Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

26 Ocak '12

 
Kategori
Bilim
Okunma Sayısı
13187
 

Akademisyen olmak isteyenlere tavsiyeler 3

Akademisyen olmak isteyenlere tavsiyeler 3
 

Yüksek Lisans Dersleri, Seminer Hazırlanması ve Sunumu

Yüksek lisansa başladıktan ve danışman Hoca ataması yapıldıktan sonra sıra ders seçimlerine gelir. Yüksek lisansta ve doktorada genelde her dönemde 2-3 olmak üzere toplamda 7-8 alınabilir ve 21’in üzerinde de kredi doldurulur. Yüksek lisansta ders seçerken belli kriterler vardır. Danışmanın olan hocadan her dönem en az 1-2 ders alırsın normal koşullarda. Geriye kalan derslerin ise konuyla ilgili diğer bölüm hocalarında ve sonra da gerekli ise diğer bölümlerden alınır. Mesela istatistik ya da bazı bölümlerde biyoistatistik dersi her bölümde verilmez başka bölümlerden alabilirsin.

Ülkemizde genel olarak birçok üniversitede yüksek lisans derslerinin adı güzeldir içi boştur. Daha doğrusu hocalar içini yeterince doldurmuyordur. Genellikle danışman hocadan alınan derslerin çoğunluğu, hocanın işlerinin (genelde boş işleri, sosyal tesis faaliyetleri gibi) yoğunluğundan dolayı yapılamaz ama dönem sonunda rahatça o dersten geçersin. Danışman hocadan alınan dersler; hatta bir de tek başına o dersi alıyorsan başka bölümden ya da başka fakülteden öğrenci yoksa o ders çantada keklik misali kolayca geçilir. Bölüm içindeki diğer hocalardan alınan dersler ise danışman hocan ile ders aldığın hoca arasındaki ilişkilere bağlıdır. Genelde bölüm içindeki diğer ders aldığın hocalar, danışman hocalarla arası iyi olan hocalardır.

Bir dönemde 3-4 ders alabilirsin. Genellikle yüksek lisansta ders dönemi 2 dönem yani 1 yıldır. Zorunlu durumlarda 1.5 yıl yani 3 dönemde de yüksek lisans dersi alırsın. İlk dönemden sonraki ikinci dönemde bölümde ya da hocada yeterli ders yoksa başka bölümlerden ders aramaya başlarsın. Bu durumda iki seçenek vardır. Birincisi başka bölümden çalışacağın konuya yakın bir ders bulabilirsin eğer şanslıysan. Şanslı değilsen ders kredisini doldurmak için alakasız bir ders alırsın ve genellikle de o dersten kalırsın. Böyle durumlarda ders dönemin 3. döneme uzar ve kaldığın ders yerine başka bir ders alırsın.

Üniversitede yüksek lisans ve doktora dersleri değişik şekillerde işlenir ve lisanstaki gibi bir ders işleme sistemi yoktur. Genelde mantıklı ve gelişime açık olan sistem, ders hocasının dersle ilgili araştırma makaleleri vermesi ve sonraki hafta araştırma makaleleri üzerinde tartışma çalışmalarının yapılmasıdır. Bu sistemde hem bilimsel makale nasıl yazılır, araştırma sonuçları nasıl değerlendirilir ve araştırmalardan ne öğrenilir gibi bilimsel çalışma temelleri ve kavramları öğrenilebilir ve yüksek lisans dersini alan öğrenci ya da öğrenciler kendilerini çok fazla geliştirirler.

Başka bir sistem ise üniversite öğretim üyesi hocanın temin ettiği dersle ilgili bir İngilizce kitabın bölümlerini kendisinden ders alan her öğrenciye b bölüm vererek dönem sonunda verdiği fotokopilerin çevirilerini geri istemesidir. Bu sistemde hoca eğer öğrencinin İngilizcesi iyiyse ve 5-6 tane de öğrencisi varsa dönem sonunda İngilizce kitabının çevirisini yaptırmış olur ve böylelikle hem dersi vermiş hem de İngilizce çeviri kitabı yayınına sahip olmuş olur.

Buradaki örnekler genelde öğrenciyi zorlayan, İngilizcesi iyi olan bir öğrenci için son derece yararlı bilgiler içeren bir ders uygulama sistemidir. Bir de her şeyi salladıkları gibi yüksek lisans derslerini de sallayan hocalardan alınan dersler vardır. Derste hoca her seferinde lisans dersi gibi ders anlatır, yüksek lisans öğrencisi derste not alır ve dönem sonunda hoca notlardan sınav yapar. Bu tip dersler genelde lisans derslerinin biraz geliştirilmişidir ve hem hoca hem de öğrenci için fazla zorlama olmaz ama öğrenci o dersten yeni bilgiler edinemez.

Yüksek lisansta genelde ikinci ders döneminde seminer hazırlanması eskiden internetin olmadığı zamanlarda zordu ve uzun süre kütüphanede araştırma yapmak bilgileri derlemek gerekiyordu. Günümüzde ise seminer hazırlamak kolay. İnternette konuyla ilgili Türkçe ve yabancı dildeki araştırmalara, seminerlere ve hatta hazır sunumlara ulaşmak mümkün. Bu hazır sunumlara ilaveler yaparak bazı bölümleri ise çıkartarak kolayca seminer hazırlanabilir. Genelde seminerler yüksek lisans tez konusuna yakın konulardan ya da danışman hocanın araştırma yaptığı ve çalışmalarının bulunduğu konulardan verilir. Sunum ise bölüm toplantı salonunda Powerpoint sunu olarak yapılır. Bol resim, çizelge ve grafiklerle bezenmiş, az düz yazı içeren seminerler son derece dikkatli bir şekilde dinlenir. Seminerlerde sorular sorulur ve seminer verilen konunun tezle alakasının olup olmadığı, seminerin güncel olmadığı gibi konularda hocalar arasında atışma ve tartışmalar yaşanır. En sonunda da danışman hoca yüksek lisans öğrencisini savunan bir konuşma yapar. Daha ileri düzeydeki üniversitelerde ise çoğunlukla uygulamaya yönelik seminerler hazırlanır ve öğrenci teziyle ilgili yaptığı ön çalışmaları seminer olarak sunar ve hatta o kadar iyi çalışmalar yağılır ki seminerden uluslararası bir yayın bile çıkabilir.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 540
Toplam yorum
: 197
Toplam mesaj
: 7
Ort. okunma sayısı
: 1835
Kayıt tarihi
: 10.06.10
 
 

Gündemi ve olayları yakından takip etmeye çalışıyorum. Sinema, kitaplar, spor, doğa, siyaset, miz..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster