Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

28 Ocak '09

 
Kategori
Mizah
Okunma Sayısı
2020
 

Ah Şu Böcekler!

Ah Şu Böcekler!
 

www.baktabul.comhayvanlar-alemi


Efendim şimdi müsaade ederseniz araya “tespih böceği” ile ilgili önemli bir “blog” ta ben sıkıştırayım! Şimdi, nerden çıktı bu böcek hikâyesi demeyin, eğer konuyu ele aldıysak bir bildiğimiz vardır elbet (!) Böceklerin insanlara bulaştırdıkları hastalıkları hepiniz biliyorsunuzdur ama ben yine de unutmuş olanlara olduğu gibi aktarayım;

“Dizanteri, Gıda zehirlenmeleri, Verem, Gastroenteritis, Antrax, Pnomoni, Hepatit, Mantar hastalıkları, Astım, Alerjik Reaksiyon gibi çeşitli hastalık mikroplarını taşır ve bulaştırırlar." diye buldum buluşturdum yakıştırdım.

Sizleri daha fazla germeden araya bir böcek hikâyesi yapıştırarak ortalığı sakinleştirelim:))

BÖCEK BACAĞI
Bir gün çocukları, öğretmenleri sınav yapacakmış. Çocuklar acayip çalışmışlar, sınav günü gelmiş sınıfa giren çocuklar şaşkın şaşkın öğretmene bakmış çünkü sıraların üzerinde ne kalem ne kâğıt varmış sadece sıra sıra mikroskoplar varmış öğretmenleri kısaca şu sözleri söylemiş;
-Çocuklar her mikroskobun camında bi böcek bacağı var bu bacaklardan böceği tanıyacaksınız demiş,
Çocuklar itiraz etmiş ama fayda etmemiş çocuklar kan ter içinde kalmış bi çocuk dayanamayıp kapıyı vurup çıkmış öğretmen arkadan bağırmış,
-Kimsin ulan sen, kimsin de kapıyı vurup çıkıyorsun...
Hafifçe kapı aralanmış ve aradan bir bacak uzanmış.
—Tanısana lan kim olduğumu hadi tanısana...

<ımg title="Sırıtan" alt="" src="http://www.baliksevdasi.com/balik/images/smilies/biggrin.gif" border="0"> hadi gülün ama gülmediniz mi o zaman okumaya devam edin;

Tespih böceği ile ilgili birazcığın bilgi verelim!
Tespih böceği küçük böceklerden olup boyları türüne ve beslenmesine bağlı olarak genellikle 2 - 3 cm kadardır. Tespih böceğinin vücudunun alt kısmında çok sayıda ayağı vardır. Tespih böceğinin ayakları vücudunun altında karşılıklı simetrik olarak bulunur. Tespih böceğinin baş kısmında diğer haşereler de olduğu gibi iki adet anteni bulunur. Tespih böceği bu antenleri sayesinde hem kendi aralarında iletişim sağlarlar hem de yiyeceğinin ve besinin yerini tespit eder.

Tespih böceği derisi sert ve bölmeli haldedir. Ayrıca bölmeler arasında elastiki bir deri bulunur. Bu sayede Tespih böceği kendisine tehlike geldiğinde kendini yuvarlar ve tespih tanesi şeklini alır. Tespih böceği de ismini buradan alır. Tespih böceği yaşama alanı olarak genellikle nemli ve rutubetli yerlerde yaşamayı tercih eder. Genel olarak Tespih böceğinin renkleri gri ve bozdur.
Evde Tespih böceği en fazla mutfak, banyo, lavabo ve bodrumlarda bulunur.

Tespih böceği beslenmesinde hem bitkisel maddeleri tükettir hem de hayvansal ürünlerden beslenir.

Tespih böceği evde açıkta bırakılan her türlü sebze ve meyvelerden beslendiği gibi evdeki diğer eşyalara da zarar verir.
Tespih böcekleri sebze ve meyvelerden beslenirken aynı zamanda bu besinler üzerine hem dışkısını bırakır hem de salyasını bırakır. Tespih böceğinin bu dışkı ve salyası yiyecekleri bozar ve insanlar bu besinlerden tükettiği zaman insanlarda zehirlenmeye sebep olur.

Tespih böceği beslenmek için insan ve hayvanları ısırmaz. Bu bakımdan insanlar tarafından sürekli zararsız bilinir. Fakat Tespih böceği insanın besininden tükettiği zaman birçok mikrobu bu yolla insana bulaştırır. Tespih böceğinin en çok zarar verdiği alanlar evdeki saksı çiçekleridir. Tespih böceği bulunan ortamlar mutlaka ilaçlanmalıdır. Aksi takdirde çok sayıda ürer ve çoğalırlar ve bu sayede evdeki çiçeklere ve eşyalara oldukça zarar verirler. (Alıntıdır)

Efendim banyoda tıraş’tı, temizlikti, bakımdı derken yere eğildim değiştirdiğim çamaşırları alıp çamaşır sepetine atacağım sırada yerde bir böcek gördüm. Elimde ne vardı bilmiyorum bi dokundum, böcek hızla gitti ve çamaşır sepetine çarpınca yuvarlacık oldu! Aha da resmi aynı yukarıdaki gibi.

Çamaşır sepetine çarptığında metalık bir ses çıkınca aha dedim robot bir böcek! Sakın Ergenekon davası ile ilgili bir dinleme cihazı olmasın bu böcek? Gerçi ben sabırlı adamımdır dava sonuçları açıklanıncaya kadar aleyhte bir yazım veya yorumum olmamıştır ama yine de devletin sağı solu belli olmaz dedim kendi kendime ve bastım böcek ilacını böceğin gözüne.

Böcek zaten çok önceden top oldu! Kitlendi, pencereyi kapıyı kapattı tık yok.

Evvela gittim iğne kutusunu boşalttım, sonra bir karton parçasıyla top böceği kutuya sürükledim aldım aydınlık bir yere geldim. Tasarruf yapacağız diye tüm ampulleri değiştirince gözler seçemez oldu. Hanım ve çocuklar evde yok, bir büyütecim vardı evin altını üstüne getirdim ve sonunda onu buldum.

Kutunun içindeki böceği bir oraya bir buraya yuvarlayıp incelemeye çalışıyorum ama nafile; keşke öldürmeseydim diyorum kendi kendime hoş, beni yiyecek değil ya! Bu yaşıma geldim böyle metalik bir böcek görmedim. Neyse kutuyu bilgisayarın başına koydum. Yazdım gugulaya bir böcek, neler çıkmadı ki? Oryantali bile var! Sonunda yukarıda en başta blog resmini buldum ve tamam aradığım böcek bu dedim fakat resmin altında yazı yoktu buna en yakın tespih böcekleri vardı ama onların rengi gri oysa benim böceğimin rengi metalik kahverengi!

Araştırmayı yarıda bırakıp kayınvalideme akşam yemeğine gittim hanım ve çocuklar daha önce başka bir yerden oraya sapmış ve beni oraya çağırmışlardı.

Yemek yerken benim metalik böceği anlattım herkes bir merak bir merak etti, tabi hepsinden fazla ben de iki merak! Neyse yemeği yedik, çayı içtik, saat yirmi iki otuz gibi kalktık ve evimize geldik.

Cümbür cemaat iğne kutusuna koştuk, kutuya ilk bakan ben oldum, tüh ya hayvan ölmüş, hiç kıpırdamamış dedim.

Hanım geldi kutuyu elini aldı ve ne kadar kızdıysam da beni dinlemedi ve o mikrop yuvası “Dizanteri, Gıda zehirlenmeleri, Verem, Gastroenteritis, Antrax, Pnomoni, Hepatit, Mantar hastalıkları, Astım, vs hastalıkları taşıyan böceğe elini sürdü! (laf aramızda çok kızdım) Sonra bana gülerek sağ ol kocacığım kaybettiğim boncuğumu bulmuşsun dedi.!!!

Nasıl olur? Böcek’ti o böcek, hem de metal böcek, yürüyordu hemi de çok hızlı! Vallahi bak, böcekti o yemin ederim böceeeeeek!

Ekmek çarpsın… aaa bak işte bir tane daha al sana “şak, çat, pat” tatarcık mısın, sivrisinek misin al sana, al al oh be(!) yeminle öldürdüm işte…

<ımg id="ncode_imageresizer_container_2" alt="" src="http://img65.imageshack.us/img65/7544/72oo6.gif" border="0">MB polislerini gören var mı?
Tüm yazdıklarım!

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Demek ki; bukalemunlar gibi bulunduğu ortama uyum sağlama yetenekleri de varmış:) Eşinizi görünce nasıl da; boncuk şekline dönüşmüş! Toplumda da var bu tür tespih böcekleri. Düne kadar aslan, kaplan, kurt diye bildiklerimiz, şimdi bir mollanın elindeki tespihte boncuk olmaktan memnun gibi gözüküyorlar:)))

Emine Supçin 
 28.01.2009 14:36
Cevap :
:)) Teşekkür ederim..  02.02.2009 23:20
 

Şimdi çok güzel oldu. Resim iyi olmalı ama yazının önüne geçmemeli. Şimdi yorum yazabilirim. Öncelikle fıkra çok güzeldi. Tesbih böceklerinin insan versiyonu çok var. İçten içe zarar verip aniden çökerten tipler. Daha çok siyasi partileri bitirirler. Onlar üye kazanmak için herkesi üye yaparlar. Bir süre sonra tespih böcekleri ihaleleri kapmaya başlarlar ve partinin tabanını yavaş yavaş çürütürler. Ah o böcekler. Sonra önce onlar partiyi terkeder. Saygılar.

Eşit Ağırlık 
 28.01.2009 12:16
Cevap :
:)) Teşekkür ederim...  02.02.2009 23:20
 

Bu resimler bu yazıya hiç gitmemiş hele hareketli resimler yazıyı gençlerin MSN'de birbirlerine gönderdikleri gibi olup yazının havasını, ciddiyetini almış.

Eşit Ağırlık 
 28.01.2009 11:14
Cevap :
Sevgili Harun kardeşim resimlerin bu yazıya gidip gitmemesi önemli değildi! Önemli olan son anda aklıma gelen bir uygulamaydı ve yapıp yapamıyacağımdı. O resimler gecenin bir vakti bulabildiklerimdi. Yani değiştirebilirdim. Fakat sevgili editörlerimiz tarafından hepsi silinmiş! Söylediğin gibi bak sen bile resimlere bakmaktan yazıyla ilgili bir yorum yazmayı unutmuşsun:)) Neymiş metal kahverengi böcek? Selamlar...  28.01.2009 12:06
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
 
Toplam blog
: 438
Toplam yorum
: 1049
Toplam mesaj
: 121
Ort. okunma sayısı
: 813
Kayıt tarihi
: 07.01.07
 
 

Milliyet Blog’a hangi vesile ile kayıt olduğumu doğrusu hatırlamıyorum!  Bende birçoğunuz gibi ya..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster