Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

02 Ocak '10

 
Kategori
İnançlar
Okunma Sayısı
2230
 

Ahiret inancı...

Ahiret inancı...
 

AHİRETE İNANMAK, İNSANI İYİLİĞE SEVK EDİP, KÖTÜLÜKLERDEN ALIKOYAR

Ahiret inancının, insanların davranışlarında pek çok olumlu etkisi vardır.

Ahirete inanan bir insan, tüm yaptıklarından hesaba çekileceğini bilerek hareket eder.

Kötülüklerden sakınıp, iyi davranışlarda bulunur. Aklı ve vicdanıyla hareket eder.

Çünkü bilir ki yaptığı her iyi ve kötü davranıştan, söylediği her sözden sorumludur.

Allah bunu bir ayetinde şöyle bildirmiştir.

’Kim zerre miktarı iyilik yapmışsa onu görür. Kim de zerre miktarı şer işlemişse onu görür ‘’ (Zilzal suresi 7-8 ayetler )

Ahirete inanmak bireyin dünya hayatının bir gün biteceğinin ve bundan sonra yeni ve sonsuz bir hayatının başlayacağının

farkında olmasını sağlar. Bunun farkında olan bir insan, her anının çok önemli olduğunun bilincine varır.

Yaşamını insanlığa faydalı işler için sürdürür.

Kalp kırmaz, gıybet etmez, dedikodudan uzak durur, boş konuşmaz, merhametli olur, ibadetlerini şevkle yerine getirir, günah işlemekten çekinir, yaptığı iyilikleri kul için değil Allah’ın rızası için yapar. Ahiret inancı, iyiliğe güzelliğe sevk eder insanı. Bilmeden yaptığı bir hata olursa da, Allah’tan af dileyip bir daha aynı hatayı yapmamak için çaba gösterir.

Allah çok bağışlayıcıdır, engin merhamet sahibidir.

Bu konuda Kuranda ‘’… Allah çok bağışlayıcıdır, engin merhamet sahibidir. Kim tövbe edip iyi davranış gösterirse şüphesiz o, tövbesi kabul edilmiş olarak Allah’a döner ‘’( Furkan suresi 70-71 ) buyrulmuştur.

Dinimiz akıl dinidir. Akıllı bir insan, Allahın rızasını kazanmanın en büyük amacı olduğunu bilir. Şeytanın kendisini kandırmasına müsaade etmez. Bu dünyanın geçici olduğu, asıl olanın ahiret yaşamı olduğunu bilir.

Mesela, akşam çok güzel bir rüya gördüğünüzü varsayalım. Fakat sabah uyandığınızda bunun sadece bir rüya olduğu fark ettiniz. Birde bu rüyanızın uyanıkken gerçekleştiğini düşünün… hangisi daha çok mutlu eder? Tabii ki gerçek yaşamdaki değil mi?

İşte dünya hayatı da tıpkı bir rüya gibi geçici…

Akıllı bir insan, Allah’ın büyüklüğünü, gücünü görerek kuran ahlakını benimser ve dosdoğru olur.

Doğruluğun en doğrusu hakikattir. Bunu idrak edebilen insan için doğruluk sadece ahlaki bir kural olmanın dışında yaratılmış olmanın idrakidir. Her insan bir gün ahrette hesap vereceğinin bilincinde olup, tek doğru olan gerçeğe inanıp yaşamaya başladıkça, hem bu dünyada mutlu olacaktır, hem de ahrette istediği makama ulaşacaktır.

Allah bir ayetinde; ‘’Kim ( Allah huzurunda ) iyilikle gelirse ona getirdiğinin on katı vardır. Kim de kötülükle gelirse o sadece getirdiğinin dengiyle cezalandırılır. Onlar haksızlığa uğratılmazlar. ‘’( En’am suresi 160. Ayet) buyurmuştur.

Burada Allah’ın adaletinden ve merhametinden söz edilmektedir. Hepimiz bilerek ya da bilmeyerek hatalar işleyebiliyoruz.

Eğer hata işliyorsak hemen bu hatalardan vazgeçip içtenlikle Allah’a yönelmeliyiz.

Çünkü, bir gün gelecek hepimiz Allah’ın huzurunda ‘’ tek başına ‘’hesap vereceğiz. Kimsenin kimseye yardım edemeyeceği bu günde, kişi ancak dünyada yaptığı güzel işlerin yararını görecek..

‘’Sur’a üflendiği zaman artık aralarında akrabalık bağlar kalmamıştır; Birbirlerini de arayıp sormazlar. Artık kimlerin (sevap) tartıları ağır basarsa işte asıl bunlar kurtuluşa erenlerdir. Kimlerin de tartıları hafif gelirse artık bunlar da kendilerine yazık etmişlerdir…. ‘’ ( Mü’minun suresi, 101- 103 ayetler )

Özetle;

Tam manasıyla ahİrete inanmak, insanları iyiliğe sevk edip kötülüklerden uzak durmayı sağlar. Bir insanın iyi bir insan olabilmesi de sadece ve sadece Allah sevgisi ve korkusuyla olur.

Değerli Arkadaşlar siz siz olun, sakın şeytanın sizi kandırmasına izin vermeyin ve Allah’ın yolundan ayrılmayın.

http://blog.milliyet.com.tr/Seytanin_tuzagina_dusmeyiniz_!!/Blog/?BlogNo=216136

Yüreğinizdeki sevgi daim olsun …. Sevgi ve ışıkla.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Değerli "Öğretmenim". Bu güzel ve doğrularla bezenmiş yazınızdan dolayı Allah (C.C.) sizden razı olsun İnşaallah... Peygamber Efendimiz (S.A.V.)'e -Ya Rasulallah! Bu dünya hayatı, ahiret hayatının ne kadarı kadardır diye soran Sahabe-i Kiram Efendimize cevabenEfenedimiz (S.A.V.); "Bir atlının çıkmış olduğu uzun bir yolculukta biraz nefeslenip, dinlenmek için bir ağaç gölgesinde verdiği kısa bir mola kadardır" diyerek özetlediği, ebedi hayatla (ahiret hayatıyla) mukayese edildiği vakit kısacık olan bu fani dünyada, Allah-u Teala; bizlere, nefsimizin esiri olmadan, layıkıyla kulluk yapıp, (emirlerine uyarak-yasaklarındran kaçınarak), iman üzerine son nefesimizi vermeyi ve mizanda da Sonsuz Merhametiyle muamele edeceği kullarından olmayı nasip eylesin İnşaallah... Selam ve Dua ile... Sağlıcakla Kalın...

Yorum Dükkanı 
 05.01.2010 16:44
Cevap :
Sv Yorum Dükkanı, öncelikle konuyla bütünleştirdiğiniz kıssa ve güzel duanız için Allah sizden de razı olsun ... ayrıca yazımı olumlu olarrak nitelendirdiğiniz için çok teşekkür ederim. Selam ve saygılarımla.  05.01.2010 19:30
 

Bana göre insanın iyi insan olmasını sadece Allah inancına bağlamak yanlış olur.İyi insan olmanın temelinde içgüdüler vardır. Yani insan doğarken iyi doğar zaten.İkincisi de aileden aldığı ahlaki eğitimdir.Yaşadığı dünyayı seven, insanlara saygı duyan insan kötü olamaz.Bu özellikler inançsız insanlarda da olabilir.Saygı ve sevgiler.

Güler Sun 
 04.01.2010 18:44
Cevap :
Gülersun Hanım, öncelikle şöyle bir açıklama yapayım; Ahirete inanmak, Allah’ın adaletine inanmak demektir ki bu da, insanları ölüm korkusundan kurtarır ve ebedi olduğunu insana öğretir. Yazımda bahsettiğim, inanç konusu değil ; her insan mutlaka inanır, yani inançsız insan olamaz. Yaratıcı düşüncelerinde farklılık olsa da….. Burada bahsedilen iyi insan; ALLAH’A İYİ KUL OLMAKTIR.. Yoksa sizin bana karşı iyi olmanız ya da benim size karşı iyi olmam değildir. Ayrıca güzel ahlak da; kuran ahlakıdır. Teşekkürler katılımınız için. Selamlarımla.  04.01.2010 20:28
 

Merhaba... "Ahirete inanmak, insanlar iyiliğie sevk eder; kötülüklerden uzak durmasını sağlar"...Muhakkak ki doğrudur; ama insanların iyilik yapması ya da kötülüklerden uzak durmasının tek şartı bu mudur? İnançsız bir insan iyi bir insan olup, iyilik yapamaz mı?Kötülüklerden uzak durmaz mı? Ne dersiniz? 2) Bir insanın iyi bir insan olabilmesi için de muhakkak Allah sevgisi mi olması lazımdır? Allah sevgisi olmayan bir insan, iyi bir insan olamaz mı? Örneğin aşk duygusu, ne kötü insanları düzeltmiş ve iyileştirmiştir...Değil mi? Selamlar.

cdenizkent 
 03.01.2010 17:44
Cevap :
Merhaba, ben gerçekten böyle düşünüyorum.. İnsanlar ahiret inancı olduğunda, sorgulanacalarını bildiğinde davranışlarını da ona göre düzenliyorlar.. İçinde Allh sevgisi ve korkusu olan bir insan iyi insan olabilir. Aşk duygusunun temeli de Allah sevgisidir bana göre... Teşekkür ederim katılımız için, saygılarımla.  03.01.2010 19:03
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 287
Toplam yorum
: 506
Toplam mesaj
: 9
Ort. okunma sayısı
: 12916
Kayıt tarihi
: 22.11.08
 
 

Öğretmenlik yapıyorum ve anneyim. Çocukları çok seviyorum. Yüreği sevgi dolu olan insanlara, sela..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster