Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

15 Şubat '10

 
Kategori
Kitap
Okunma Sayısı
1703
 

Ahmet Ümit, Bab-ı Esrar ve söyleşi

Ahmet Ümit, Bab-ı Esrar ve söyleşi
 

ATA-NC Kitap Kulübümüzün bu ayki kitabı Ahmet Ümit’in Bab-ı Esrar romanıydı. Yazarla Skype üzerinden video konferansıyla söyleştik ve entellektüeliteye tavan yaptıran güzel anlar yaşadık!

Bab-ı Esrar Türkiye’den başka İspanya, Almanya ve Fransa’da da basılmış.Kitabın İngilizce çevirisi bitmek üzereymiş ve Amerika Birleşik Devletlerinde basılmasına çalışılıyormuş.

Yazar kitabın, çoğunluğun düşündüğü gibi, polisiye bir roman olmadığını aksine romanda doğu-batı sentezi temelinde Anadolu’ya ait kültürden yola çıkılarak oluşturulmuş bir kurgunun bulunduğunu söyledi. Mevlana ve Şems’in yaşantısına, insanlığın evrensel sorunlarına, insanın içinde barındırdığı güzelliklerin yaşamakta olduğumuz sorunların çözümüne tek çare olduğuna vurgu yapmak istediğini belirtti.

Tasavvufu öğretmek veya kanıksatmak gibi bir niyeti olmadığını, roman okuyucusunun teorik metinden ziyade fazlaca bilinmeyen “Mevlana-Şems” dönemine ait yaşantı etrafında oluşturulmuş bir kurguyu okuduğunu ve herkesin kendine göre çıkarımlarda bulunacağından emin olduğunu ekledi.

Tasavvuf konusunda 2 ana görüşün varlığını vurgularken birinin tanrı ile kul arasına kimsenin giremeyeceği, diğerininse bir yol göstericiyle kişilerin tanrıya ulaşacağına ilişkin inançlardan söz ederek biz okurlarını biraz daha derin düşünmeye iteledi. Birden çok defa dile getirdiği üzre, okuyucuyu tasavvuf konusunda bildiklerinden esinlenmeye çağırdığını ancak kimseye birşey öğretmek niyetinde olmadığını söyledi.

Romanın özünde akıl ve ruhun birlikteliğinden oluşacak tortunun mutluluk iksiri yaratacağını bu yüzden cinayetle yola çıkarak insan ruhundan kesitler vermeyi umduğunu açık ve duru bir dille anlattı. Kitapta kadın ve kadının aidiyetiyle ilgili kısımlardan söz ederken yazar, ataerkil topluma yaptığı göndermeden, toplumda kadının ikinci sınıf görülmesinin tek tanrılı dinlerin yansıması olduğundan bahsetti.

Yazarın kadın ve feminizm konularına yaklaşımını hayret ve hayranlıkla dinlerken böyle açık görüşlü bir yazara sahip olmanın gurur ve mutluluğunu derinden hissettik.

Bir Çağdaş Derviş’le daha tanışmanın keyfiyle kulüp söyleşimizi sona erdirdik.

Fatoş Şimşek, Raleigh – North Carolina

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Bu nefis toparlama için çok teşekkür ederim Fatoş Hanım. Daha nice paylaşımlara... Selamla, sevgiyle... MS

Mehmet Sağlam 
 15.02.2010 17:14
Cevap :
Hocam.. Mehmet Bey.. Onurlandirdiniz beni. En buyuk destekcimsiz. Hocamsiniz. Sagolun Varolun Cok tesekkur ve takdirle :)  15.02.2010 17:44
 

Sizin kitap Kulübünüze, sadece kitapla kalmayıp yazarlarla sohbetlerinize çok özeniyorum; bu yazıları okumaktan çok zevk alıyorum. Üyelerine ve yazarlara sevgiler.

sonsuz öteki 
 15.02.2010 15:46
Cevap :
eyeyey... benim sonsuz otem :) sorayim mi yine sana: sen nesin? supersin! kitap klubumuz hem zevkli hem ogretici. biz de kendimizi cok sansli hissediyoruz. darisi arzu eden herkesin basina. ulasilabilir yazarlarimiz var. bu konuda da sansliyiz :) sevgiyle kal...  15.02.2010 15:57
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 41
Toplam yorum
: 98
Toplam mesaj
: 25
Ort. okunma sayısı
: 2544
Kayıt tarihi
: 25.03.09
 
 

Gündeliğin akışını, yaşanmışı, gezilip görülmüşü veya okunmuşu paylaşmak istiyorum. Eleştirilerin..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster