Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

27 Ekim '09

 
Kategori
Siyaset
Okunma Sayısı
460
 

AK Partinin "dincilik" aşısı!

AK Partinin "dincilik" aşısı!
 

Bizim laikçi öğretmen arkadaşlar ortak karar almışlar; AKP'nin getirdiği bu "aşı" yı yaptırmayacaklarmış. Ne kendilerine ne de çocuklarına aşıyı istemiyorlarmış.

Arkadaşların tepkisi, aşının kendisine değil, aşıyı ülkeye getiren AK Parti hükumetine... Madem ki bu aşı AKP'nin aşısdır, elbette bir "yan etkisi" vardır anlayışı bu..

Ben de düşündüm ve Sağlık Bakanı'nın "yaptırın" diye uğraştığı bu aşının nasıl bir yan etkisi olacağını bulmaya çalıştım:

Aşıyı getiren AKP olunca, elbette insanın aklına bu aşının gençlerimiz ve çocuklarımız üzerinde "dincilik" yan etkisi gösterme riski oluyor. Ya bu aşının içinde, insanları dine yönlendiren, manevi duyguları güçlendirici bir gizli kimyevi madde varsa???

Baksanıza Hükümet işe öğrencilerden ve öğretmenlerden başlıyor; demek ki, öncelikle "laik eğitimin" temeline dinamit konmak isteniyor. Ya "laikçi öğretmenlerimiz" bu aşının etkisiyle günahlardan uzaklaşıp namaza, niyaza sarılırsa... Hatta doz aşımı durumunda bazıları giderek "tarikatçi" falan olursa!!!

MHP'nin eski Sağlık Bakanı da kendi üsluplarıyla "vurdurmayın bu aşıyı" diye bağırıyor. Elbette onun da bir bildiği olmalı... Ama ben Sayın eski bakana şunu hatırlatmak isterim ki, eğer bu aşı sizin döneminizde getiriliyor olsaydı, "bu ırkçılık aşısıdır" diye, itirazlar olabilirdi.

Bu aşı, bir CHP hükumeti döneminde gelseydi, bu defa da "dindar" vatandaş, "bunlar çocuklarımızın beynine dinsizlik yerleştiriyorlar" diye itiraz eder miydi? Burası Türkiye, eminim bu türlü karşı çıkışlar da olurdu.

Bilimmiş, tıpmış.. bunlar bizi fazla alakadar etmez. Bütün dünya "aşılansa" bizi bağlamaz. Bizim için önemli olan, işlerin kendi "siyasi görüşümüz" doğrultusunda yapılıp yapılmadığıdır.

Bir önceki blogumda Sağlık Bakanı'na çağrı yapmış ve "grip aşısından önçe şu memlekete 'paranoya' aşısı getirin" demiştim. Böyle bir aşı henüz yok ama olsaydı da farketmezdi. Aşıyı hangi siyasi iktidarın getirdiği önemli olurdu.

Aşı etrafında koparılan gürültüye bakınca, insan bunları düşünmeden edemiyor.

Bizleri kim bu kadar politika mahkumu etti. Naslı bir "aşıyla" aşılayarak bu ülke insanını bu kadar "önyargılı" yaptılar.

Yoksa, ta çocukluğumuzdan beri vurulageldiğimiz aşılar aslında bizleri iflah olmaz birer "önyargı" mahkumu yapmak için miydi?

Şimdi ben de kuşkulanmaya başladım!!

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Komik olan tarafı sağlık bakanını kimin atadığı ortadayken " Bu Akp nin aşısı değil sağlık bakanlığı getiriyor " demeniz. Bile bile bunu yazmanız biraz komik oluyor kusura bakmayın.Sağlık bakanı ayrı bir yurt genelinde oylamayla mı seciliyor hükümetmi atıyor ?

Taylan Demirkiran 
 28.01.2012 2:00
 

Ülkenin sağlık bakanlığı getirioyor diyorsunuzda Sağlık bakanı Akp hükümetinden değilmi başkasımı atadı onu oraya komik bir savunma olmuş. Bürokrasi bilmiyorsanız siyasette niye yazıyorsunuz ki Ali bey.

Taylan Demirkiran 
 24.01.2012 19:40
Cevap :
Nadır yazdığım tarafsız yazılardan biri bu...Bunun neresi komik anlamadım...Ama içinizden gülmek geldiyse gülün, ne diyim...  26.01.2012 18:44
 

Ali Bey çok abartmışsınız bence. Sırf laik oldukları için, sırf AKP aşıyı getiriyor diye aşı vurulmayacak kadar insanları cahil göstermek...Olmamış bence. Sağlık söz konusu olunca,kimse babasını bile tanımaz.Dünya da aşı ile ilgili kuşkular varken, o zaman şimdi diyelim ki, bu kuşkulara rağmen kuşku duymuyorsanız, siz de sırf AKP getirdi diye bu aşıyı onaylıyorsunuz? Olur mu böyle bir çıkarım.Biraz sağduyulu olalım lütfen, yoksa birbirimizi yemekten başka bir yol alamayacağız.

SINIR 
 01.11.2009 0:57
Cevap :
Sayın mmelda..Aşıyı getiren AKP değil, ülkenin Sağlık Bakanlığı...Oysa, kronik muhalefet olaya sanki bir partinin aşısıymış gibi bakıyor. Bence de herkes vurulmak için sıraya geçecek bu aşıyı; hem de önce karşı çıkanlar..Ama sırf muhalefet olsun diye ileri geri konuşanlara tepkimi dile getirdim ben. Benim derdim önyargılarla yani...Selamlarımla  02.11.2009 11:51
 

Türkiye ye aşıyı getirme aşamasında aceleci davrandı. ABD den Obama'yı ve karşı çıkan bazı Avrupa ülkelerini örnek göstererek, siyasi muhaliflerinin zorlamaları ile getirmeliydi. Hem karşı çıkan olmazdı, hem de muhalefet biz istedikte geldi havalarına girerlerdi. Şimdi en az 1000 - 2000 kişi bu gripten ölmeden aşının gerekli olduğuna kimseyi ikna edemezsiniz. Diğer aşı konusuna gelince, O tip aşılar gazete ve TV kanalıyla her daim şırınga ediliyor zaten. Bilirsiniz ilk aşı Dallas dizisiyle başladı. Yerli dizilerle devam ediyor. Selam ve saygılar.

akar 
 28.10.2009 14:01
Cevap :
Siyasi açıdan düşününce belki de dediğiniz gibi, bir kaç bin kişinin ölmesini beklemeliydi hükumet..O zaman bugün aşıya burun kıvıranlar, aşı sırasına girerdi...Ama olan gariban vatandaşa olurdu...Bence hukümet doğrusun yapmıştır Sayın akar..Balık veya alık bilmezse Halik bilir nasıl olsa...Selamlarımla..  28.10.2009 20:56
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1617
Toplam yorum
: 4205
Toplam mesaj
: 224
Ort. okunma sayısı
: 789
Kayıt tarihi
: 19.01.08
 
 

Edebiyat, kamu yönetimi ve gazetecilik tahsili... 27 yıllık eğitimcilik hayatından sonra emeklili..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster