Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

13 Haziran '16

 
Kategori
İnançlar
Okunma Sayısı
73
 

Ahiret inancı kolay ölümün nedeni

Ahiret inancı kolay ölümün nedeni
 

Diğer dinleri bilmiyorum ama Müslümanlık dini bir an önce ölsek de Allah’ımıza kavuşsak diyenler için çok uygun. Keşke onların bu isteğini acısız ve mesuliyetsiz yerine getirmeyi sağlayan bir düzen olsaydı. Hani bu kadar istediklerine göre gidememelerine içim parçalanıyor doğrusu!

Söylediklerine göre burası bir imtihan yeri, kısacık dünya hayatıymış. Dünya boşmuş, olsa da olurmuş olmasa da. Yani böyle düşünülüyorsa erken de gidebilirler demeye gerek kalmadı zaten erken gidiyorlar; 3 yaşında ölen çocuk için vadesi bu kadarmış diyorlar, 3 yıl insan hayatı olur mu?

Ama düşününce haksız da sayılmazlar; çünkü ahret ile ilgili söylemler çok çekici. Düşünsenize dünyada ölümsüzlüğü elde etmek için affedersin kı… zı yırtıyoruz, işte sana sonsuz hayat; öldükten sonra bir daha ölmüyorsun ki o da zaten ölmek değil. Sonra cennet, hele de benim gibi günahsız biri için… Bir inanabilsem gönüllü olarak hemen ölürüm valla!

Ahret inancının Müslümanların hayatını kısalttığı kesin; oysa “Hiç ölmeyecekmiş gibi…” de deniliyor. Günahsız yaşa istersen 3 yaşında öl, melek gibi masum, cennetteki yerini alıyorsun. Dünyada az yaşamışsın çok yaşamışsın hatta hiç yaşamamışsın ne önemi var, mühim olan günahsız gitmek, orada zaten asıl hayatın.

Günah işlememek için ne kadar erken gidersen o kadar iyi. E şimdi durum böyle olunca erken ölüm sorun olmuyor. Erken ölümün nedeni üzerinde de durulmuyor “Yaratan böyle takdir etmiş…”

Gerçekten ahret hayatı anlatıldığı gibiyse dünyada yaşamaya gerek yok. Hatta belki ölmemeye çalışanların günahları çok, cehenneme giderim diye korkuyorlar. Öbür tarafa zamanında gidip de ne yapacağız, buradan kazandığımız ömür kadar oradan kaybedeceğiz. Bu nedenle özellikle hani yaşamından mutsuz olanların “Allah canımı alsa da kurtulsam” diyenlerin dilekleri kabul edilebilinir!

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 4587
Toplam yorum
: 12407
Toplam mesaj
: 282
Ort. okunma sayısı
: 677
Kayıt tarihi
: 21.09.08
 
 

Sadece sayfalarda kalan yazılar şaheser olsalar bile önemsiz ve anlamsızdır. İnsanlara ulaşan ve ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster