Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

20 Şubat '08

 
Kategori
Felsefe
Okunma Sayısı
2069
 

Ahlak felsefesi

Ahlak felsefesi
 

Ahlak felsefesi düşünürleri..


Ahlak sözcüğü insanların hem özel hayatlarındaki hem de toplum hayatlarındaki davranışlarını ifade eder. Ahlak felsefesi ise insanların toplum içinde yaptıkları bilinçli davranışları ve ahlak kurallarını inceleyen bilim dalıdır.

Ahlak felsefesi insanların yalnızca bilnçli olarak yaptıkları davranışları inceler. Çünkü insanın yalnızca bilinçli davranışları insanın kendi özelliklerini , irade ve kararını taşır. Dolayısıyla bilinçdışı, otomatik davranışlar ahlakın konusuna girmez. Ahlak felsefesi insanın yapısının ahlaklı olmaya uygun olup olmadığını , ahlakın kaynağını, insan eylemlerinin bir amacı olup olmadığını, insanların ahlaki eylemlerinde özgür olup olmadıklarını, ahlaki elemlerin ölçütünün ne olması gerektiğini, tüm insanların kabul edebileceği evrensel bir ahlak yasasının olup olmayacağını konu edinir.

Ahlak konusu yalnızca felsefenin değil, aynı zamanda ahlak biliminin de konusunu oluşturur. Ahlak bilimi belli bir toplumunun ahlak kurallarını ve ahlak yaşayışını konu edinir. Bu nedenle de ahlak biliminin alanı dardır, özeldir ve ahlak bilimi ele aldığı toplumun ahlak kurallarını ve yaşayışlarını olduğu gibi bildirir. Ahlak felsefesi ise herhangi bir toplumun ahlak ilkelerini ve ahlak yaşayışını ele almaz, tersine , ahlakı genel olarak ele alır. Dolayısıyla ahlak felsefesi düşünürün öznel düşüncesiyle oluşur.

Ahlak üzerine düşünen, ahlakı tartışan düşünürlerin en çok kullandıkları terimler şunlardır:

-İyi
-Kötü
-Erdem
-Vicdan
-Özgürlük
-Sorumluluk
-Mutluluk
-Ahlak yasası
-Ahlaki karar
-Ahlaki eylem v.b.

Bu kavramların genel bir anlamı yoktur. Her düşünür bu kavramları kendi düşüncesine göre tanımlamıştır.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Kendi değerlerini toplum içerisinde hiç gizlemeden yaşayan herkes ahlaklıdır. Bir hırsız da ahlaklı olabilmektedir. Bir soyguncu da. Bir yalancı da ahlaklı olabilmektedir, bir kapkaçı da. Bunun minicik bir şartı bulunmaktadır. Mevlana'nın dediği gibi; "Ya olduğun gibi görünmek, ya göründügün gibi olmaktır." Bu şartı yerine getiren herkes, dürüst, namuslu ve ahlaklıdır. Hırsız, bir kartvizit bastırır, üzerine; "Hırsız ....." Yazar ve tüm çevresi onu hırsız kimliği ile tanırsa, o kişi olduğu gibi görünmektedir. Günümüzde, insanları aldatan ve kendilerine "Şerefsizim yalanım varsa" diyenler, gerçek ahlaksızdır. Sağlıcakla kalınız.

Canmehmet 
 22.02.2008 17:08
Cevap :
Yorumunuz ve katkılarınız için teşekkürler..  22.02.2008 17:41
 

ahlak da ne ola ki:) ahlak dediğimiz şeyler aslında egemen ideolojilerin, dinlerin bireyi kendine göre yontmasının bir sonucu. yani erdem ve kapitalizm bir araya nasıl gelir ki... ama kapitalizm yeri gelir erdemden dem vurur. ya da hangi din özgürlük terimini kullanır? ahlak da tıpkı psikiyatri gibi uydurma bir alan....

Doğan Durgun 
 21.02.2008 0:59
Cevap :
Ahlak kişinin kendine ve topluma uyumlu, bilinçli şekilde yaptığı davranıştır...! Düşüncenize saygılar sunar yorumunuz için teşekkür ederim...  21.02.2008 20:34
 

Aslında ahlak kavramı diye bir kavram yoktur. Olaya objektif baktığınızda her düşünür veya ahlaktan bahseden birey, kendi anlayışını, kendi düşüncesini karşı tarafa empoze etmeye çalışmaktadır diyebilirmiyiz. Tabii bu durumda kimse kimsenin kurallarını kabul etmek zorunda olmadığına göre, kimsenin bir başkasına ahlaksız deme hakkı ve yetkisi de yoktur. Böyle bir itham kişisel saldırı, taciz, aşağılama suçu olacağı için de kanunlarda ceza hukuku içine alınması gerekecektir. Ben böyle bir sonuç çıkardım. Sizce de doğrumu? Selam ve saygılar.

akar 
 21.02.2008 0:32
Cevap :
Ordaki yaptığım genellemede onu kasten söylemedim. Biraz düşünürseniz her toplumun ahlaki değerleri farklıdır ben yazıyı onu düşünerek yazdım...Üstelik zaten kimsenin birine ahlaksız deme gibi bir hakkı yoktur hukukta bilinçli yasalar vardır ve ahlakta bilinçli olarak yaptığımız hareketlerin bütünüdür....!  21.02.2008 20:26
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 11
Toplam yorum
: 36
Toplam mesaj
: 22
Ort. okunma sayısı
: 1832
Kayıt tarihi
: 20.06.07
 
 

Selam, 1991 yılında Adana'da dünyaya geldim. İlk öğrenimimi İsmet İnönü İlk Öğretim Okulunda tamamla..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster