Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

25 Şubat '10

 
Kategori
Doğal Hayat / Çevre
Okunma Sayısı
1337
 

Akdeniz foklarını koruma projesi

Akdeniz foklarını koruma projesi
 

Doğa Derneği ve Su Altı Araştırma Derneği'nin birlikte yürüttüğü " Akdeniz Foklarını" koruma projesi İzmir Karaburun'da gerçekleştirilmek üzere hazırlanmış. Dünyada sadece 500, Türkiye'de ise 100 tane kalmış olan bu fokların korunması ve türünün yokolmaması için gerçekleştirilecek projeye imza atanlara gönülden teşekkürler..

http://www.turkiyeinternette.com/haber/9033-ekoloj-dunya-akdeniz-foklarini-koruma-projesi.html

TİN

İşte projenin hikayesi.....

Türkiye’nin Ege kıyıları, kara ve denizi birlikte kullanan pek çok canlı türü için vazgeçilmez bir sığınaktır. İzmir ise gerek kültürel gerekse doğal yaşlam için olağanüstü zengin kıyılara sahip benzersiz bir şehrimizdir. Karaburun, İzmir’in insan etkisinin en az olduğu ve dolayısıyla en iyi korunmuş alanlarından biridir. Ancak Karaburun, bölgede yaşayan ve geçimini doğal kaynaklardan sağlayan insanlarca Türkiye’nin en değerli doğa koruma girişimlerine sahne olmuş önemli doğa alanlarının başında gelmektedir. Sualtı Araştırmaları Derneği Akdeniz Foku Araştırma Grubu bugüne kadar bu özel alanın değerini ve özellikle Akdeniz foku için önemini anlatmak için bölgenin yönetim planını hazırlamak dâhil pek çok çalışmayı yürütmüştür. Ancak her yıl değişen talepler ve yöre halkının beklentileri Akdeniz foku için alanın tümüyle tehditten uzak hale gelmesini engellemekte ve uzun vadeli çözümleri aksatmaktadır.

Doğa Derneği ve Sualtı Araştırmaları Derneği, Karaburun’u ülkemizdeki sivil toplum girişimleriyle yürütülmşl do¤a koruma çalışmalarının heyecan ve cesaret verici bir örneği olarak gelecek nesillere miras olarak bırakabilmek ve bölgenin iyi bir örnek olma özelliğini uzun vadeli olarak koruyabilmek için bu projeyi hayata geçirmeyi planlamıştır. İzmir Karaburun’un ve barındırdığı fokların yöre halkı ile birlikte korunmasının sağlanması.

Beklenen Sonuç

İzmir Karaburun’un ve barındırdığı fokların yöre halkı ile birlikte korunmasının sağlanması.

Faaliyet Alanı

Proje kapsamında alanın do¤al yaflam açısından çarpıcı özelliklerini ve Akdeniz fokunu Türkiye ve dünya kamuoyuna tanıtacak nitelikte bir tanıtım filmi hazırlanacak ve çekimler yanında animasyon ve di¤er ö¤eler de kullanılarak hazırlanacak ve yaygın kullanımı sa¤lanacaktır. Türün ve bölgenin tanıtılması için görsel malzemeler hazırlanacak ve da¤›tımı gerçeklefltirilecektir.

Karaburun için hazırlanmıfl mevcut yönetim planı tüm ilgili tarafların da katılımıyla gözden geçirilecek ve revizyon ihtiyaçları belirlenecektir. Alanda bir buçuk yıl süreyle görevlendirilecek proje sorumlusu aracılığıyla bu de¤erlendirme sürecinde ortaya çıkacak birincil koruma hedefinin hayata geçirilmesi için uygulama planı hayata geçirilecektir.

KAYNAK: http://www.dogadernegi.org/data/projeler/akdeniz-foku.pdf

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 384
Toplam yorum
: 102
Toplam mesaj
: 22
Ort. okunma sayısı
: 1679
Kayıt tarihi
: 02.05.09
 
 

Yazmayı, okumayı, paylaşmayı, özgürlüğü seven, "BİLGİ"lenirken, "BİLGİ"lendiren dünya insanıyım. Lai..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster