Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

26 Aralık '07

 
Kategori
Danışmanlık
Okunma Sayısı
1498
 

Aile ve çift danışmanlığını almak için 10 gerekçe

Aile ve çift danışmanlığını almak için 10 gerekçe
 

Gerek bilimsel ve mesleki bilgilerim ve gerekse mesleki uygulama deneyimlerimde edindiğim izlenimlerde öne çıkan aşağıdaki 10 gerekçenin ve önkoşulların bu konudaki bilgi kirliliğini azaltacaığını ve pratik bir bakışla psikososyal boyutta danışma gereksinimi doğuracağını ve toplumun yardım ve destek alama bilincinin oluşmasına katkıda bulunacağına inanıyorum.

Eğer;

1- Aile içi iletişim sorunları yaşıyorsanız, bu sorunlar kronik bir boyuta ulaşıp, aile yaşamınız ve sosyal yaşamınız olumsuz etkilemeye başladıysa..

2- Çocuklarınız arasında tekraralayan sürtüşmeler, ani davranış değişiklikleri gözlemliyor ve ebeveyn-çocuk ilişkilerinde bir kısır döngü durumunda anlaşmazlıklar ve okul başarılarında sorunlar belirginleşmişse, Kontrollü olarak onları yetiştirmek istiyorsanız..

3- Psikososyal işlevsizlik ve uyum sorunları yaşanmakta ise.. danışmanlık sürecinde çözüm önerilerine gereksinim duyuyorsanız..

4- Eşinizle aranızda uyumsuzluk, anlaşamama ve tartışmalarla alevlenen duygusal çatışmalar süreklilik gösteriyor ve sevgi, saygı azalması ile birlikte mutluluk düzeyiniz, duygu dünyanızı besleyen fantezileriniz zayıflayarak size doyurucu gelmiyor, sonuçta stresli, öfkeli ve hırçın davranışlar göstermenize neden oluyorsa..

5- İşyerinizde memnuniyetsizlik yaşamaktaysanız, istekle ve sevinçle işyerine gitmiyor, diğer çalışanlarla ilişki ve iletişiminizde çatışma yaşıyor, iş motivasyonunuz ve başarı kavramınız zayıflamışsa..

6- Sosyal ve entelektüel yaşantı zenginliğiniz zayıflamış veya sizi tatmin etmiyor ve kendinizi sosyal destek yönünden yalnız hissediyorsanız, çevreyle olan sosyal ilişkileriniz sığ bir duruma gelmişse..

7- Yaşadığınız stres faktörleriyle başa çıkamıyor, duygusal ve sosyal sağlığınızın bozulması ile bendesel sağlığınızın da olumsuz etkilenebileceğini düşünüyor, fiziksel şikayetleriniz doktorlar tarafından psikosomatik veya somatizasyon bozukluğu olarak nitelendirilip, psikososyal destek almanız gerektiği dile getiriliyor ve bu süreçte hastane koridorları yaşamınızdan zamanınızı çalmaya başladıysa..

8- Gelecekle ilgili umut ve beklentileriniz zayıflamış ve gelecek kaygısını sık sık yaşıyor ve umut kavramınız yeterince beslenmiyorsa, çaresizlik duygusu içinde, tekdüze bir yaşantınız oluşmuşsa...

9- Boşanmaya karar verdiyseniz ve boşanma sürecini sağlıklı bir şekilde noktalamak istiyor, boşanma sonrası yaşamınıza hazırlıklı bir geçiş yapmak istiyorsanız..

10- Eşinizle yaşamakta olduğunuz duygusal çatışmaların nedenleri olan farklılaştığınız alanları merak ediyor eşinizin sizi anlamasını istiyor ve evlilik yaşamınıza denge kazandırmak istiyorsanız,
Profesyonel yardım ve destek için Terapiste gitmeniz gerekli hale gelmiş demektir. Bu gibi durumlarda Aile ve Evlilik Terapisi, Aile Danışmanlığı ve Psikoterapi eğitimi almış Sosyal Hizmet Uzmanlarından, Klinik Psikologlardan, Uzman Psikolojik Danışmanlardan ve yardım ve destek alabilirsiniz.

Etkili bir profesyonel yardım alabilmenin önkoşulları da şunlar olabilir;

a- Eşinizle çaba gösterdiğiniz halde yaşanan sorunları yalnız başınıza çözemeyeceğinize inanıyorsanız,

b- Eşinizle birlikte bu konuda profesyonel yardım almaya karar verdiyseniz,

c- Psikiyatrist tarafından Aile ve Evlilik Danışmanlığı ve Psikososyal destek almanız önerildiyse,

d- Eşinizle birlikte profesyonel yardım almanın yararına inanıyor ve özveride bulunmayı öngörüyorsanız, Aile ve Evllik Terapilerinden yarar görebilirsiniz.

Önemli not: Evlilik ve aile yaşantınızda yaşanan sorunların temelinde, psikiyatrik hastalıklar, psikotik rahatsızlıklar, kronik şiddet, uyuşturucu ve alkol bağımlılığı gibi hastalıklar sözkonusu ise, Bu durumda sadece Psikiyatristlere(Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanlarına) müracaat etmeniz önerilir.

SHU.ALİ SONGÜL

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 59
Toplam yorum
: 15
Toplam mesaj
: 5
Ort. okunma sayısı
: 2221
Kayıt tarihi
: 31.10.07
 
 

1997 Hacettepe Üniversitesi mezunu sosyal hizmet uzmanıyım. Pozitif Psikoterapi, Aile ve Evlilik ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster