Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

24 Mayıs '07

 
Kategori
Aile
Okunma Sayısı
5265
 

Aile mi, dost mu?

Aile mi, dost mu?
 

İnsan sürekli kafası karışık varlık mıdır, yoksa ben mi öyleyim? Sizce aile nedir, dostluk nedir, arkadaşlık nedir, sevgili nedir? Son zamanlarda bu kavramların hepsi birbirine girmiş vaziyette ve benim müthiş canım sıkılıyor bu duruma. Hangisi önce gelmelidir.

Aile benim gözümde çok kutsal bir kurum. Aile fertleri herşeyden önce geliyor. Fakat çevreme baktığımda dostlarını veya arkadaşlarını ailesinden önce tutanlar var. İşte benim aklım bunu almıyor. Bir dost, arkadaş ne olursa olsun anne-baba , kardeşlerden önce gelebilir mi? Zaman mı değişti ben mi ayak uyduramıyorum. Hele ki, bu zamanda insanların karşılıksız adım bile atmadığı bu zamanda bu nasıl olabilir?

Sevgili, komşu bir evladın veya anne-babanın yerini tutabilir mi?

Kıyaslamalar beni delirtiyor. Resmen zıvanadan çıkıyorum. Benim kanımdan, canımdan biriyle hiç bir kan bağım olmayan birini nasıl kıyaslayabilirim?

Sevinçler her zaman ortaktır. Mutluluğunuza ortak olacak bir çok insan bulabilirsiniz. Hasetlerinden çatlasalar bile sizin yüzünüze gülücüklerle bakabilirler .Paranıza da her zaman ortak birilerini bulabilirsiniz. Yedirip içirdiğiniz sürece çevrenizde her zaman dört dönecek insanlar vardır.

Acı gününüzde, dibe vurduğunuzda inanın yanınızda kimse yoktur. Dost, arkadaş dedikleriniz ah-vah edip, biraz sizinle ağlar sonra çeker giderler .Dört duvar içinde yapayalnız kalırsınız eğer aileniz yoksa. Ateş düştüğü yeri yakar, kapı dışında kalanlarada sadece alevleri izleyip akıl vermek kalır.

Bu nedenden dolayı aile benim için çok önemli. Asla kıyaslama yapamam ve asla yerlerine başkalarını oturtamam. Belkide yanlış düşünen benim. Bugüne kadar değişmedi , bundan sonrada değişeceğini sanmıyorum.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Sosyolojide aile en küçük sosyal kurum olarak tanımlanır.İnsanın dünyaya ilk gözünü açtığı andan itibaren dış dünyaya ilk teması aile içinde olur,dolayısıyla aile ilk barınağıdır insanın.Zamanla bu barınak sağlıklı ve dengeli bir korunma vede barınma sağlamışsa,sevgi dolu bir sağlıklı bireyin yetişmesine yaşama karışmasına olumlu katkı sağlamış olur. Sonrasında ise mahalle ,sokak,komşu kavramları gelişmeye başlar sosyalleşme başlar bireyde sosyalleşmenin en doğa göstergeside sağlıklı arkadaşlıklar dostlukla kurabilmektir.Elbette kurulan her dostluk olumlu gelişmez insanın doğası gereği dostluklar biter yada başlar. Eğer bir sosyal kurum olan aile sağlıklı oluşmazsa ve hasara uğrarsa o aile bireylerinin dostluk ilişkileri ve sosyal ilişkileride hasara uğrar. İlerde kuracağı aile çatısında yada sosyal iletişiminde kazalara uğrar. Öyleyse her zaman sağlıklı temelleri sağlam atılmış sağlıklı bir aile yapısına aynı zamandada toplumsal örgü içinde olumlu arkadaşlıklarada ihtiyac vardır.

AHMET TÜTÜNCÜ 
 17.10.2007 23:17
Cevap :
Herşeyin başı aile.Ailede mutlu ve huzurlu olan bireyler bunu özel hayatlarında da yaşıyor.Benim yurtdışında yaşayan yeğenlerim var.Yaz tatilinde bize galdiklerinde çocukların huzurlu olmaları beni çok şaşırtmıştı.Parka gittiğimizde güzel güzel gülücükler saça saça oyunlar oynadılar.Diğer çocukların aslında oyun oynamayı bilmediklerini,sürekli ağlayıp,bağırdıklarını ve huzursuz,mutsuz olduklarını o zaman farketmiştim.Aile sonra da çevre çok önemli.Sevgiler.  18.10.2007 8:50
 

Sevgili 'ufaklık' ya anne-baba terkettiyse o insanı o ne yapsın_** Göremediği anne-baba sewgisini ona çok değer veren birinde bulduysa niye onu annesi babası yerine koymada tereddüt etsin??Yorumunuza göre o insanın annem babamın yerini kimse tutmaz diye kimseye yanaşmaması lazım.Sizce bu doğru bi tanı mı_??

mavi nü 
 10.09.2007 17:50
Cevap :
Sevgili arkadaşım ben hayatta olan aile bireyleriyle ilgili ilişkileri işlemeye çalışmıştım bu yazımda.Tabiki kimseye yanaşmamak olmaz fakat değiştiremeyeceğimiz bir gerçek var ki, o da maalesef kimsenin kimsenin yerini tutmadığıdır.Sevgiler.  10.09.2007 18:14
 

Anne babamızın bize duyduğu o koşulsuz sevginin yerini hiç kimse dolduramaz ki zaten. Aynı kan dolanıyor içimizde. Ne güzel yazmışsınız. Zevkle okudum yazınızı. Şimdiki zamanlarda aile bağlılığına önem veren kişiler nadir de olsa çıkıyor işte. Çok güzeldi. Teşekkürler. Sevgi dolu günler size ve herkeslere...

Ersin Yalın 
 19.07.2007 15:45
Cevap :
Teşekkür ederim.Aile bağlarınızın hiç kopmaması dileğiyle,sevgiler.  19.07.2007 16:04
 

ikilemde kaldığın kon uların yanıtlarını yine kendin gayet güzel vermişsin:))))aile ve dost ikisi çok farklı kavram ve kıyas kabul edeceğini sanmıyorum:)))) bence ayırtedecek bilince sahipsin...yazılarını okumadım bu yazın hariç, nereden buldum seni diye sorarsan o blogdan bu bloğa yolculukda:))))) ve baktım ki,bursadan bir yazar "ufaklık" :))))) o zaman bende ,kendi kendime dedim ki; ufak ufak tanışalım ne dersin... :))) sevgiyle kal:)

Levent Subay 
 11.06.2007 15:35
Cevap :
Merhaba,bursadan bir yazar daha görmek ne güzel.Kısa zamanda yazılarınızı ziyaret edeceğim.Sevgiler.  11.06.2007 17:55
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 265
Toplam yorum
: 1206
Toplam mesaj
: 135
Ort. okunma sayısı
: 639
Kayıt tarihi
: 15.01.07
 
 

1974 İstanbul doğumluyum. Yüksekokul mezunuyum. Bursa'da yaşıyorum. Her zaman yazıp defterler, aj..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster