Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

26 Nisan '12

 
Kategori
Kitap
Okunma Sayısı
672
 

Ahmet Ümit- Sultanı Öldürmek

Ahmet Ümit- Sultanı Öldürmek
 

Ahmet ÜMİT'in tartışma yaratacak yeni kitabı çıktı. İstanbul'un Fethi ve II. Murad'ın ölümü üzerine kurulmuş harika bir roman.

Okurken kapılıyorsunuz tarihin derinliklerinde kalıyorsunuz, elinizden bırakması birazcık zor.

Kitabı hemen aldım ve 10 gündür okuyorum ve 355. sayfadayım. Sizler ile paylaşmak istedim, insanı sıkmayan bunaltmayan bir dili var Ahmet ÜMİT'in.

Sıkıldığınızı düşündüğünüz anda bir anda bağlıyor kitap sizi, geçmişin derinliklerinde kalan unuttu sandığımız izlere yeniden tanık oluyoruz.

Tarihi akıcı bir dil ile anlatıyor ve bağlanıyorsunuz.

Tavsiye ederim mutlaka..

Arka kapağında yazılanları da paylaşmak isterim..

"Biri, sizi cinayet işlemekle suçladığında deliller bulur, tanıklar gösterir, bunun bir iftira olduğunu kanıtlamaya çalışırsınız, ama sizi itham eden kişi bizzat kendinizseniz, ne yaparsınız?"

Ahmet Ümit'in Nisan ayında yayınlanacak romanı Sultanı Öldürmek bu satırlarla başlıyor. Yıllardır aynı kadını bekleyen bir tarihçinin hikâyesi bu. Şahane bir aşk için harcanmış bir ömrün hikâyesi... Serhazinlerin son temsilcisi Müştak Serhazin'in başından geçen dört günlük tuhaf bir serüven. Sapında Fatih Sultan Mehmed'in tuğrası bulunan mektup açacağıyla öldürülmüş bir tarih profesörü... Bir aşk cinayeti mi? Yoksa kökleri "Ulu Hakan"ın şüpheli ölümüne uzanan bir entrika mı? Osmanlı devletinin bir imparatorluğa dönüştüğü o zaferler ve ihanetlerle dolu günlere yapılan sıradışı bir yolculuk. Ve bu heyecan verici yolculuk boyunca kulaklardan eksik olmayan o kadim soru: Tarih, geçmişte yaşananlar mıdır, yoksa tarihçilerin anlattıkları mı?

"...Ve Sultan Mehmed Han. Mehmed Han oğlu Murad Han oğlu Fatih Sultan Mehmed Han. İki karanın ve iki denizin hâkimi. Allah'ın yeryüzündeki gölgesi. Kostantiniyye'yi zapt eden padişah. Roma İmparatorluğu'nun doğal varisi, farklı dinlerden, farklı dillerden, farklı ırklardan yepyeni bir millet yaratma aşkıyla yanıp tutuşan kudretli hükümdar. Uçsuz bucaksız ovalarda at koşturan ordular. Kılıç sesleri, savaş naraları, korku çığlıkları. Ardı ardına düşen şehirler, ardı ardına yıkılan devletler, ardı ardına el değiştiren kaleler. Kırk dokuz yaşında dünyaya nam salmış bir hükümdar. Ve değişmez kader. Akşama kavuşan gün. Ecel şerbetini içen insan. Ve Fatih Sultan Mehmed'in şüpheli ölümü. Ve onun iki şehzadesi. İkiye bölünen saray, ikiye bölünen devlet, hiçbir şeyden haberi olmayan bir halk. Ve iki şehzadenin kanlı boğazlaşması sürerken saray odasında unutulan Fatih Sultan Mehmed Han'ın cansız bedeni..."

Ahmet Ümit, kusursuz bir kurguyla ele aldığı bu cinayet-aşk-tarih örgüsünde edebiyat okurlarının gözündeki ayrıcalıklı yerini bir kez daha sağlamlaştırıyor.

Kitabın Tanıtım Filmi İçin ;

http://ilknur--akpinar.blogspot.com/2012/04/ahmet-umit-sultan-oldurmek.html

Keyifli Okumalar.


 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

bende bu yazarı hiç okumadım, tarih okuyacaksam yavuz bahadıroğlu tek tercihimdir, ve onunda Fatihle ilgili bir kitabı var bildiğim. Osmanlı her dönem kitli bir kapı. Bir kilidi açın biri çıkıyor. 4. Murad I OKUYUN DERİM BAHADIROĞLUNDAN.

İbrahim ARSLAN 
 02.05.2012 14:47
Cevap :
Aslında ne yazıkki tarihe pek ilgim yok, sürükleyici ise okuyabilirim :)  02.05.2012 17:23
 

Ahmet Ümit'i hiç okumadım. O yüzden kitabını eleştirmeyeceğim. Sadece çok okunan bir yazar olduğunu biliyorum. Ama son zamanlarda bir osmanlı furyasıdır gidiyor. Yazarımız da bu rüzgara kapılmış anlaşılan sanat mı? para mı? diye de sormadan edemiyor insan

ukant 
 27.04.2012 9:57
Cevap :
Ahmet ÜMİT'in akıcı bir dili var sizi sıkmıyor, kitabı elinizden düşürmek istemiyorsunuz açıkcası (benim fikrim böyle) Son zamanlara bakılırsa osmanlı furyası gidiyor evet, bence çok iyi oluyor. Fetih 1453 filmini izledikten sonra Sultanı Öldürmek kitabını okudum, filmdeki sahneler canlandı gözümde. Tarihimize ışık tutması ve böyle bir çalışmalar yapılması sanat derim ben.Saygılar..  27.04.2012 17:42
 

Teşekkürler İlknur Hanımcım hangisine yetişeceğimi şaşırdım zaten .Sevgimle güzel bir akşam diliyorum.

Şennur Köseli 
 26.04.2012 18:09
 

Tavsiyen için çok teşekkürler İlknurcuğum. Methini hep duyuyorum Ahmet Ümit kitaplarının. İnşallah okuduğumda da aynı fikirde olacağım. sevgiler

Merve Ballı Acar 
 26.04.2012 17:04
Cevap :
Ahmet ÜMİT'in Bab-ı Esrar'ı da okumuştum akıcı ve güzel bir dili var canım tabsiye ederim.   26.04.2012 19:43
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 195
Toplam yorum
: 402
Toplam mesaj
: 14
Ort. okunma sayısı
: 923
Kayıt tarihi
: 09.01.12
 
 

Ben kimim ne yaparım? Aklıma düşeni yazar, gördüğüm kareyi ölümsüzleştirmek isterim. Kulağıma tak..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster