Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

02 Şubat '07

 
Kategori
Sağlıklı Yaşam
Okunma Sayısı
559
 

AIDS yine umutları yıktı

AIDS yine umutları yıktı
 

Günümüzde bir yandan bilim ve teknoloji hızla gelişiyorken bir yandan da hayatın olumsuz koşulları altında kalan insanoğlu yeni hastalıklarla boğuşmak zorunda kalıyor. Her geçen gün yeni çareler aranıyor. Yeni tedavi biçimleri keşfediliyor, deneniyor. Bir kısmından olumlu sonuçlar alınırken bir kısmından da olumsuz sonuçlar elde ediliyor.

Tüm bu gelişmeler hayata daha sıkı tutunmamızı, umutlanmamızı sağlıyor ama bazen öyle bir noktaya geliniyor ki bilimin de bazı olaylar karşısında çaresiz kaldığını görünce dünya başımıza yıkılıyor.

Sözü getirmek istediğim nokta son zamanlarda üretilmeye başlanan, bilim adamlarının çok umut bağladığı, çağımızın en büyük hastalıklarından AIDS’le savaşmada kullanılacak olan bir ilacın, bir çok insanın umutlarını yıkmış olması.

AIDS virüsüne karşı kadınları koruduğu düşünülen ve buna yönelik hazırlanan jel biçimindeki bir ilacın, klinik deneylerde düşünülen sonucu vermediği ortaya çıktı. Bu nedenle de kullanımı durduruldu.

Dünya Sağlık örgütü, ilacın kadınları AIDS’e karşı korumadığını, aksine onları virüse karşı daha da korumasız yaptığını açıkladı.

Çalışmalar, Güney Afrika, Benin, Uganda ve Hindistan’da yürütüldü ve yaklaşık bin üç yüz kadın üzerinde uygulandı. Ama ne Dünya Sağlık Örgütü ne de Birleşmiş Milletler, yeni üretilen ilacın neden işe yaramadığı konusunda tam bir fikre varmış değil.

Nijerya’da uygulanmakta olan benzer bir çalışma da bunun üzerine durduruldu ama aynı amaçla uygulanan birkaç çalışma hala devam ediyor.

Pamuktan elde edilen bu jel, Kanada’daki Polydex Pharmaceuticals adındaki bir ilaç firması tarafından üretiliyordu. İlaç, cinsel birleşme esnasında HIV virüsünü öldürmek için tasarlanan aktif bir maddenin salınmasına yardımcı oluyor.

2005 yılında başlatılan çalışmadan beri yaklaşık otuz kadın HIV virüsüyle temasta bulunmuştu. Bilim adamları bu ilacın AIDS’le mücadelede büyük bir etkiye sahip olacağını ummuşlardı ama ilacın hiçbir etkisinin olmadığının tespit edilmesi büyük bir hayal kırıklığı yarattı.

Anlayacağınız bazı güçlere karşı gücümüz de aklımız da bir yere kadar olabiliyor. Bazen bilim de bir çıkmaza girebiliyor. Bunun için bir yandan hayata karşı umut ile dolarken, bir yandan da kendimizi her türlü sonuca hazırlayalım, ki sonunda yaşadığımız hayal kırıklığı daha büyük olmasın.

RESİM: www. cbc. ca

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

ABD deki liselerde work shop olarak AIS tanitiliyor korunma yontemleri ogretiliyor. Daha bilincli nesil dahada korunmayi onrenmis olarak hayata basliyor. Tabiki bu ulkede arastirma ve gelistirmeye en buyuk pay ayirilarak devam ediliyor.Taki sona kadar... Saglikla

Newyorker 
 05.02.2007 9:54
 

İlahi adalet diyelim isterseniz. Kırılmassınız umarım. insanoolu açlık savaşlar ve dünya nimetleri için bir çok masum cana kıyarken öte yandan kendi sonunu hazırlıyor. Her alanda yerler altına alınan onur haysiyet namus kavramları nı şehvet yeni yaşam birimleri alıyor. bunu körükleyenler düşünsün ilacını. Panzehir aile ve tek eşlilik bu yetmezmi. Bu bizi baglayan yönü. Gayrı meşru ilişkiler eşcinsellik içinve savunucuları ise yollarına devam etsin. Kanser verem diger tüm hastalıklar için arayışa sonuna kadar varız. Tarihte de lut kavminin helakına bakarsanız ilahi adaleti bulursunuz. saglıcakla kalınız. Başarılar...

ZEYBEK 
 02.02.2007 14:39
Cevap :
Açıkçası ben size katılmıyorum.Tabi ki çarpık ilişkilere ben de karşıyım ama AIDS'in çıkış noktası bu değil.Yayılmasında etken olabilir.Sonunda herkesin kendi tercihidir.Biz bunu yargılayamayız.Ama cinsel ilişkiye girmeden de AIDS'e yakalananları unutup onlara haksızlık etmeyelim.  02.02.2007 23:16
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 77
Toplam yorum
: 284
Toplam mesaj
: 56
Ort. okunma sayısı
: 901
Kayıt tarihi
: 13.01.07
 
 

1979 Giresun doğumluyum. Kendimi bildim bileli kalabalığı sevmem. İnsanlara karşı mesafeliyimdir. He..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster