Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

14 Kasım '08

 
Kategori
Siyaset
Okunma Sayısı
142
 

Aha sol burası

Aha sol burası
 

İnadına sol derseniz olmaz. Önce anlatacaksınız. Türkçe anlatacaksınız. Askerde çavuş, sola dön dedimi sağa dönenler, sağa dön, diyince sola dönenler, geriye dönenler olurdu. Sağı, solu bir türlü ezberleyemezlerdi. Solu soğan, sağı sarmısak olarak ezberlettinizmi, iş tamam demektir.

Soldan yana olanlar genelde entel kimselerdir. Marks'ı, Lenin'i okudular, sonra kitaptaki cümlelerle anlatmaya çalıştılar. Karşıtları solu Türkçe eleştirdiler. Paylaşmayı anlatırken: "Şapkayı kapını önüne asıp, karılarınızı da paylaşacaklar dediler". Kim karısından vaz geçerki? Kıçında donu olmayan en garibanı bile oyunu sağa verdi. Evde karnı doymayan karısı sonunda evi terketse de oyunu hep sağa verdi. Hala da veriyor. Sağdakiler Türkçe konuşuyorlar. Gariban ne anlar Marks'tan Lenin den burjuvadan, fraksiyondan. Fukaralık diyeceksin. Ekmek diyeceksin. Para diyeceksin. Çıkarıp beşer, onar vereceksin. Yiyecek poşetleri dağıtacaksın. Odun kömür vereceksin. 5 yılda bir bunları yapacaksın. 5 yılda eşin, dostun, akraban yedi göbek sülalen köşe olacak. Sana oy verenler; bak onlar köşe oldu. Sıra bana da gelecek, diyecek. İşte siyaset bu. Bunları görmek için deniz feneri gerekmez. Garibanın çocuğu üniversite bitirir iş bulamaz. Onlarınki daha diplomayı alır almaz gemi hediye eder babası. Şirketi hazırdır zaten.

Şimdi sola çıkış arıyoruz. Aynı kelimelerle, aynı cümlelerle. Kapitalizm çöküyor. Tüm dünyada çöküyor. Hatta çöktü bile. Çabaları boşuna. Garibanlardan tıırtıkladıklarını şimdi krizden kurtulmak için birbirlerine veriyorlar. Nereden çıktı bu dolarlar? Bu havada uçuşan milyarlar, trıliyonlar.

Kriz neden hep garibanı vururyor. Her krizde neden garibanlar işlerini, aşlarını kaybediyorlar. Neden hep sıkıntı çeken onlar oluyor. Zenginlerin birbirlerini kurtarmak için ortaya saçtıkları bu paralar aslında kimin parası. Üreticiden 50 kuruşa alınan, mercimek, pirinç, fasulye nasıl oluyorda 7 liraya satılıyor. Kim satıyor?

Bana bunları anlatacak solcu lazım. Bana bunları Türkçe anlatacak solcu lazım. Deniz feneri olayında insanların paralarını tırtıklayanlar Almanyada mahkum edilirken bizde neden baş köşede oturur? Bir simit çalana 10 yıl hapis cezası verip malı gemiyle götürene sesini çıkarmayan adalet dünyanın başka nersinde var? İtilmişlikten, kakılmışlıktan kurtulmak için terörist olup dağa çıkan insanlar başka hangi ülkede var? Terörden para kazanmak için kendi insanını ölüme gönderen terör ağalarının başka örneği var mı? Bunları hem Türkçe, hemde Kürtçe anlatacak Solcu lazım. SOLUN ÇIKIŞ YOLU BU. Bu aslında herkesin çıkış yolu. Şimdi bir yol gösterici aranıyor. Karga olmayan bir yol gösterici. Edebiyatı bırakın. Türkçe konuşun.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Yazınız çok hoşuma gitti, teşekkürler bu bakışı gösterdiğniz için. Özellikle karşıtların solu Türkçe eleştirmesi, yani siz solu Türkçeleştiremezken Türkçe eleştirilme özetiniz. Bir de; kurtulmak için insanların dağlara çıkması! Sevgiyle.

ukbane 
 06.12.2008 13:10
Cevap :
Sokaktaki, tarladaki ,dağdaki ,bayırdaki böyle yaşarken, sol'u, sırça köşkte yaşayanlar anlatmaya kalkınca, ne anlatanlar, ne de dinleyenler bir şey anlayabildi. Dün böyle oldu.Bu günde böyle oluyor. Yarında böyle olacak. Canımız ağ olsun.  06.12.2008 15:14
 

"gerçeğin en büyük düşmanı gerçeğin kendisidir. "(belki bunu daha önce söyleyen biri varsa da kim olduğunu bilmiyorum.).selamlar.

Başak ALTIN 
 16.11.2008 18:09
Cevap :
Ne gerçek, ne gerçek değil. Ben hiç bir şey bilmiyorum. Bilsem söylerdim.Bildiğim en doğru şey,sağım sarmısak,solum soğan. Aha sol bu. Soğanın yanındaki. Bekleye bekleye kuru soğan oldu. Şimdi tazesini arıyorlar.  16.11.2008 18:45
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
 
Toplam blog
: 820
Toplam yorum
: 339
Toplam mesaj
: 29
Ort. okunma sayısı
: 324
Kayıt tarihi
: 02.10.08
 
 

Nerede, nasıl, ne zaman, umursamıyorum. Bir şekilde dünyadayım, yaşıyorum. Hayatı seviyorum. Tanr..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster