yazdığım ''Önemsemeyin bu tarz yazarları'' yorumlarının ucunun size dokunduğunu fark ettiğim için söyledim öyle. Son dönemdeki edep yazılarına yazdığım yorumları sizi göz önüne alarak yazmadım. Genel bir yazı olarak düşündüm ama yorumları okuyunca hedefi sezdim ve sizin yazınızın altına dünkü yorumu yazdım. Çünkü benim diğer yazılardaki yorumum sizi hedef almıyordu. Tamam memuruz : )) her şeyi eleştiremiyoruz ama birbirimizi eleştiririz illa ki gerekirse. Selamlar gönderiyorum size, sevgilerle beraber. Sağlıcakla kalın. : )

Adil Serkan SATI 
 17.03.2012 23:15
Cevap :
Aslında konu çok ilginç ama uzatmatyacağım. Zira yanliş anlamanızı istemem. Vakayanüvis Hanımın o yazısı (silinmesine rağmen) ve sizin o yorumunuz hâlâ hafızamda. O yazıda "öne çıkarılmıştınız".ve bu sizin elinizi kolunuzu bağladı. Objektif olamadınız zira "vakayünüvis'ten" övgü almıştınız. Sanırım "iki arada bir derede kalmak" söylemi geçerli oldu. Ben bu durumun üzerine gitmedim zira "genel eğilim" (sitede)bu minval üzerineydi. İyi niyetli biri olduğunuz kesin! Herkesin ölçüleri benimkilerle uyuşacak diye bir kural da yok haliyle. Yakınlarım "olgunlaştığımı" söylyorlar... Oysa ben "yaşlandığımı" düşünüyorum. Ama buına rağmen insanların tavırları benim ilgimi çekiyor. Burada bulunmamın yegane sebebi de bu galiba. Bir gün "kırıcı" olmamayı da öğreneceğim tabii:) Değerli katkılarınız için teşekkürederim Serkan Bey. Selamlar, saygılar efendim.  20.03.2012 23:16
 

Edep yazılarını sıkça okudum son dönemde, bir kaçına da ''bu tarz yazarları önemsemeyin'' şeklinde yorumlar yazdım... Ben kendimce, öyküler yazıp okutmaya çalışan bir adamım. Amacım kendimi ölçmek, tartmak ve eleştirilere göre yanlışlarımı düzeltmek. Kimseyle ters düşmek, kırmak gibi bir amacım yok. Edebiyat yolunda yürümek niyetindeyim kısacası. Sizi bloğa üye olduğumdan beri okuyorum. Hiciv üstadı Eşref ve Neyzen Tevfik'in modern tarzında sivri dilli bir yazarsınız. Bazı yazılarınızı, hatta yorumlarınızı beğeniyor, bazılarını da beğenmiyor eleştiriyi abarttığınızı düşünüyorum zaman zaman. Ama görüyorum ki ''edep edep'' derken bazen açık hedef gösteriliyorsunuz ve yanıt vermek durumunda kalıyorsunuz. Burası özgür bir ortam. Dileyen dilediği gibi yazar. Editörler var onlar gereken müdahaleyi yapar. Edepsizlikse eğer mevzu, benim okumaktan hoşlandığım edepsiz (!) yazar sizsiniz. Bence böyle devam edin. Sevgiler selamlar...

Adil Serkan SATI 
 17.03.2012 2:30
Cevap :
Evet Serkan Bey; bana yönelik bir yazının altında da "Bu tarz yazıları önemsemeyin" mealinden bir yorumunuz var.(vakayünivis'in mizahı konu alan bir yazısıydı bu.) Gördüğünjüz gibi "fevri" yazmıyorum ve işin bir eveliyatı var. Kimseye kin, garez duyduğum yok ama birikince satırlara yansıyor işte. Ama inanın ki "şahıslardan" ziyade "tavırların" peşindeyim ve benim için "duruş" çok önemli. Düşündüğümüzü söyleyemiyor ve yazamıyorsak edepten, adaptan da bahsetmememiz gerekir bence. Elmanın iyisinden "Elma şekeri" yapmazlar Serkan Bey; geçirirler "yoz" elmayı ince bir kazığa ve kırmızı renklli şeker şurubuna daldırırlar. Sanırım "memursunuz"! Amaçlarınıza saygı duyuyorum ama ve lakin "kimseyle ters düşmemek" ve "kırmamaya çalışmak" yazı uğraşıyla ters düşen ve pek de "sağlıklı" olmayan bir "duruştur" ! Kabul edersiniz ki, biraz "edepsiz" olmak şart! Hani yani "edepsiz" desinler ama "HİÇ" demesinler! Siz de bu yorumunuzda "öyle" söylüyorsunuz zaten:) İş bu yüzden teşekkür ederim efendim:)   17.03.2012 22:50
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 312
Toplam yorum
: 4634
Toplam mesaj
: 24
Ort. okunma sayısı
: 1640
Kayıt tarihi
: 10.02.07
 
 

Önceleri konuşurdu insanlar, "yazmak", sonraların işi... Duygu ve düşüncelerimizin yanı sıra gözl..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster