Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

07 Nisan '08

 
Kategori
İlişkiler
Okunma Sayısı
5817
 

Ah şu kıskanç Erkekler

Ah şu kıskanç Erkekler
 

Kıskançlığın aşırısı kesinlikle aşka zarar bir duygu… Dahası sevdiğimiz insanı incittiği, huzursuz kıldığı ve hayal kırıklığına uğrattığı da bir gerçek. Erkekler ise çoğu zaman kontrol altına alınması hayli güç ve gayet tehlikeli kıskançlık krizlerine kapılabiliyorlar. Bu durumda kıskançlığının türünü, nedenini ve çözümünü düşünmek, mantıklı gerekçeler varsa yardımcı olmak da biz kadınlara düşüyor. Emin olun, kadının fendi kıskanç erkeği yeniyor!
Ünlü ressam Edvard Munch; "Kıskançlık kaybetme korkusu değil, aslında paylaşma korkusudur" diyor. Bunun bir adım ötesine geçersek, kendine güvenmeme durumunun dışavurumu olarak da nitelendirebiliriz kıskançlığı.

'Seven insan kıskanır' klişesinin artık 'seven insan güvenir' şeklinde yenilenmesi gereken günümüzde, erkeğin kıskançlığının yoğunluğunu bize karşı hissettiği sevginin yoğunluğu olarak almamamız gerekiyor. Zira değer veren, karşısındakini önemseyen kişilerin yerli yersiz paranoyalara kapılarak karşısındakini incitmeyeceği bir gerçek! Kıskançlık her ne kadar kişinin içinde var olan bir duygu olsa ve bilinçaltında filizlense de, onu dengelemek elimizde. Ancak erkekler yapıları itibariyle mantıklarını devreye sokmakta kadınlar kadar başarılı değiller. Dahası kıskanç erkeklerin de kendi aralarında farklı tipleri, gösterdiği farklı reaksiyonlar ve onu kıskançlığa iten farklı nedenleri var. İlişkinin başlangıcında söz konusu ayrıntıları iyi bilmeniz, hayatınıza dahil edeceğiniz erkeğin kıskançlığını yenmesinde ona daha kolay yardımcı olmanızı sağlayacaktır. İşte kıskanç erkek tipleri ve yapmanız gerekenler…

Bencil

Neden kıskanır?

Bencildir… Sizi paylaşmak istemez ve ilginizi başkalarına yönelttiğiniz her defasında usta manevralarla sizi incitmenin bir yolunu bulacaktır. Kıskançlığını açık bir şekilde itiraf etmesine ya da o anda reaksiyon göstermesine de gerek yoktur. Kimi zaman giydikleriniz, kimi zaman makyajınız, kimi zaman özenle hazırladığınız yemek dahi eleştiri oklarından nasibini alacaktır.

Problemi

Problemi yok! Hatta aksine gösterdiği tepkiler gayet mantıklı olarak da kabul edilebilir. Geçmişte ihanete, hayal kırıklığına uğrayan ya da ailesi tarafından bir hayli gözetilen erkeklerin, ilişkilerine ve birlikte oldukları kişilere yaklaşımında bu tarz bencilce kıskançlıkların olması kaçınılmazdır. Ancak buradaki bencilliğin kabul edilebilir bir neden sonuç reaksiyonu vardır. Dolayısıyla; ona yardımcı olursanız, bu kıskançlığı yenecektir. Zaten özde dengeli bir insan olduğu için patolojik kıskançlıklar ciddi krizler oluşturmayacaktır.

Nasıl sakinleştirebilirsiniz?

İhtiyacınız olan sadece zaman… Her şeyi zamana bırakmalı ve sizi iyice tanıyıp, güvenmesine çalışmalısınız. Bu tarz erkekler ilişkinin başlangıcında size son derece tedirgin yaklaşırlar, ancak ilişki devam ettikçe güven duyguları da artacaktır. Her aşık erkek gibi sizden karşılık bekleyeceklerdir. Diğer bir yandan kıskançlığını, ona saygı göstermeniz için bir araç olarak da kullanacaklardır.

Kendine güvensiz

Neden kıskanır?

Başkalarının ondan daha iyi olabileceği endişesini sürekli taşır ve bu da onu kıskançlığa iten en büyük etkenlerden biridir. Bu nedenle iş, okul ya da hobi arkadaşlarınızı mütemadiyen kendisiyle kıyaslayacaktır.

Problemi

İçten içe değersiz biri olduğunu düşünür ve çoğunlukla kendine onunla neden birlikte olduğunuzu sorar. Bunun nedeni sizi hak etmediğine inanmasıdır. Kendine güvensizliğinin nedeni ise genellikle çocukluğuna dayanır. Çocukluğunda ebeveynlerinin kayıtsız şartsız sevgisinden yararlanma ihtiyacı duymuş, ancak bunu yeterince hissedemediği için kendine olan güveni azalmıştır. Yine aynı şekilde çocukluğunda mütemadiyen eleştirildiği için yetişkinlikte yaşadığı ilişkilerde de karşı tarafın gözünde kendini yetersiz hissedecektir. Bu da kıskançlığın kapısını aralar. Çevrenizdeki herhangi bir erkeğin kendisinden daha ilginç bir kişilik çizdiğini düşündüğü anda sizi sorguya çekmekten kaçınmaz. Hemen hayal kırıklığına uğrar ve üzülür… Hatta onun bu üzüntüsü yerini kızgınlığa bırakınca ancak duvara atılan bil tekme veya kırılan bir eşya onu sakinleştirebilir.

Nasıl sakinleştirebilirsiniz?

Tek bir yolu var! Ona değer verdiğinizi hissettirmek… Ona fazla ilgi göstermekten asla çekinmeyin çünkü bu ilgiden hiç sıkılmayacak, şımarmayacak ve çok daha uyumlu bir erkek halini alacaktır. Sosyal hayatınız dahilinde, gittiğiniz her etkinlikte mutlaka yanında olun ve önceliği ona tanıyın. Nasıl denir; 'Aslında her erkek bir çocuktur.'

Bağımlı

Neden kıskanır?

Onu güvensizliğe, dolayısıyla da kıskançlığa iten en önemli unsur sizin yokluğunuz olacaktır. Attığı her adımda onu destekleyecek, yüreklendirecek ya da heyecanlarını paylaşacak bir kadına ihtiyacı vardır. Kısacası; tamamlanma ihtiyacı hisseder. Arkadaşları, dostları olması da bu durumu değiştirmeyecektir. Bağımlı erkekler, yaşadıkları aşk ilişkisini bir tür i evlilik olarak görürler ve destek beklerler. Dışlandığını hissettiği her an kıskançlığı artacaktır.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 105
Toplam yorum
: 5
Toplam mesaj
: 13
Ort. okunma sayısı
: 869
Kayıt tarihi
: 18.06.07
 
 

Delice biri, aşka inanan zaman zaman hayatı tiye alan deniz tutkunu işte kısaca...

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster