Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

23 Kasım '09

 
Kategori
Kültür - Sanat
Okunma Sayısı
1874
 

Ahu - Can Has Koleksiyon Sergisi

Ahu - Can Has Koleksiyon Sergisi
 

Mahmut Cuda - Sara (89x68Cm)


Rezan Has Müzesi

"Türk Resim Sanatının Bir Asırlık Öyküsü II"

Ahu - Can Has Koleksiyon Sergisi

19.11.2009 - 30.04.2010

Adres : Kadir Has Caddesi Cibali 34083 İstanbul

Telefon : 212-533 6532/534 1034

Türk Resim Sanatının Bir Asırlık Öyküsü 161 EserleDevam Ediyor

Rezan Has Müzesi, Türk Resim Sanatının Öyküsünü anlatmaya Ahu–Can Has Koleksiyonu ile devam ediyor. HSBC Bank A.Ş.'nin desteği ile gerçekleşen, Türk Resim Sanatıının Bir Asırlık Öyküsü II "Türk Resminde Yüzyılın Tablosu" Sergisi 19 Kasım 2009 - 30 Nisan 2010 tarihleri arasında ziyaret edilebilecek.

Rezan Has Müzesi, HSBC Bank A.Ş.'nin desteği ile sanat ve iş dünyasının önemli isimlerinden Ahu ve Can Has'ın daha önce sergilenmemiş ve merak edilen koleksiyonundan yola çıkarak; Türk Resim Sanatının Bir Asırlık Öyküsü II "Türk Resminde Yüzyılın Tablosu" adlı bir sergi düzenliyor. Türk Resim Sanatına farklı örnekler eşliğinde yeni bir bakış açısı sunmayı hedefleyen sergi, aynı zamanda uzun yılların çabasıyla bir araya getirilmiş özel bir koleksiyonun da öyküsünü anlatıyor.

Türk Resim Sanatı Tarihi’ nin en iyi ve en önemli örneklerinden oluşan bu koleksiyon sergisinde; Fausto Zonaro, Alberto Pasini, Fabiust Brest gibi Oryantalist ressamlardan; Osman Hamdi, Şeker Ahmet, Halil Paşa, Mahmut Cûda ve Feyhaman Duran gibi Türk Resim Sanatı’ nın önemli isimleri ile çağdaş ressamlardan Erol Akyavaş, Burhan Doğançay ve Kemal Önsoy gibi sanatçıların en iyi eserlerinden örnekler yer alacak. Seçilmiş 100 özel eserin iki ayrı salonda teşhir edileceği sergi, Oryantalistlerden, ilk Türk empresyonistlerine, D Grubu Ressamlardan, günümüze; Türk Resim Sanatının önemli eserlerini izleyici ile buluşturacak.

Sergide, Oryantalist dönemden başlayarak günümüze kadar farklı ressamların, dönemin sosyo-kültürel, ekonomik yapısını işledikleri eserler bir araya geliyor. Gündelik yaşam ve mimarinin yansıtıldığı bu eserler sayesinde, Türk Resim Sanatının gelişimine şahit olurken aynı zamanda bir tür tarih okuması olan bu sergi ile Türkiye’de modernizmin gelişiminin, Resim Sanatı bağlamında değerlendirilmesi amaçlanıyor.

KEŞKE İSTANBUL’ DA OLSAYDIM…

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Türk resim sanatının bilinen tarihine yeni örneklerin yanı sıra yeni boyutlar kazandıran; geçmişin değerleriyle bugünü kaynaştıran; yaşamla sanatın buluştuğu göze ve ruha seslenen bu güzel koleksiyonu izlemekten duyduğum mutluluğu paylaşırken; size de sanat dolu güzel günler diliyorum. Saygılarımla.

Yaz Hamra Aydemir 
 05.12.2009 21:36
Cevap :
Kutladım sizi. Saygılar efendim...  05.12.2009 22:37
 

"keşke İstanbul'da olsaydım." Demişsiniz ya, öyle üzüldüm ki, anlatamam. Sizi çok iyi anladığımı sanıyorum. 3 yıl öncesine kadar Ankara'da yaşıyor, İstanbul'daki etkinlikleri imrenerek hatta itiraf edeyim kıskanarak takip ediyordum. İnanın İstanbul'da yaşayanlar bu ayrıcalığın farkında bile değiller. İnanılmaz egoist ve saygısızlar, konserlerde bile cep telefonları ya açık ya da sessize alıyorlar; salon ateşböceği basmış gibi biri yanıyor biri sönüyor. Kısacası gittiğim birçok yerden sinirlenmiş olarak dönüyorum. Bu sizi teselli eder mi bilmem ama inanın bulunduğunuz yerden daha güzel görünüyor. Hayallerin hep güzel olması gibi bir şey bu... Yine de sizin için gideceğim. Saygılarımla

Saime Eren 
 23.11.2009 19:45
Cevap :
Geçmişimde sekiz yıl vardır İstanbul' da eskimiş. O sıralar bu denli saygısız ve sevgisiz değildi toplum. Şaşırdım yazdıklarınızı okuyunca, bir de başka açıdan düşündüm... Çok incesiniz; evet, benim için de bakın o tablolara... Saygılar efendim.  24.11.2009 13:11
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 237
Toplam yorum
: 62
Toplam mesaj
: 27
Ort. okunma sayısı
: 339
Kayıt tarihi
: 22.11.06
 
 

1949 Antalya doğumlu, ANSAN üyesi Orman Yüksek Mühendisi, ressam ve öykü yazarıyım. KAKTÜS MEDYA ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster