Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

07 Temmuz '19

 
Kategori
Deneme
Okunma Sayısı
121
 

Ahtapotlar

Ahtapotlar hakkında sizler için ilginç bilgileri araştırdım, sağlık mutluluk dileklerimle.

NAHİDE ÇELEBİ

Ahtapotlar denizlerdeki muhteşem canlılardan biridir, Ahtapotların vücutlarında hiç kemik bulunmamaktadır. Kafasına bağlı olarak 8 adet kol vardır. Diledikleri rengi ve dokuyu taklit edebilmektedirler. Aslında son derece acayip bir canlı ve tıpkı uzaylı varlıklar gibiler.  

Ahtapotlarda 3 kalp bulunur.  8 kolunun her birinde 250 adet vantuz yer alır. Vücut dokularını ve renklerini bulundukları çevreye adapte edebilirler. Bu özelliklerini hem avlanmak hem de saldırganlardan korunmak için kullanmaktadır.  Çok daha ilginç şekilde avcıları korkutmak amacıyla tehlikeli deniz canlılarını taklit etme özellikleri vardır. Ahtapotların bazıları deniz yılanı, aslan balığı, vatoz veya denizanasını taklit edebilirler.  Uzakdoğu mutfağında özellikle Kore gibi ülkelerde, restoranlarda canlı canlı müşterilere servis edilmektedir. Ahtapotlar,  zeki olmalarına örnek olarak; bir kavanozun içine koyulduğunda kavanozun kapağını çevirerek açabilmelerini veya oldukça karmaşık labirentlerden rahatlıkla çıkabilmelerini söyleyebiliriz. 

Ahtapotların öğrenme yetileri ile ilgili çok güçlü kanıtlar bulunmaktadır. Ayrıca; birçok deniz canlısında bulunmayan kısa süreli ve uzun süreli hafızaları vardır.  

Ahtapotların kemikleri yoktur, ancak vücutlarındaki tek sert doku papağanların gagasını andıran dişleridir. Çok esnek canlılardır. Boyutları her ne olursa olsun 1 cm çapındaki deliklerden ve borulardan kolayca geçebilirler.  

Mavi halkalı ahtapotlar, dünyanın en zehirli canlılarından biridir. Bunun yanı sıra deniz canlıları içinde en zehirlisi mavi halkalı ahtapotlardır. Bir tek ısırıkla yetişkin bir insanı öldürebilecek zehir enjekte etmektedir. Ayrıca zehrin bulunmuş olan bir panzehiri de bulunmamaktadır.

Ahtapotların erkek olanları çiftleşme gerçekleştirdikten birkaç hafta içinde ölmektedirler. Dişi olan ahtapotlar, bir seferde toplam 150 bin yumurta bırakabilmektedir. Dişi ahtapotlar yumurtlama yaptıktan sonra yavrular yumurtalarından çıkana dek yaklaşık 3 ay kadar yumurtaların yanından ayrılmazlar. Bu nedenle yavrular yumurtalarından çıkmaya başladıklarında dişi ahtapotlar açlıktan ölmek üzere veya ölmüş olmaktadırlar.

 

Abdülkadir Güler bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Sevgili ablacığım, gerçekten enteresan bir türe ilişkin aydınlatıcı bilgiler vermişsin. Bir yandan düşünürken, bir yandan da muzip düşünceler akla gelmiyor değil. Ahtapotun 3 kalbi olduğuna işaret ediyorsun. Eminim, ikisini, gönül ilişkilerine birisini de doğanın hayranlık bırakan varlığına hasretmiştir bu kalpleri. Ancak karşı cinsle ilişkilerini düzenleyen iki kalp çalışsa da, tüketilen doğa karşısında, sekteye uğrayan kalp, herhalde onun ölüm nedeni olmalıdır. Sevgi ve selamlar.

Refik Başdere 
 10.07.2019 13:04
Cevap :
Sevgili Kardeşim Refik! Bu değerli yorumunla güldürdün beni Allah'ta seni güldürsün.Selam sevgiler sağlıklı mutlu günler.NAHİDE ÇELEBİ  10.07.2019 15:23
 

Ahtapotlar ilgi çekici deniz hayvanlarıdır. Vermiş olduğunuz bilgilerden dolayı teşekkürler. Dilinize sağlık. Efendim. Selamlar.

Abdülkadir Güler 
 09.07.2019 11:48
Cevap :
Sayın Hocam!Ahtapotlar değişik hayvanlar.Değerli yorumunuz için çok teşekkür ederim.Selam sevgi ve saygılar.NAHİDE ÇELEBİ  09.07.2019 15:20
 

Hiç bilmediğim bir deniz canlısı

Kerim Korkut 
 08.07.2019 18:49
Cevap :
Kerim kardeş değerli yorumunuza çok teşekkür ederim selam ve sevgiler.NAHİDE ÇELEBİ  09.07.2019 8:00
 

Sevgili Nahide Öğretmenim, ilgimi çekti, verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim. Eline ve emeğine sağlık. Selam ve sevgilerimle.

Dr Atanur Yıldız 
 07.07.2019 16:24
Cevap :
Sayın Atanur bey, değerli yorumunuza çok teşekkür ederim selamlar esenlikler.NAHİDE ÇELEBİ  08.07.2019 7:23
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1886
Toplam yorum
: 11495
Toplam mesaj
: 162
Ort. okunma sayısı
: 1033
Kayıt tarihi
: 25.11.08
 
 

Erzurum doğumlu, Ankara'da yaşıyor. D.T.C.F mezunu, emekli lise öğretmeni, evli, 2 çocuklu. "İsya..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster