Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

17 Şubat '15

 
Kategori
Sağlık
Okunma Sayısı
17022
 

Ahşap evler gibi çıtırdıyor burnum!

Ahşap evler gibi çıtırdıyor burnum!
 

Sinüzitin varsa eğer, kış gecelerine ahşap çıtırtıları eşlik eder. N'aparsın? El mahkum!..


Sinüzitiniz var mı, bilmiyorum. Ama her sinüzit krizim tuttuğunda, ahşap evler gibi çıtırdıyor burnum! Bilenler bilir. Ahşap evlerin tahta zeminleri, özellikle geceleri sürekli çıtırdar.

Nezle, grip ya da soğuk algınlığı nedeniyle kapanan burun deliklerimdeki tıkanıklıklar; yavaş yavaş açılırken, o açılışa hafif hafif çıtırtılar eşlik eder. İyileşme belirtisidir bunlar aslında. Zamanla daha iyi olacağınızın işareti...

Romatizmalılar, herkesten daha iyi verir hava raporunu... Şiddetli böbrek ağrıları, taş düşürüleceğine yorulur çoğu zaman... Siyatikli insan, ani bir hareket sonucu kasılıp kalınca olduğu yerde; gerçekle yüzleşir ister istemez.

Bir sinüzit muzdaribinin, en büyük yardımcısıdır çıtırtı... Çıtırdadıkça açılır burun... Çıtırdadıkça burun deliklerin, giderek daha iyi, daha rahat nefes almaya başlarsın.

Bazen öylesine işlemez hale getirir ki burununu bu hastalık; mecburan sadece ağzından nefes alıp verirsin. Böyle durumlarda, sükunetle beklerim: "Acaba burnum ne zaman çıtırdayacak?!"

Ve garip bir biçimde, ahşap zeminli evlere takılır aklım... E onlar da çıtırdayıp durur ya geceleri... Acaba diyorum, tahtalarla aramda bir bağlantı var mıdır? Araştırsam... Pinokyo'ya akraba olduğum gerçeğiyle yüzleşmek zorunda kalır mıyım? Hoş... Her insan biraz Pinokyo'dur ya... Neyse.

Lafın kısası; sinüzit hastasıysan; burnundan takip edebilirsin durumunu... Ya da ahşap evler gibi nedensiz çıtırtılar geliyorsa bir yerinden; acilen doktora git. Sende sinüzİt çıkma ihtimali çok yüksek... Her şeyine alıştım da, bir neden olduğu inanılmaz baş ağrılarına, bir de yarattığı sorun yüzünden yediğimden, içtiğimden tad alamayışıma, bir şey anlamayışıma alışamadım. İşin aslı, fena halde gıcık oluyorum bu duruma.

Yoksa, acı patlıcanı kırağı çalmaz evelallah! Ne sinüzit ne de başka bir şey... Bu gemi daha çok su kaldırır. Ama yine de sünüzitim olmayaydı, iyiydi!.. En azından, kış gecelerinde rahat rahat uyurdum.

Not: Yazıda kullanılan görsel internetten alınmıştır.

Erdal Ceyhan bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Geçmiş olsun Cem bey, aman tıbbi de alternatif tedavi de olsa çok dikkatli olun. Bir arkadaşıma "acı kavun" denilen bir bitki suyu denemesi yapılmıştı da canını zor kurtarmıştı. sağlıkla sevgiyle

Cemile Torun 
 18.02.2015 10:49
Cevap :
Çok teşekkür ederim. Tabii ki çok dikkatli olurum Cemile hanım. Cemce sevgilerimle...  18.02.2015 12:31
 

Geçmiş olsun arkadaşım. Bir yeğenim vardı, sinüzitten ameliyat oldu. Şimdi çok rahat. Korkma..Haydi! Yeniden geçmiş olsun.

Erdal Ceyhan 
 18.02.2015 10:19
Cevap :
Şu blogta, en sevdiğim adama, en içten sevgilerimle teşekkür ederim. İyi ki varsınız. Allah sizi yanımdan eksik etmesin. Amin...  18.02.2015 12:29
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1349
Toplam yorum
: 3614
Toplam mesaj
: 73
Ort. okunma sayısı
: 1686
Kayıt tarihi
: 30.01.11
 
 

İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler veTanıtım, A.Ö.F. Adalet Yüksek Meslek ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster