Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

31 Ağustos '10

 
Kategori
İş Yaşamı - Kariyer
Okunma Sayısı
59592
 

Akademik kariyer nasıl yapılır?

Akademik kariyer nasıl yapılır?
 

Akademik kariyer veya akademisyenlik, üniversiteden mezun olan birçok kişinin gönlünde yatan bir meslektir. Yüksek öğretim kurumlarında ders vermek, bilimsel araştırma yapmak ve yaptığı özgün çalışmalarla bilime katkı sağlamayı amaçlayan bu mesleğin tanımlanması, üniversite öğretiminin herhangi bir aşamasında olan adaylara yararlı olacaktır. Kimler akademik kariyer yapabilir? Akademik kariyer yapmak için ne yapılmalı? Akademik kariyer aşamaları ve zorlukları nelerdir?

Hızlı okuma ve anlama kabiliyeti yanında, sorgulayıcı bir bakış açısına sahip olma, öğrendiğini akıl süzgecinden geçirme becerisini göstererek sağlıklı analiz ve sentez yapabilme yeteneği başarılı bir akademik kariyer yapmak isteyenlerde bulunması gereken asgari ölçütlerdir.

Üniversitelerin lisans programlarının birinden mezun olmak akademik kariyer yapmak için ön koşuldur. Ayrıca ÖSYM tarafından yapılan ALES’ den en az 70, KPDS veya ÜDS’ den en az 50 puan veya eşdeğerliliği Yükseköğretim Kurulunca kabul edilen bir sınavdan bu puan muadili bir puan almış olmak akademik kariyer yapmak için gerekli olan diğer şartlardır. Eğer araştırma görevlisi olarak akademik kariyer yapılacaksa bu kadroya başvurabilmek için 35 yaşından gün almamış olmak gerekir. Bu koşulları sağlayan adaylar üniversitelerin ilan ettikleri öğretim elemanı kadrolarına başvurabilmektedir. Kadro ilanında bulunan ilgili üniversitenin belirlediği şartları sağlayan adaylar, ilgili üniversitenin belirlediği sınav komitesi tarafından yapılacak sözlü veya yazılı (veya her ikisi) sınavda başarılı olanlar araştırma görevlisi olabilirler. Bu şartlar üniversite veya birimden birime farklılık gösterebilmektedir.

Akademik kariyerin ilk aşaması lisansüstü eğitim aşamasıdır. Lisans programına göre farklılık göstermekle beraber genellikle yüksek lisans ve doktora olarak iki kısımda yapılan lisansüstü eğitimi, araştırma görevlisi kadrolarında çalışan öğretim görevlileri için zorunludur. Lisans diplomasına sahip ve ÖSYM ile üniversitelerin senatolarınca belirlenen koşulları sağlayan adaylar da lisansüstü programlarına başvurabilmektedir. Yani, lisansüstü eğitim yapan herkes araştırma görevlisi olacak diye bir zorunluluk yoktur. Gerekli koşulları sağlayan herhangi bir lisans mezunu araştırma görevlisi olmadan da yüksek lisans ve doktora yapabilir.

Üniversitelerde ders vermek ve uygulama yaptırmakla yükümlü olan ancak, lisansüstü eğitim zorunluluğu olmayan kadrolarda çalışan öğretim görevlisi ile eğitim-öğretim süresince çeşitli öğretim programlarında ortak zorunlu ders olarak belirlenen dersleri okutan veya uygulayan öğretim elemanları (okutman) bu akademik kariyerin dışında tutmak gerekir. Çünkü bu kadrolarda çalışanların lisansüstü eğitim ve araştırma yapma zorunluluğu olmadığı gibi akademik yükselme de söz konusu değildir.

Araştırma görevliliği ile başlayan akademik kariyer aşamaları, yüksek lisans ve doktora derecesi aldıktan sonra sırasıyla yardımcı doçent, doçent ve profesör unvan dereceleriyle son bulur.

Sosyal, Fen ve Sağlık bilimleri gibi alanlarında yapılan doktora, en yüksek seviyeli akademik derece olup, akademik kariyerin de en önemli aşamasıdır. Doktora öğretimi, lisansın ardından yapıldığı takdirde en az 6 yarıyıl, yüksek lisansın ardından yapıldığı takdirde en az 4 yarıyıl süresini kapsar. Bu unvanın uluslararası İngilizcedeki resmi tanımlama terimi ise "Ph.D."dir. Doktora, yüksek eğitim aldığı kurumda bir eğitimci olabilme statüsüne yükselebilmek için kişinin kendi branşında uzmanlaşması ve bu durumu bilimsel bir makaleyle (tezle) tanımlayarak tamamlamasıdır.

Akademik kariyerin zorluğu veya kolaylığı kişiden kişiye ve bilim alanına göre farklılık göstermekle birlikte, kariyerin yapıldığı ülkelerin bilime ve bilim insanına bakış açısına göre de çok büyük değişiklikler gösterebilmektedir. Ülkelerin her alanda gelişiminde büyük rol oynayan bu değişikliklerin neler olduğunu sonraki yazılarımda irdelemeye çalışacağım.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 87
Toplam yorum
: 30
Toplam mesaj
: 9
Ort. okunma sayısı
: 2648
Kayıt tarihi
: 02.07.09
 
 

Çukurova Üniversitesi, Ziraat Fakültesi’nden 1997’de mezun oldum. Aynı Üniversitede yüksek lisans ve..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster