Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

04 Mayıs '13

 
Kategori
Aile
Okunma Sayısı
18781
 

Aile planlaması / Kaç çocuğumuz olmalı?

Aile planlaması / Kaç çocuğumuz olmalı?
 

Bu sorunun cevabı zor. Böyle bir sayı nasıl belirlenir ki. Aslında insanların kafasında önceden belirlenmiş bir sayı da yoktur. Genelde çocuğu olan insanların birden fazla çocuğu olur. 1 çocuğun nedeni vardır. İnsanlar bilinçli olarak 1 çocuk yapmazlar.

Genel arzu en az 1 oğlan 1 kız beklentisidir. Bu, oğlum da olsun kızım da olsun diyedir. Hiçbir anne baba çocuk yaparken bu çocukların birinin ya da bir kaçının ölebileceğini düşünmez. Yani 4 çocuğum olsun, ikisine bir şey olursa hiç değilse ikisi yaşar demez. Öyle olsa kimse bir oğlan bir kız yapmaz.

Anne babaların dünyaya getirdikleri çocukların hiç biri ölmeyecektir. Çocuk sayısını planlarken bu ihtimali hiç dikkate almazlar.

Çocuk sayısının belirlenmesinde büyütme endişesi de pek etkili değildir. Kimse cebindeki paraya göre çocuk yapmaz. Bilinen belli sayıda çocuk klişesi vardır. 2 oğlum bir kızım olsun. 2 oğlan 2 kız idealdir. Hiç kimsenin kafasında sadece erkek ya da sadece kız çocuğu beklentisi yoktur. Gördüğümüz sadece kız ya da sadece erkek çocuk istenmeyen ama gerçekleşen durumlardır.

Ailelerin istenen ve gerçekleşen çocuk sayıları her hangi bir nedene dayanmıyor. Biraz da şartlar belirliyor bunu. Kadın o kadar doğuruyor. 18–42 yaş arası normalde doğum olabiliyor. Ama bu sürenin tamamında evli olunmuyor.30 yaşında evlenen kadın her iki yılda bir doğursa bile 5 çocuk eder. E bazen ara veriliyor. Evlendikten sonra 5–10 yıl beklemek cesaret ister; çünkü “çocuğu olmuyor” söylentileri ayyuka çıkar.

Çiftler cinsel ilişki sırasında korunuyorlar. Sanki kaç çocuk yapacaklarını biliyorlarmış gibi bilmeden bilinçli davranıyorlar. Sınırı aşan çocuk sayıları şartların zorlaması. Adamın hep kızı oluyor, oğlu olmuyor. Oğlum da olur belki diye 5–6 çocuk doğuruyor. Oysa bu ailenin bir kızı bir de oğlu olsa daha yapmayacaklardı. Bir de kaza çocukları var. Bazıları yeteri kadar korunamıyor ve hamile kalıyorlar. Kürtajı doğru bulmuyorlar ya da kıyamıyorlar, annenin sağlığını düşünüyorlar ve çocuğu doğuruyorlar.

İdeal çocuk sayısı 2 oğlan 1 kız şeklinde. Ama anne baba sanki çocuğun sayısına müdahale etmiyor. Şu kadar çocuğum olsun diyen duydunuz mu? Oluruna bırakıyor, Allah ne verdiyse. Aile planlaması veya çocuk sayısının tespiti aslında biraz havada kalıyor. Yani hani benim ekonomik durumum iyi, daha fazla çocuğa bakabilirim diyen yok. Çok çocuğu olanlar da aslında bunu istemiyorlar. Gerek töre, gerekse yöresel anlayışlar, bilgisizlik sonucu bu kadar çocukları oluyor. 30 çocuğu olan biri 30 çocuğum olsun demiş olabilir mi? Birkaç anneden olsa bile bu kadar fazla çocuğu hiçbir anne istemez.

Çocuk sayısı için bir rakam verilemez ama sanki toplumun bilincinde bir rakam vardır. 1 oğlu 1 kızı,2 oğlu 1 kızı veya 2 oğlu 2 kızı gibi makul sayılara kimse itiraz etmez. Bunların dışındaki sayılar için anne babalar hissettirmeseler bile içlerinde itiraz vardır. Allah göstermesin, beklenmeyen kayıplar başlangıçta hiç hesaba katılmaz ama meydana geldiğinde kaderin tesellisiyle telafi edilmeye çalışılır.

Türkiye’de ailelerin çocuk sayıları konusunda akademik çevrelerce çalışmalar yapıldığını sanmıyorum ya da ben cahil kalmış olabilirim. Birileri bir yerlerde düşünce ve projeler üretiyordur belki ama toplumun geneline yansıyan bir şey yok. Türkiye’de çocuk tamamen “Allah verdi” usulüyle yapılıyor.

Kaç ineğimiz olsun tarzında çocuk sayısı tespiti olmaz ama yine de normal ölçüler korunmalı. Yani 20 çocuklu ailenin mantığı yok. Bence koyun gibi olduğunu söylediğimiz insanlarımızda belki sadece çocuk sayısında yavaş yavaş bir bilinçlenmeye doğru gidildiği görülüyor. Tabi birileri çıkıp bu güzel bilinçlenmeye çomak sokmak için “çok çocuk doğurun” deyince…

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Geç yaşlarda bile isteye hamile kalmıyor ki kadınlar:) Genellikle kaza :)Bu çocuklara da tekne kazıntısı,fırlama filan deniyor :)Selamlar değerli yazarım...

fisun gökduman kökcü 
 15.10.2019 14:21
Cevap :
Evet hatırlıyorum tekne kazıntısı fırlama gibi şeyler söyleniyordu.   22.10.2019 8:44
 

Çok çocuk bilinçli olarak yapılmıyor.Genellikle eğitimsiz kesimde var çok çocuk.Cehalet,bilgisizlik,önemli rol oynuyor bunda.Eğitimliler ise daha iyi bir gelecek verme kaygısıyla,azla yetiniyor.En fazla iki.Bir de eğitimsiz kesimde illaki oğlan olana kadar doğurma olayı var.Sülale yaşasın diyeymiş güya.Allah akıl fikir versin,ne diyeyim.Önemli bir konu.Elinize sağlık.Sadece bir düzeltme yapayım,kadınların doğurganlık sınırı 42 den daha fazla yaşları bulur.Kadın menapoza girene kadar doğurabilir.Bu genelde 49 yaş civarındadır ama bazı kadınların 59-60 yaşlarında menapoza girdikleri görülüyor.Bu da daha doğurabilecekleri anlamına geliyor...

fisun gökduman kökcü 
 14.10.2019 10:41
Cevap :
Duydum biliyorum da sağlıklı doğumu kastettim. Bir de yaşayacak zaman kalsın, 49 yaşında çocuk yaptın büyüyünceye kadar 70 olursun. Selamlar değerli şairimiz.   15.10.2019 11:54
 

bence çocuk yaparken insan belli bir sayıyı baz almamalı. iyi yetiştirebileceğin ve geleceğini garanti altına alabileceğin kadar çocuk yapacaksın. 1 olur, 3 olur, 5 olur, 0 olur. yani çocuk sayısını ekonomik refah belirler.

baki kılınç 
 23.05.2013 9:50
Cevap :
Ama zenginlerin daha az çocuğu var...  23.05.2013 18:08
 

Artık gönül rahatlığıyla kaç çocuk sahibi olmak isteği de vatandaşın elinden alınıyor.Üç çocuk dileği vardı;ne hikmetse bu beşe çıkarıldı.Göğü çelişki içinde bırakıp yere perişanlığı ekenlerin ucuz akıl oyunları oynanıyor annelerin tercihinde...Yüreğinize sağlık,Kerim bey,önemli bir konuyu güncellemişsiniz.

Abbas Oğuz 
 05.05.2013 2:44
Cevap :
Yorum için teşekkürler Abbas Bey.  07.05.2013 19:56
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 5717
Toplam yorum
: 14428
Toplam mesaj
: 282
Ort. okunma sayısı
: 640
Kayıt tarihi
: 21.09.08
 
 

Sadece sayfalarda kalan yazılar şaheser olsalar bile önemsiz ve anlamsızdır. İnsanlara ulaşan ve ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster