Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

26 Kasım '09

 
Kategori
Bilim
Okunma Sayısı
1568
 

Ahir zamana bakan teknolojik işaretler

Ahir zamana bakan teknolojik işaretler
 

İçinde bulunduğumuz dönem kıyamete yakın zaman anlamında olan "Ahir Zaman"dır. Hepimizin farkettiği gibi son 30 yılda gerçekleşen teknolojik gelişmeler, çok hızlı ve geniş boyuttadır. 10-15 sene öncesine kadar insanlar arasında bilgisayar ve internet kullanımı hiç yaygın değilken, şimdiler de bu müthiş ağ sistemi ile insanlar oturdukları yerden, bütün dünya da olup bitenleri izleyebilmekte, sosyal hayatlarını bile düzenleyebilmektedir. Şüphesiz ki bu çok dikkat çekicidir. Günümüze bakan hadisleri incelediğimizde, yaşanan bu gelişmelerle tamamen paralellik gösterdiklerini görebiliriz. Bu yazımda size Peygamber Efendimiz (sav) hadisleri ile, günümüzde gerçekleşmiş teknolojik gelişmelerin bir kısmından bahsedeceğim;

YAĞMUR BOMBASI

Müslim’in Nüvvas b. Sem’an’dan nakl ettiği bir hadisde şöyle varit olmuştur:

"Göğe emredip yağmur yağdıracak...” (Kıyamet alametleri baskı 10 sf. 219)
Günümüzde yağmur bombası veya bulut tohumlama olarak bilinen yöntem uygulanmaktadır. Yağmur bombası son 60 yıl içinde geliştirilmiş bir teknolojidir. Günümüzde içlerinde ABD, İsrail, Kanada, Rusya, Tayland, Fas, Avustralya’nın da olduğu yaklaşık 24 ülke bu yöntemi daha fazla yağış sağlamak için kullanmaktadır.

DEFİNE DEDEKTÖRÜ

Ahir zamanı ve Deccal'in çıkışını ve özelliklerini anlatan bir hadis-i şerifte de, Deccal'in bir binanın yanından geçerken bu binanın altında saklı olan defineyi haber verdiği anlatılmaktadır:

(Deccal) Yıkılmaya yüz tutmuş bir harabenin yanından geçerken "Haydi altında saklı olan defineni çıkar!" diye emir verecek, anında define meydana çıkacak..." (Müslim, Nuvvas'dan nakl edilmiştir) (Kıyamet alametleri, sf 219)

Bilindiği gibi, günümüzde yer altındaki metalleri tespit eden, değerli ve değerli olmayan metalleri ve metal alaşımlarını birbirinden ayıran dedektörler yaygın olarak kullanılmaktadır. Yukarıdaki hadiste de, define dedektörü gibi bir aletin kullanılmasına işaret ediliyor olabilir. Bu yolla, yıkılmak üzere olan binanın altında hazine olduğu tespit edilmiş ve bu hazine yeryüzüne çıkarılmış olabilir. ( Doğrusunu Allah bilir.)


GÜNEŞ OCAKLARININ KEŞFİ

<ımg height="200" alt="" hspace="10" src="http://tr1.harunyahya.com/Image/guncelyorumlar/gunesfirini4.jpg" width="241" align="left" vspace="10">Havada uçan kuşu tutacak anında Güneş'in altında kızartabilecektir. (Kıyamet Alametleri, 8. baskı, mütercim: Naim Erdoğan, Pamuk Yayıncılık, s. 216.)


Hadislerdeki bu açıklamalar, günümüz teknolojisi ile kullanılan "güneş ocakları"na dikkat çekiyor olabilir.
Güneşten gelen ısı, iç yüzeyi parlak plakalar sayesinde ocağa odaklanmaktadır. Ocağın ortasına yerleştirilen yiyecek, yansıtılan Güneş ışınlarından gelen yüksek ısı sayesinde pişmektedir.


ARAP TOPRAKLARINDA NEHİRLERİN AKMASI


“Arap topraklarında nehirler ve dereler akmadıkça kıyamet kopmaz” ifadesi bugün Arabistan yarımadasında özellikle İsrail ve Suudi Arabistan gibi ülkelerde suyun bolca kullanılarak çölde tarım yapılmasına işaret etmektedir


DUMAN BULUTLARI


Deccal, "Ben Alemlerin Rabbi'yim... İşte bu güneş benim iznimle seyr eder, isterseniz onu haps edeyim! diyecek. Pekala<ımg height="201" alt="" hspace="10" src="http://tr1.harunyahya.com/Image/guncelyorumlar/dumanbulutu1(1).jpg" width="250" align="right" vspace="10"> haps et bakalım diye mükabele edecekler. Bunun üzerine güneşi haps edecek, bir günü bir ay gibi, bir haftayı da bir sene gibi yapacak." (Nuaym b. Hammad ve Hakim İbni Mes'uttan (R.A.) rivayet edilmiştir) (Kıyamet Alametleri, 10. baskı, s. 219, 220)


Günümüzde çeşitli teknik yöntemlerle duman bulutları oluşturulabilmekte ve bu bulutlar vesilesiyle güneş ışığı engellenebilmektedir. Duman bulutlarının oluşmasını sağlayan sis bombaları, 1. ve 2. Dünya savaşlarında kullanılmış, tüm gökyüzünü kaplamış, görüşü tamamen kapatmış ve gökyüzündeki uçakların ve paraşütlü askerlerin tespit edilmesini engellemiştir.


ÖMÜRLERİN UZAMASI


Onun (Hz. Mehdi'nin) zamanında ömürler uzayacak. Ömürlerin uzaması onun (Hz. Mehdi'nin) da uzun ömürlü olmasını gerektirir. ( Kıyamet Alametleri, s. 184)

Onun (Hz. Mehdi'nin) zamanında... ömürler uzayacak ve emanet zayi olmayacaktır...
(El-Kavlu’l Muhtasar Fi Alamet-il Mehdiyy-il Muntazar, s. 43)

Ömürler uzayacak, emanetler yerine teslim edilecek.
(İmam Suyuti, Kıyamet Alametleri, Ölüm ve Diriliş, sf. 1699, Sf. 179)


20. yüzyılın sonu ve 21. yüzyılın başında gen teknolojisinde yaşanan gelişme ve genetikte yapılan araştırmalardan elde edilen sonuçlar, "ömürlerin daha da uzayacağını" göstermektedir. İnsanın uzun ömürlü olmasını sağlayan geni tespit ettiklerini söyleyen bilim adamları, yakın bir gelecekte insan ömrünün 100 yılı aşkın olabileceğini ifade etmektedirler.

Radikal Gazetesi, 21 Nisan 2002 :

Daha uzun yaşamak mümkün: … 19. yüzyılın sonlarında 'Sanayi Devrimi' ve bilimdeki ilerlemeler, geçen yüzyılda tıpta olağanüstü gelişmelere yol açtı. Bu durum, insan ömrünü %50 oranında uzattı... Orta yaş sınırı 40-50'lerden 60-70'lere geldi.

Tempo Dergisi, 25 Haziran 2004:

19. yüzyılın sonundan bu yana insan ömrü neredeyse iki katı uzadı. Genetik tıptaki gelişmeler sayesinde, insan ömrünün daha da uzayacağı tahmin ediliyor.


SÜT ÜRETİMİNDE ARTIŞ


Peygamber Efendimiz (sav)'in ahir zamana yönelik hadislerinde Deccal'in çıkış alametlerinden biri olduğu belirtilen olaylardan biri de süt üretimindeki artıştır.

Bu hadis İbnil-Münadi Ali (K.V.) den rivayet etmiştir.
Müslim’in Nüvvas b. Sem’an’dan nakl ettiği bir hadiste şöyle varit olmuştur:

‘’Bir kısım insanlara gelip davet edecek, onlar ona inanacaklar... Göğe emredip yağmur yağdıracak... Yere emredip ekin bitirecek... Hayvanlarını da bollatacak... Memelerini de sütle dolduracak. (Kıyamet Alametleri 10. baskı, s. 219)


Günümüzde, kısa bir süre önce kullanılmaya başlanan hayvan popülasyonuna suni tohumlama uygulanması, embriyo transferi ve yüksek verimli hayvanlar ile hayvan kalitesinin artırılması, Hollanda ve Belçika başta olmak üzere tüm ülkelerde süt üretiminde büyük bir artışa sebep olmuştur. Örneğin Hollanda da bir inekten alınan günlük süt miktarı ortalama 35 lt'ye çıkmıştır. Hatta günlük 53 lt süt veren ineklerin de olduğu bilinmektedir.


KİŞİYE SESİNİN KONUŞMASI


Nefsim yed-i kudretinde olan (Allah)’a kasem ederim ki, yırtıcı hayvanlar insanlarla konuşmadıkça, kişiye sesi ve pabucu konuşmadıkça ve ehlinin ne yaptığını ona bildirmedikçe kıyamet kopmaz.” (İmam-ı Şa’rani, Ölüm, Kıyamet, Diriliş, sf.471 )

Günümüzde yaygın olarak kullanılan kaset ve CD çalarlarla kişinin sesi kaydedilip sonra dinlenebilmektedir. “Kişiye pabucu konuşmadıkça” ifadesiyle de istihbarat uzmanlarının ayakkabılarına yerleştirdikleri dinleme cihazları akla gelmektedir.

“Kişiye kamçısının ucu, ayakkabısının bağı konuşmadıkça, kişi zekatını kabul edecek kimseyi bulamayacak derecede bollanmadıkça, Arap topraklarında nehirler ve dereler akmadıkça kıyamet kopmaz.”

<ımg alt="" src="http://tr1.harunyahya.com/Image/guncelyorumlar/Picture%203(2).png" align="absBottom">


Yukarıdaki rivayette bildirilen “ayakkabısının bağı konuşmadıkça” ifadesi ile ayakkabılara yerleştirilen dinleme sisteminde “ayakkabı bağı”nın da anten görevi görmesine işaret etmektedir. “Kişiye kamçısının ucu konuşmadıkça” ifadesi ise yine günümüz teknolojisine ait kamçı gibi çoğu zaman elde taşınan antenli telsiz cep telefonlarına işaret ediyor olabilir.


TROL AVCILIĞI

Onun (Deccal’in) akıllara hayret veren işlerinden biri de şudur: Günde üç defa denize dalacak; ellerinin biri uzundur. Uzun olan eliyle denizin dibine dayanacak, diğer eliyle denizin dibine dayanacak diğer elleriyle derinliklerdeki balıklardan istediğini tutup çıkaracak... (Ebu Nuaym Hüzeyfe (r.a)’dan nakil edilmiştir). (Kıyamet Alametleri, 10. baskı, s. 216)


Günümüzde su ürünleri avcılığında kullanılan "trol ağları”, hadisin işaretiyle tam olarak mutabık görünmektedir. Trol ağları ile avcılık, pek çok türün aynı anda avlanıldığı bir avcılık dalı olduğundan "multi avcılık” da denilmektedir. Çelik halatlarla denizin dibini tarayan ağlar, önüne çıkan tüm balıkları içine almaktadır.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Japon kıyılarında ağırlığı 100 kg.'a, çapı 1m.ye varan deniz anaları gözükmüş. 2010 herhalde beklen/ilme/dik olaylara gebe. Paylaşımınız için teşekkürler.

Yüksel ÖNAÇAN 
 30.11.2009 21:39
 

Tekrar yazmaya başladığınızı gördüm ve çok memnun oldum. Yazılarınızın bütün Milliyet- blog yazarlarına çok faydalı olacağını düşünüyorum. Ayrıca ahir zamanla ilgili bilgi edinmek isteyenler www.ahirzamanalametleri.com sitesini ziyaret edebilirler. Saygılarımla, Ahmet Secer

Ahmet Secer 
 26.11.2009 12:33
Cevap :
Çok teşekkür ederim, yazılarım umarım faydalı olur, tavsiye ettiğiniz link için teşekkür ederim. Saygılar.  26.11.2009 14:07
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 164
Toplam yorum
: 87
Toplam mesaj
: 10
Ort. okunma sayısı
: 2466
Kayıt tarihi
: 01.11.09
 
 

Özel bir şirkette dış ticaret yetkilisiyim. İnternet üzerinden toplamış olduğum bilgileri, başkal..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster