Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

09 Haziran '06

 
Kategori
İnternet
Okunma Sayısı
1215
 

AJAX Öğreniyorum(ruz)

Bugünlerde bulaşıcı bir hastalık gibi siteden siteye yayılan bir kelime var, AJAX! Ne de çok duyar olduk bu kelimeyi internet sektöründe! Ben de yeter artık deyip incelemeye aldım bu konuyu. Aslına bakarsanız korktuğum kadar da zor değilmiş )

İşe AJAX’ın açılımı ile başlayalım. Asynchronous JavaScript and XML yani Asenkron(eş zamanlı olmayan) Javascript ve XML. AJAX yeni bir programlama dili değildir. Sadece varolan dillerin (html, php, javascript, asp…) birlikte kullanılmasını sağlayan bir yöntemdir.

Genel web geliştirme tekniğinde sunucuya veri göndermek için formlar ve linkler kullanılır ve bunlar başka bir pencereye ya da çerçeveye bilgileri gönderir. Bu da internetiniz ne kadar hızlı olursa olsun zaman alır(en azından AJAX’a kıyasla). AJAX ile bu mantık değişiyor. Artık veri alışverişi için bilgiyi başka bir sayfaya göndermek ve bu sayfada değerlendirmek zorunda değilsiniz. Diğer bir deyişle AJAX sayfa yenilenmeden sunucuyla iletişime geçilmesine imkan veriyor.

AJAX’ı daha iyi anlayabilmeniz için bir örnek verelim. Mesela bir iletişim formu oluşturmak istiyorsunuz ve kullanıcının mutlaka e-posta adresini girmesini istiyorsunuz.

    Eski yöntem ile kullanıcı bütün bilgileri girer, gönder tuşuna basar ve yeni sayfada kontol yapılır. Eğer boş bırakılmışsa gerekli bilgiyi doldurması için kullanıcı uyarılır ve düzeltince yine gönderir ve bu böyle devam eder. Form her kontrolden sonra yeniden gönderilir.AJAX ile form doldurulduktan sonra gönder tuşuna basılığında yeni bir sayfa açılmaz. Form aynı sayfada kontrol edilir. Kontrol sonucunda gerekli uyarı yapılır. Eğer gerekli bilgiler doldurulmuşsa mesaj gönderildi yazar ve işlem biter. Resimde AJAX ile kontrol edilmiş ve boş bırakıldığı farkedilmiş bir kutucuk bulunmakta.

<ımg src="http://yakuterwp.googlepages.com/dogrula.gif">
Görüldüğü gibi ikinci uygulamada yeni bir sayfanın açılmasını beklemek zorunda kalmadık. Doğal olarak işlemimiz oldukça hızlı bir şekilde tamamlandı. Yeni sayfayı beklemek falan tarihe karıştı yani )

Aslında çoğumuz AJAX uygulamalarıyla karşılaşmışızdır. Örneğin Gmail’in her yerinden AJAX fışkırır. Yeni bir e-posta yazıp gönder tuşuna bastığınızda başka bir sayfaya yönlenmediğini farkettiniz mi? Anında “iletiniz gönderildi” diyor.
Sanırım bu açıklamalarımdan sonra kafanızda bir şeyler canlanmıştır. Henüz tam anlayamadıysanız da üzülmeyin. Henüz yolun başındayız )

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

AJAX ile herşeyi yapmak mümkün. Örnek olarak sadece javascript ile de yapabilrdiğimiz alan kontrollerini vermişsiniz. Daha detaylı ve çarpıçı örneklerinizi dört gözle bekliyoruz.

Alperen 
 15.06.2006 11:44
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 2
Toplam yorum
: 1
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 1033
Kayıt tarihi
: 09.06.06
 
 

Programlamayı seven, güncel hayatı sıkı sıkıya takip eden bir genç.....

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster