Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

06 Eylül '10

 
Kategori
İzmir
Okunma Sayısı
1063
 

Ah zırtapoz Kel Haydar, sürsün sarhoşluğun, sabaha kadar!

Ah zırtapoz Kel Haydar, sürsün sarhoşluğun, sabaha kadar!
 

Fuarın buz pisti bile var.


Ne zaman ki İzmir Fuarı açılır, eskisi gibi gidenin olmadığı da, gün gibi aşikâr artık! Fuarın kısa tutulması bunda en büyük etken. İlgililer bile bile lades dercesine bu hakikati neden görmez? Fuar yük müdür onlar için. O zaman, kapatın, kurtulun siz de değil mi? Gel de anlat!

Yakın tarihe kadar, en uzak illerimizden, kafilelerle fuar ziyaretçimiz vardı. Çevre il ve ilçelerden sabaha kadar otobüsler işlerdi İzmir’e.

Halk, Zeki Müren’i görmeğe gelirdi. Göremeyenler, gazinosunun dibine sırtını dayar, hiç olmazsa sesini duyardı.

Programlar kaldırıldı. Yerlerini sazlı, sözlü, gırnatalı Romanlar doldurdu. Rağbet azaldı ve koptu herkes.

İzmir’in neşesini Romanlar getirirdi. Şimdilerde tek tük de olsa sesleri çıkıyor “ A be cancağızım, pavyon açmak isteriz Fuarda. akkımızı yediler, bir yerceğiz vermediler Fuarda” dediler.

Spalileri (Paracıkları) en iyi onlar sayardı. Şimdiki gibi para makinesi yoktu. İş sonrası, çorbacıya teşrif ettiklerinde, yerlere oturur, bir halka olurlar, “bir sana, bir ona, bir ötekine” böyle böyle kağıt paralar üleştirilirdi. Bazen bu üleşmede zurnalar, kafalarda paralanırdı “ Ülen Hacer, bana bir eksik verdin, tamamla bakayım” diyerekten.

Pavyon açsalardı fuarda, kim bilir neler, ne renkli sahneler görecektik.

Öyle ya, onlar olmasa, çantayı, sepeti kim örecek? Maşayı, küreği, süpürgeyi kim yapacak? Kim vitrine dizecek? Zurnayı küm üfleyecek? Darbukayı kim çalacak? Bunlar önemli iş!

Onların istekleri ufak. Ama, tesirleri büyük. İsterler ki Septuze Hatun bir köşede niyet açsın, fal baksın. Nazik Yaşar boyasın pabuçları, yalnız, Fuara mahsus bassınlar onar liraları…

Kıvırıp da okusun Zeki gibi, Zırtapoz Kel Haydar. Bitmesin bu sarhoşluk, sürsün sabaha kadar.

Çıksın da gürün sahnede Güllü Aceri, Tokmak Şabanı, çadırı yanık Nefes Caferi siz. Sesleri Yemen’den gelir vallühülazizm!

Şimdi, İzmir B. Şehir Belediyesi n’apsın? Bir “Belediye Sokağı” açtı. Fuara ilgiyi dağıtmamak için, işe, çocukların gönlünü almakla başladı. Fuar onlara açıldı sanki. Bu sokakta ne ararsan var.

Çocuklar burada, kan gruplarını öğreniyorlar. Kendilerine birer sağlık seti hediye ediliyor. Boğa yılanları, cüce keçiler, Kamerun Tavşanları ile eşek görmeyenler için de eşek bile ihmal edilmemiş.

Yavru köpek sergisi var. Edinmek isteyenlere yol gösteriliyor burada. Buz pisti var olimpik. Elmanın, armudun dalındaki hali tanıtılıyor, dizi dizi diğer meyve ağaçları ile birlikte. Daha ne olsun?!

Çocuklar, palyaçoluk surat edinmek isterlerse, makyajcı bayanlar hazır. Şipşak yüzler boyanıveriyor.

Daha n’olsun. Veliler de çocukluklarını yaşıyor. Fena mı?

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1616
Toplam yorum
: 3879
Toplam mesaj
: 498
Ort. okunma sayısı
: 885
Kayıt tarihi
: 13.08.06
 
 

Hayatın dikenli yollarından geçmenin  sırrı, aralarından çabuk geçmektir. Ümit, naylon çorap giyd..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster