Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

08 Mart '14

 
Kategori
Sinema
Okunma Sayısı
71
 

Aile içi çarpışmalar

Aile içi çarpışmalar
 

Nicholson, Streep, Roberts


Aile Sırları-August:Osage County

Yönetmen: John Wells

Oyuncular: Maryl Streep,Julia Roberts, Juliette Lewis, Evan Mc Gregor

 

Oscar adayı filmlerden “Aile Sırları-August : Osage County”  tiyatro oyunundan beyazperdeye uyarlanmış. Oyun Tracy Letts’in kaleminden çıkma. Ayni Letts geçtiğimiz yıl başka bir sahne eseri “Katil Joe” ile seyirciyi şaşırtmıştı. Emektar William Friedkin’in yönettiği o filmde, aile kurumunun yozlaşmasını absürd ve hınzır bir dille anlatmıştı. Bu kez aileyi sırların ortaya döküldüğü bir hesaplaşma alanına dönüştürüyor. Maryl Streep’in 18. kez, Julia Roberts’ın ise 4.kez Oscar adaylığına vesile olan film, teatral yapısını baştan sona sürdürüyor.

 Babanın aniden ortadan kaybolmasının ardından tüm beyaz aile, kırsaldaki ebeveyn evinde toplanır. Kemoterapi sonrası ilaçlarla ayakta duran Violet (Maryl Streep) geleneksel dominant bir annedir. Buyurgan ve agresif konuşmaları büyük kız Barbara’yı (Julia Roberts) çileden çıkarır. Gerginlik, tartışmalara, tartışmalar hesaplaşmalara yol açar. Kontrolün zaman zaman kaybolduğu, konuşmaların histerik bağrışmalara dönüştüğü kadın hesaplaşmalarında, oyunculuklar omurgayı oluşturuyor. Streep karşısında Roberts adeta rol çalıyor. Kariyerinin en iyi oyunculuklarından birisini (belki de en iyisini) sergiliyor. Oscar adaylığını fazlasıyla hak etmiş.

Öyküde gün yüzüne çıkan gerçekler, türün temsilcisi birçok aile filminde gördüklerimizden farklı değil. Ortaya çıkmaları da, yaşamlarda önemli kırılmalara yol açmıyor. Kol kırılıp yen içinde kalıyor. Önemli olan sonuç değil karşı tarafta hasar yaratmak. Kızılderililere karşı yerleşik ön yargı  arka planda işlenen diğer bir mevzu. Evin hizmetlisi, önemsenmeyen Kızılderili Monevata gittikçe ağırlık kazanan bir karaktere dönüşüyor.

Kadın tartışmalarında can acıtıcı, yıkıcı sözcükler çarpışıyor. Erkekler ise tartışmaların kenarında müdahalesiz, kenar süsleri durumundalar. Onlar içlerinde yaşadıkları kadın toplumunun buyurganlığına çoktan teslim olmuşlar. Kenardan kıyıdan idare etmeye çalışıyorlar. Kadın ruhunun labirentlerinde dolaşan bir eser. Yine de perdeden çok sahneye yakışıyor.        

 

 

                                                                                                          ı 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
 
Toplam blog
: 223
Toplam yorum
: 54
Toplam mesaj
: 1
Ort. okunma sayısı
: 1081
Kayıt tarihi
: 12.01.11
 
 

İzmir’de doğdu. Viyana Tıp fakültesini bitirip doktor ünvanını aldıktan sonra Genel Cerrahi ihtis..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster