Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

09 Şubat '13

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
50128
 

Akademisyen olmak isteyenlere güncel tavsiyeler 2013

Akademisyen olmak isteyenlere güncel tavsiyeler 2013
 

Akademik hayata atılmak için artık sistem çok daha gelişmiş bir hal aldı son 3-4 yılda.

Önce koyu olmayan yazıları okuyunuz. Sonra ise koyu olan yazıları okuyunuz.

Koyu olanlar sistem ya da hükümet ya da rektörlük adamı olmayanların karşılaşacakları durumları ifade etmektedir.

Yüksek lisans yapacağınız hocayı iyi seçmek gerekiyor.

Yoksa yüksek lisansın ya da doktoranın bir önemi yok.

Seçtiğiniz hoca rektörlüğe ya da hükümete yakınsa hiçbir problem olmaz.

Hükümete uzak ve önceki yönetime yakın bir hocayı danışman olarak seçtiyseniz ya da o hocayla çalışmak zorunda kalırsanız. En iyisi yüksek lisansı başlamadan bırakıp gitmektir.

Yüksek lisansa başlarsınız.

Diyelim ki hala idealistsiniz ve yüksek lisansa başlama cüretini gösterdiniz.

Sonrasında hoca hemen size bir projeden destek sağlar, ücretinizi almaya başlarsınız.

Sonra kısa süreli bir yüksek lisans tezi.

Sonra yüksek lisansı tamamlama ve doktoraya başlama.

Yönetime ya da hükümete uzak bir hocada derse başlamadıysanız. Yüksek lisansta hiçbir projende ücret almadan normal bir öğrenci gibi gelir gidersiniz. Tabiki bu durumun başarılı bir hocaya göre istisnası az da olsa vardır.

Doktora döneminde eğer geçici bir enstitü kadrosu gelecekse mutlaka size gelir.

Zar zor para harcayarak, kısa süreli part time çalışarak yüksek lisansı tamamladınız. Yine de doktora yapmak istiyorsunuz ve doktora sınavını kazandınız. Çünkü bilimsel ortamda her zaman yüksek lisans ve doktora yapacak bilimse amelelere ihtiyaç vardır. Geçici enstitü kadrosu gelmişse siz sıranın  en sonundasınız demektir. Çünkü sıra size gelmiş olsa bile diğer bölümlerdeki hükümete yakın öğrencilere olmadı başka üniversitedeki kişilere gider. Size asla sıra gelmez.

Çünkü hocanızın yönetimle arası gayet iyidir.

Doktora tezi belirleme ve doktorada hocayı seven hocalardan oluşan bir jüri.

Tez izleme komiteleri sorunsuz ve sınav adı altında sınavsız geçer.

Kısa süreli bir doktora tezi. 3 yılda doktora tezini bitirip doktor olabilirsiniz.

Doktora sonrası kadro sıkıntısı yaşamazsınız.

Yönetime uzak bir hoca ile çalışıyorsanız. 3-4 yılda bitecek olan doktora 6 yıla kadar uzar hatta bu süreyi 1-2 yılda doktoranızı dondurarak 7-8 yıla kadar da uzatmak zorunda kalabilirsiniz. Çünkü yüksek lisans öğrenci gibi idare eder de doktora idare etmekle olmaz. Çünkü doktorada cepten para harcayarak doktora yapmak ancak zenginlerin ve aklı başında olmayanların yapacağı büyük idealistlik gerektiren bir durumdur.

Size uygun bölümde ya da fakültede kadro yoksa size en yakın fakültede bir kadro hazırlanır.

Yardımcı doçent olursunuz. 1 ya da 2 dönem o fakültede çalıştıktan sonra istediğiniz ya da doktora yaptığınız bölümde diğer fakülteden gelerek ders vermeye başlarsınız. Çünkü size uygun ya da sizin verebileceğiniz dersler ve müfredat ayarlanır.

Hükümete yakın bir hocanız yoksa ya da siz hükümete yakın değilseniz ya da üst düzey bir ya da birden fazla torpiliniz yoksa üniversitede asla ve asla yardımcı doçent kadrosu alamazsınız.

Türkiye’de ağzınızla kuş tutsanız, Nature ve Science gibi bilimin en yüksek değerle değerlendirdiği dergilerde sayfa sayfa yayın da yapsanız torpilsiz asla kadro alamazsınız.

Ama torpiliniz varsa yüksek lisans ve doktorada 7-8 yıl sosyal tesislerde gezip gerektiği kadar 1-2 paralı dergide yayın yaptığınız zaman kadroyu da alırsınız kelli felli hoca da olursunuz.

Doçentlikte yayın gerekir. Yine hocanızın ya da sizinle aynı düşünceyi paylaşan hükümete yakın kişilerle ortak projeler yapar, bazı projelere siz arkadaşlarınızın adını yazar bazılarına ise onlar sizin adınızı yazar. Proje bitiminde ise isminizi bir anda ulusal ve uluslar arası bilimsel dergilerde görürsünüz ve yayın sayınız artar.

Doçentlik sınavında İngilizce baraj sınavı vardır.

Bu sınavı geçmek zorundasınızdır. Eğer yök’ten ya da öğrenci seçme merkezinden üst düzey bir tanıdık bulamazsanız.

Doçentlik yabancı dil sınavını geçerseniz, bilim sınavına girersiniz.

Bili sınavınızda en az 5 kişiden oluşan jürinin 3 tanesi size sıkıntı yaratmayacak şekilde hazırlanır. En kötü ihtimalle 3:2 olarak oy çokluğu ile doçent olursunuz.

Doçentlikten sonrası ise son derece kolay. 5 yıl sonra profesörsünüzdür.

Doçentlik kısmını yazmıyorum. Yardımcı doçent olmadan üniversitede doçent olamazsanız. Ama dışarıdan başvuru yaparak ve gerekli yeterlilikleri sağlayarak doçent olabilir ve unvanınızı alabilirsiniz. Ama profesör olmak için kesinlikle üniversitede olmak gerekir. 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

1994'ten beri bana sıra gelmedi. Geleceği de yok... Ama bir saptama ve saplama da ben yazayım. 3 yılda doktora bitirmek adamınız olsa bile çoğu bölüm için olmayacak iştir. Ben "biz"im alanımızda adamı olanlarda bile rastlamadım. Selamlar, saygılar...

Retor 
 22.09.2013 16:33
Cevap :
Aykar Hanım, Eğer hükümete yakın olan bir tanıdığınız varsa 2-3 ay içinde ilk ilanda kadronuz çıkar ve ilerlemeye başlarsınız. Benim hükümetten tanıdıklarım yoktu, akademisyen olmayı çok istiyordum. sadece boş boş maaşsız 1.5 yıl gittim geldim ama olmadı. AKP'den bir tanıdık bulun, rektöre sizin dosyayı elde versinler sıkıntı olmaz birden atanıverirsiniz. Bizim ziraat sektöründe de 3 yılda doktora bitmez ama bitti ve gördüm. Türkiye bilimde sırf bu yüzden geride. Torpille atanan bir kişi 35 yıl çalışıyor doktoradan sonra. 35 yıl o kolduğu boş boş yatarak dolduruyor. İyi çalışmalar   23.09.2013 13:30
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 537
Toplam yorum
: 198
Toplam mesaj
: 7
Ort. okunma sayısı
: 1868
Kayıt tarihi
: 10.06.10
 
 

Gündemi ve olayları yakından takip etmeye çalışıyorum. Sinema, kitaplar, spor, doğa, siyaset, miz..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster