Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

17 Ekim '06

 
Kategori
İş Yaşamı - Kariyer
Okunma Sayısı
12159
 

Akademisyen olmayı düşünenlere... Niçin doktora?

Akademisyen olmayı düşünenlere... Niçin doktora?
 

Doktora size göre mi? Gerçekten akademisyen olmak istiyor musunuz? Yurtdışında doktorayı düşünüyor musunuz?

“İş yaşamı mı, doktora mı diye şaşırıp kaldım. Aslında uzmanlaşmak istiyorum ama..”

Önce şu noktaları kontrol edelim:

1) İş dünyasına daha geç adım atmak için yüksek lisans yapmadığınızdan emin misiniz?

2) İş bulamadığınız için doktora yapmayı düşünmüyorsunuz, öyle mi?

3) İş bulmanızı kolaylaştıracağını düşündüğünüz için doktora yapmayı düşünmüyorsunuz.

UYARI: Doktora, iş yaşamının alternatifi veya tamamlayıcısı değildir. İş olanaklarını arttırmak için doktora yapılmaz. Hatta, diyebiliriz ki doktora yapmak bazı durumlarda iş olanaklarınızı sınırlayabilir. Doktora, bazı firmaların AR-GE departmanlarında çalışmayı ya da firmaların danışmanlık veya eğitim projelerinde rol almayı kolaylaştırabilir. Ancak, bir iş pozisyonu için doktora yapmak değil, tecrübe sahibi olmak önemlidir.

Şimdi kişiliğinizi ve tercihlerinizi inceleyelim:

1) Zihinsel yönünüz ağır basıyor mu? Soyut düşünmek, gözlemlemek, problem çözmek, bilgiyi analiz etmek, okumak, yorumlamak hoşunuza giden aktiviteler mi?

2) İdealist yönünüz ağır basıyor mu? Sürekli öğrenmek, sürekli öğretmek, yeni nesillerin yetişmesine katkıda bulunmak; bilime, topluma ve insanlığa katkıda bulunmak sizin idealleriniz mi? Bu idealleriniz uğrunda daha az para kazanmayı göze alır mısınız?

3) Serbest çalışmak hoşunuza gider mi? Özgürlük alanınızın geniş olmasını ister misiniz? İşe geliş-gidiş saatleri, çalışmak istediğiniz alan, yapacağınız projeler.. Tümünü siz seçmek ister misiniz? Yalnız geçireceğiniz saatlerde istediğiniz konuda kendi başınıza araştırma yapmak, çalışmak hoşunuza gider mi?

Şimdi doktora yapmak istediğiniz alanı düşünelim:

1) Gerçekten bu alanı doktora yapacak kadar seviyor musunuz? Örneğin, hobileriniz arasında bu alanda okumak, araştırma yapmak var mı? “Ohh şöyle kitapların arasında bir fincan kahve ile makale okuyup düşünmek istiyorum” diye düşünüyor musunuz?

2) Bu alan sizi heyecanlandırıyor mu? Hayata bakışınız ve çevrenizi yorumlayışınız bu alan çerçevesinde oluşmaya başladı mı?

3) Bu alanda bir birikiminiz var mı? Hangi dersleri aldınız? Bu alanda en iyi akademik yayınları takip ediyor musunuz? Hiç bu alanda araştırma yapma imkanınız oldu mu?

İlk iki soruya yanıtınız “evet” ise, üçüncüsü için de fırsatlar kollayın ve bu alanda çalışan hocanızla sıkı iletişime geçin.

Şimdi de doktora sürecine psikolojik olarak hazır olup olmadığınıza bakalım:

1) Hayatınızın 3-6 senesini sadece bu işe, doktoraya vermeye hazır mısınız? Sosyal yaşamınız ve gelirinizden vazgeçmeniz gerekebilir, ailenizle ilgili planları ertelemeniz gerekebilir, buna hazır mısınız?

2) Doktoranın master eğitiminin devamından ibaret olmadığının, bağımsız araştırma yapma yeteneklerinizi geliştirmenizin beklendiği full-time bir iş olduğunun farkında mısınız?

3) Doktoranın zorluklarla ve belirsizliklerle dolu uzun, yorucu, stresli bir yolculuk olduğunu biliyor musunuz? Amerika’da doktoraya başlayanların yaklaşık%35’i doktorayı tamamlayamıyor. Gerçekten sevmedikçe bu zorlu süreci tamamlamak size eziyet olarak gelebilir.

Tüm sorulara cevabınız “evet” ise, size mükemmel bir doktora adayı olarak bakabiliriz. Geleceğin başarılı akademisyenlerinden biri olabilirsiniz. Bu durumda doktora sizin yaşamınızda unutamayacağınız, sizde kalıcı izler bırakacak bir dönem olacaktır. Yurtdışında doktora yapmış hocalarınıza sorun: Çoğu hayatlarında kendilerini en güvensiz hissettikleri, en çok çalıştıkları, en çok sorguladıkları, en çok öğrendikleri, en verimli ve mutlu hissettikleri dönemin doktora deneyimi olduğunu söylerler. Bu yazı sizi heyecanlandırıyorsa ve aklınız yattıysa, siz de doktoranın ve akademisyenliğin manevi mutluluğuna erişebilirsiniz.

Geleceğin bilim adamlarına selamlar!

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Yazilarinizla bu yazinizin basligi sayesinde tanismis bulunmaktayim ve su an yazilarinizi buyuk bir zevkle okuyorum.Emeginize tesekkeur ederim.Bu yil yuksek lisans yapmaya karar verme asamasindayim ulkeme faydali olmak isteyen universitede bu yonde sosyal sorumluluk projeleri gerceklestiren birisiyim.Paylasimlariniz cok guzel yalniz ozellikle sizden yabanci (ingilizce)dili gelistirmek ile ilgili tecrubelerinizi aktarabileceginiz bir yazi bekliyorum

pusat alemdar 
 16.11.2007 23:11
 

Yazilarinizla bu yazinizin basligi sayesinde tanismis bulunmaktayim ve su an yazilarinizi buyuk bir zevkle okuyorum.Emeginize tesekkeur ederim.Bu yil yuksek lisans yapmaya karar verme asamasindayim ulkeme faydali olmak isteyen universitede bu yonde sosyal sorumluluk projeleri gerceklestiren birisiyim.Paylasimlariniz cok guzel yalniz ozellikle sizden yabanci (ingilizce)dili gelistirmek ile ilgili tecrubelerinizi aktarabileceginiz bir yazi bekliyorum

pusat alemdar 
 16.11.2007 23:11
 

Doktora yapan biri olarak, insanların üzerinde düşünmeleri gereken konuları çok iyi belirlemiş ve irdelemişsiniz. Teşekkürler...

Bayram'lık Ağız 
 17.10.2006 21:31
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 279
Toplam yorum
: 169
Toplam mesaj
: 78
Ort. okunma sayısı
: 2477
Kayıt tarihi
: 09.09.06
 
 

Dr. Fahri Karakaş, Londra’da University of East Anglia’da görev yapmaktadır (Norwich Business Sch..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster