Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

13 Aralık '08

 
Kategori
Haber
Okunma Sayısı
535
 

AİHM de Ayşen’i haklı buldu

AİHM de Ayşen’i haklı buldu
 

Hatalı yapılan bir iğne nedeniyle sol kolunu kaybeden ve 2.5 yaşından beri hukuk mücadelesi veren 16 yaşındaki Ayşen, AİHM’de açtığı tazminat davasından 18 bin euro kazandı

Kırklareli’nin Lüleburgaz ilçesinde, 14 yıl önce yapılan iğnenin damara gelmesi nedeniyle sol kolu kesilen Ayşen Başaran’ın, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nde (AİHM) görülen davası sona ererken, mahkeme Ayşen’e ve ailesine toplam 18 bin euro tazminat ödenmesine karar verdi.
Taksim’deki basın toplantısında konuşan avukatı Cengiz Hortoğlu, Ayşen’in yaşadıklarını anımsatarak, dava süreci hakkında bilgi verdi. Hortoğlu, “Ayşen hayatının yüzde 81’ini bu yargı sürecinde geçirdi. 2.5 yaşında adliye koridorlarıyla tanıştı. Yargı süreci bugün bitti” dedi.

Önemli bir karar”
Ayşen’in yanlış damara giren iğne sonucu sol kolunu kaybettiğini ve ardından bir hukuk savaşı başladığını ifade eden Hortoğlu, Ayşen ve ailesinin Türkiye’de açılan tazminat davasında 2002 yılında 120 bin YTL kazandığını da hatırlattı. Ayşen’in davasının uzun sürmesi nedeniyle AİHM’ye başvuruda bulunduklarını ifade eden Hortoğlu, “5.5 yıllık süreç sonunda bu dava da kazanıldı. Ayşen açısından önemli bir karar. Dava sonucunda aile ve Ayşen için 18 bin euro tazminat ödenmesine karar verildi. Mahkeme gerekçe olarak, davanın Türkiye’de uzun sürmesini gösterdi” diye konuştu.

Kolu geri gelmeyecek ama...”
Hortoğlu, AİHM kararıyla 14 yıl süren bir hukuk sürecine son noktayı koyduklarını belirterek, Ayşen’in davasının meslek hayatında kendisini en çok etkileyen dava olduğunu vurguladı. Hortoğlu, “Elbette bu alınan tazminatlar ne olursa olsun onun kolunu geri getirmeyecek. Ayşen Türkiye’de hak arama sembolü oldu. Mağdur insanlar için örnek oldu. Ayşen’in verdiği mücadeleyi örnek alan binlerce insan kendi haklarını aradılar. Bu davanın en önemli yanı örnek bir dava olması” dedi.
Bugün 16 yaşında olan Ayşen ise durumunun kendisine liseden sonra zor gelmeye başladığını belirterek, “Herkes beni tanıyor. Normal bir insanmışım gibi davranıyorlar. Çevremdekiler öyle davranınca ben de rahat davranabiliyorum. Alıştım.” diye konuştu.
Ayşen’in babası Hüseyin Başaran da, geçmişte takılan protezin artık Ayşen’e olmadığını ve bu nedenle ya biyoelektronik protez kol ya da kol nakli istediğini ifade etti. Bu nedenle de yeni bir mahkeme sürecinin başlayabileceğini vurgulayan Başaran, “Biz hep dava açarak mı haklarımızı alacağız?” dedi. (Kaynak: Milliyet)

Ayşen’ı bu kararlı hukuk mücadelesinden dolayı kutluyorum. Kolu geri gelmeyecek de olsa ona bunu yapanlara çok önemli bir ders verdi.

Görüldüğü üzere, bir ihmal sonucu bir insanın hayatı kabusa dönüşebiliyor. Sağlık o kadar önemli ki “ya kazara oldu, istemeden oldu özür dilerim” demekle olmuyor.

Sağlık konusunda yapılan hatanın geriye dönüşü yok, telafisi yok. İnsanlar ya sakat kalıyor ya da ölüyorlar... Görevinin bilincinde olmayan insanlar derhal görevlerinden alınmalı ve gereken ceza verilmeli.

Ülkemizde ne yazık ki sağlık sektörü ve eğitim sektörü döşemenin altında geziyor. Birileri hâlâ işin gırgırında. Yapılan işin insana yansıması ülkeye yansıması hakkında en ufak bir fikirleri yok... Yetkililerin umurunda bile değil. Kimsenin aklına bu sektörleri iyileştirme düzeltme gelmiyor...

Yetkililerin aklına ilk ve tek gelen şey, seçim yaklaşınca halkı kandırmak ve göz boyamak... Bizler de kandırılmaya ne kadar müsaitsek artık, yıllardır kana kana doymadık.

Bizlerde de var bir tuhaflık...

http://www.esmakahraman.com/aihm-de-aysen%e2%80%99i-hakli-buldu/

Necip MESUT bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

O kadar yozlaşmış yönetim anlayışı var ki...Vatan,millet,din,vicdan nutukları atıyorlar;fakat fukara milletin cebinden çıkan trilyonların, İnsan Hakları Mahkeme Kararları sonucu kaybettiğimiz davalara tazminat olarak gitmesinden hiç hicap duymuyorlar...Kaybedilen davalarda,(İnsan haklarının gasbedilmesinde) dünyada ilk sıralardayız..Yazık !..

Mesut Selek 
 13.12.2008 16:37
Cevap :
:( Sayın Başkanım o da var tabi, madalyonun diğer yüzü... Üzeride ciddi şekilde düşünmek gerek... Sevgiler...  13.12.2008 16:53
 

...sağlık mı oda neymiş? güzel yurdumda..biraz önce ay-can ın yazısını okudum...aynı köpek olayı on gün önce eşimin başına geldi mersinde....benzer olayları yaşadık yaşıyoruz...içim patlamaya hazır bir bomba gibi sinirden...herneyse öpt..sevgiler...:))

Tunay 
 13.12.2008 13:45
Cevap :
:( Sayın Yazarım çok geçmiş olsun. Umarım Sağlık Bakanlığının daha sonra da köpek sahiplerinin kulağına küpe olur bu söylenilenler... Tekrar geçmiş olsun... Sevgiler...  13.12.2008 15:44
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1929
Toplam yorum
: 7351
Toplam mesaj
: 429
Ort. okunma sayısı
: 654
Kayıt tarihi
: 11.11.06
 
 

  Hayatı ciddiye almam, emeği çok ciddiye alırım. Dünyanın en vazgeçilmez üçlüsü; çocuklar, çiçek..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster