Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

21 Kasım '14

 
Kategori
Deneme
Okunma Sayısı
477
 

Ah yalan dünyada, yalan dünyada. Yalandan yüzüme gülen dünyada

Ah yalan dünyada,  yalan dünyada. Yalandan yüzüme gülen dünyada
 

Bu dünya öyle bir yer ki nereye baksan bir incelik bir nizam var.  Bir sır bir gizem var dolayısıyla çözende var,  çözemeyende,  çözülmeden  bekleyende var. Hastanelerde  daha önce şifa dağıtıp , kendi derdine şifa bulamayıp hastane yatağında yatan doktorlar var. Herkesin farklı farklı imtihanları var. Öyle değil mi dünya da İçi dışı bir olmayan sahtekarlar, din ayağıyla saf insanları kandıranlar, kendini üstünmüş  gibi gösteren  insanlar var.  

Hayat ta kimi için açılan kitaplar kapanan defterler. Kimi için kayıplar kimi için ödüller var.

Değişmeyen tek bir şey , durmadan dönüp duran bir dünya var. Zalimlerin zulmü olduğu kadar gariplerin de ahı var. Aşk var dolayısıyla aşıklar var. Hazine sandığın kalpler de bakmışsın harabeler var. Esaretin olduğu yerde elbetteki hürriyet de var .

Aynı ortamda beraber yaşayan  ama derya gönüllüleri farketmeyen  zavallı insanlar var. Kaybetmek o kadar kolayken , birden bire kavuşanlar da var.  Zaman hızla  geçip giderken, her şeyin bir zamanı var olduğu kadar zamansızlığı da var.

Bu dünyada ne yok, ne var? Siyah ve beyaz var. Ay ve güneş var . Yağmur ve bulut var. Gül ve diken var. Damla ve deniz var.

Bu dünyada yanmak var.  Kimine göre yanmak dermanken. Elbette ki yanmaktan yanmaya da fark var.

Kalbe işlediğinde kimine dert kimine derman olan cümleler var.  Ağızdan çıkan her kelimenin bir şekli, cismi, ağırlığı ve etkisi var. Hepsi aynı değil sözden söze de fark var.

Bu dünya böyle bir yer işte. Nereye baksan bir soru. Bu dünyanın sırrını çözen var çözmeyen var.

İlk bakışta affetmeyle  iyileşmeyen  yaralar, sınavlar, tükenişler var. Cevap bekleyen sorular, izah bekleyen sonuçlar var. İnsanız bir düşünün  İçinden sular fışkıran   taşlar var. Bu dünyada hoşça geçinip giden , kurtla kuzu var. Halisane  iyilik için gösterilen gayret var niyet var.

Yüce Allah ın ol demesiyle olan, öl demesiyle ölen canlar var. Selle, rüzgarla, çığla gelen ölümler var.

Ölüm var, ölümden sonrası var. Kaçış yok Cennet de Cehennem de  elbette Melek  te , şeytan da var.

Her şeyden önemlisi  bir  tek Allah var.  

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Gerçek tek olsa da herkes kendi sığası ölçüsünde bu gerçeği kavrar. Kabımız neyse o kadarını doldururuz. Herkesin öğreneceği şeyler ayrı (bazıları ise ortak). Bazen gerçek apaçık önümüzde durur ancak ya biz ya da diğerleri gör(e)mez. Sınavlarının hem aynı hem ayrı çünkü.

Güz Özlemi 
 23.11.2014 6:41
Cevap :
Değerli Güz Özlemi çok güzel bir yorumdu. Yazımda eksik kalan cümleler yazdıklarınız aslında. Yorumunuzla tamamlandı gerçekten mutlu oldum. Teşekkür ederim. Sonsuz saygılarımla..  23.11.2014 12:20
 

Bu dünyaya geldik ve gideceğiz bir gün. Arada vereceğimiz bir sınav var. İyi ya da kötü, sonucuna katlanacağımız. Umarım güzel geçer sınavlarımız. Selamlar, mutlu kalın...

Ayşegül HAYVAR 
 22.11.2014 23:24
Cevap :
Evet Ayşegül Hanım, ekildik biçileceğiz der annem. İyi insan olur ve iyi yaşarsak sınavımız iyi sonuçlanır. Sonsuz sevgilerimle..  23.11.2014 12:19
 

Yani "diyalektik" var kardeşim:) İyi ile kötünün, doğru ile yanlışın, güzel ile çirkinin çatışması ve yeni "iyi ile kötünün, doğru ile yanlışın, güzel ile çirkinin" çatışması var. Bu çatışmalar hep böyle devam edecek ta ki insan tamamen "Allah güzelliğine" yaklaşacak... işte o zaman yaşam çok ama çok güzel olacak... Saygı sevgi ve selamlar kardeşim:)

Halil Güven (Sökeli) 
 22.11.2014 21:14
Cevap :
Evet Halil Bey diyalektik var. Yüreği iyiliğe hükmeden bir insanın ebedi hayatı da güzel olur. Yaptıklarımıza karşılık kazandıklarımız yüreğimizin meyveleri sonuçta değil mi? Saygılarımla..  22.11.2014 21:43
 

Kuran-ı Kerim’in Secde suresinin 7,8 ve 9. Ayetleri şöyledir Selma hanım.
O ki, yarattığı her şeyi güzel yaptı. İnsanı yaratmaya da çamurdan başladı. ?7? Sonra onun neslini bir öz sudan, değersiz bir sudan yarattı. ?8? Sonra onu şekillendirip ona ruhundan üfledi. Sizin için işitme, görme ve idrak duygularını yarattı. Ne kadar az şükrediyorsunuz (9)
Bu ayetlere göre hepimiz Tanrı’nın ruhunun bir parçasıyız. Allah bir okyanus ise bizler birer su damlasıyız. Aynı surenin 11. Ayeti ise “Sonunda bize döndürüleceksiniz” der. Bu bakımdan bu geçici dünyada, her zaman iyiliklerle anılmalı ve arkamızda hoş bir seda bırakmalıyız. Size sağlıklı ve huzurlu günler diliyorum. Saygılar, selamlar….

Erol Özışık 
 22.11.2014 18:26
Cevap :
Değerli Erol Bey Kur'an-ı Kerim den ayeti kerimelerle yaptığınız bu güzel yorumunuz için çok teşekkür ederim. iyilik eden iyilik bulur . Ben ne ekersen onu biçersin atasözünü çok severim ve hayatımda uygulamaya çalışırım. iyi dilekleriniz için ayrıca teşekkür ediyorum. saygı ve selamlarımla..  22.11.2014 18:52
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 146
Toplam yorum
: 1191
Toplam mesaj
: 1
Ort. okunma sayısı
: 713
Kayıt tarihi
: 02.05.14
 
 

İnsanları ve yaratılmış tüm canlıları severim. Yazmak amatörce de olsa hayatımda bir süredir var...

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster