Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 
 

Bayramlıkmı Gündelikmi Murat Taşkın

http://blog.milliyet.com.tr/bayramlikmigundelikmi

14 Eylül '09

 
Kategori
Kişisel Gelişim
Okunma Sayısı
991
 

Ah vizyonum vah misyonum..

Uçsuz bucaksız hayallerinin derinliklere koyuvermişti kendini adam. Bazen yemyeşil çimenlerin arasında yuvarlanıp arada bir karşılaştığı papatyaların sarı göbeklerini koklayarak, bazense denizin dibindeki küçük tepeciklerde salınan yosunların arasından dalgaların ritmiyle süzülüp balık sürülerine selam vererek. Çocukların ilk bisikletini rüyasında gördüğü gecenin sabahında ona kavuşması kadar heyecanlı ve gerdeğe giren gelinin kuşağını çözen bir damat kadar sabırsızdı hayaline adım adım yaklaştığını hissederken. Sınırsız ruhunun özgürlüğünü deniz ve çimenle buluşturduğu hayat misyonunu yakalamanın coşkusu içinde kendini bir kere daha sevdi. Eşsizliğini ve asıl olanı erken keşfetmenin mutluluğunu hissettikçe damarlarında dolaşan sevgi seli yaşama heyecanını biraz daha arttırdı. Zaten kendine inanmanın gücünü çok öncelerden fark etmişti. Her şeyin kendini sevebilmekle başladığını ve hayatı sorgulamanın hayatın kendisinden daha önemli olduğunu “Bağdadı almak için uğraşmak Bağdat’ın kendisinden daha zevklimiydi ne” diyen dördüncü Murat’ın duygularını düşünürken anlamıştı. Zevkli olan, bir vizyon uğruna mücadele etmekten başka bir şey değildi. Bazen istemediğimiz bir hayatı sürdüğümüzü düşünürüz ve suçu hemen kadere atarız. Oysa çok zaman bu hayattan ne istediğimizin bile tam anlamıyla farkında değilizdir. Hayatın dinamik oluşunu göz ardı ederek olumsuz birkaç şeyle karşılaştığımızda birden heyecanımız kaybolur ve hemen ümitsizliğe kapılırız. Omuzlarımız düşer, yüzümüzdeki tebessüm kayboluverir. En yakınımızdan başlamak üzere bir suçlu ararız. Suçlu hep bizden başkasıdır. - o eşsiz sorgulama - aklımızın kenarından bile geçmez. Şöyle kâğıdı ve kalemi elimize alıp herhangi bir zamanda veya durumda ben nasıl bir hayat istiyorum? Sorusunu belgelememişizdir. Mutlaka kafamızdan geçen onlarca hayalimiz vardır yaşama dair ancak bir hatırlatma mekanizması olan yazma alışkanlığımız pek yoktur nedense. Belki de gerçeklerle yüzleştiğimizden bizi rahatsız ediyor yazılı olanlar. Dün bizi heyecanlandıran bir hayalimiz anlamını yitirdiğinde hay Allah boşu boşuna zaman kaybetmişim diye düşünerek kendimizi suçluyoruz. Kişiler, kariyerlerine yön verirken üç temel kavramı iyice sorgulamak zorundadırlar. “ Keyif almak” , “Vizyon” ve “Mücadele”. Biri diğerinden ayrılmayan yaşam üçgenimiz, heyecanımızın, yapı taşları. Uykudan kalktığımızda yüzümüze vuran sabah yelleri, bizleri hayata bağlayan suyun kaynaklarıdır onlar. Her birisi birden fazla alt değişken unsurları bünyesinde barındırır.

KEYİF ALMAK VE MUTLU OLMAK Geçmişteki Gelecekteki Şimdiki Bilmediklerim

MÜCADELE/ÇABA: Planlı mı? Yeterli mi? Başka şeylere engel mi?

VİZYONUMUZ, HAYALLERİMİZ: Bana ait mi? Gerçekçi mi? Üzerinde yeterince düşünüldü mü?

MEVCUT DURUM ANALİZİ: Eğitim Yetenekler Diğerleri (Çevremiz ) Diğerleri (Sağlık yaş)

ENGELLER VE MÜCADELE YÖNTEMLERİ: Plansızlık Zaman tuzakları Düşünce tuzakları

HAYATIN GERÇEKLERİ: Çok zaman maddi sıkıntılar, Olumsuz çalışma koşulları

KADERCİLİK: Kolaya sığınma, Mücadeleden kaçınma, Arkasına sığınma

FRENCİLER En yakınlarımız İş arkadaşlarımız Hiç tanımadıklarınız

GÜNLÜK DÜŞÜNCE KIRINTILARI: Günlük olaylar, Kızgınlıklar, Kırgınlıklar

DÜŞÜNCE TUZAKLARI: Araştırmalar günde ortalama 60.000 civarında düşünce ürettiğimizi söylüyor. Tamamını kontrol edebilmemiz mümkün değil. Bize yardımcı olacak olan ise “duygularımız” dır ve iki ana grupta genellememiz mümkün. İyi duygular ve kötü duygular. İyiler size kendinizi iyi hissettirir kötüler ise kötü. Öfke, alınganlık, suçluluk duygusu kötü duygulardandır. “Size kendinizi kötü hissettiğini hiç kimse söyleyemez ”Çünkü bunu yalnızca siz bilebilirsiniz. Eğer gün boyu iyi düşünceler içinde iseniz “Arzularınız doğrultusunda bir gelecek yaratıyorsunuz demektir.” Çoğumuz gerçekleşmesini istemediğimiz şeyleri düşünür ve bunların neden defalarca başımıza gediğini merak ederiz. İnsanlar istemedikleri şeyleri baskın olarak düşünüp, konuşup, davranışlarına yansıtıp onlara odaklandıkça o olumsuz şeyleri sürekli çekerler. Dileğinizi kafanızın içinde şekillendirip baskın düşünceniz haline getirdiğiniz takdirde onu mutlaka hayata geçirirsiniz.

ŞU AN YAŞADIĞIMIZ HAYAT, GEÇMİŞ DÜŞÜNCELERİMİZİN YANSIMASIDIR. YİNE ŞU AN DÜŞÜNDÜKLERİMİZ GELECEKTE YAŞAYACAKLARIMIZI DOĞURUYOR. Yaşamınızı düşüncelerinizle siz yaratıyorsunuz. En çok düşündüğünüz en çok odaklandığınız şey yaşamınız olarak karşımıza çıkıyor. Yaşamız avuçlarımızın arasında. Şu anda nasıl nerede hangi durumlarda yaşadığımız hiç bir önemi yok. Ümitsiz durum diye bir şey yoktur. Her durum değiştirilebilir ve şartlar kendi lehimize çevrilebilir. Düşüncelerimizi sistemli bir şekilde kontrol altına alarak işe başlamalıyız. İlk olumlu düşünce “Kendimizi sevmek”.Kendimizi sevmemizin nedeni, kendimizi sevmediğimiz takdirde mutlu olmamızın imkânsız olmasıdır. İnsanın kendini sevmesi demek kendini beğenmişlik değildir. Kendine olan öz saygısından ileri gelmektedir.

İnsanoğlunun anlamlı ve mutlu bir hayatı sürdürebilmesi için 4 tür gücün varlığından, bir arada olmasından ve geliştirilmesinden söz edilmektedir.

• Duygusal zekâ • Fiziksel zekâ • İşlevsel zekâ • Ruhsal zekâ: Ruhsal zekâ ve geliştirme yöntemleri insanoğlu kendisini bildiği günden beri var olan ve bütün semavi dinlerce desteklenen bir olgu olup tamamen kişinin maneviyatı ve tek yaratana inanması ile bağdaşmaktadır. Şüphesiz ki yaradan tektir. Ve manevi bağlılığa her durumda ihtiyacımız var. Ancak her şeyi ondan beklememizde yanlış değil mi? Bizler çalışalım, üretelim, kendimizi yenileyelim, daha sonra isteyelim veya kadere teslim olalım. Güzel dinimizin ilk emrini hiç kimse aklından çıkartmasın “ OKU” !!! TEK BİR ŞEYE TAKILIP KALMAYIN CEBİNİZDE HEP BİR AVUÇ FARKLI ŞEY OLSUNKİ, YERE DÜŞÜNCE BİR AVUÇ TOPRAKLA KALKASINIZ. HER DEĞİŞİKLİK BİR FIRSATI BERABERİNDE GETİRİR SİZ FARKINDA OLSANIZDA OLMASANIZDA... Devam Edecek....... Sevgi ve saygılarımla

Murat TAŞKIN

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 15
Toplam yorum
: 0
Toplam mesaj
: 5
Ort. okunma sayısı
: 1166
Kayıt tarihi
: 18.06.09
 
 

Anadolu Üniversitesi İŞLETME fakültesini bitirdim. Ege Üniversitesi'nde İNSAN KAYNAKLARI YÖNETİMİ VE..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster