Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

06 Şubat '20

 
Kategori
Ruh Sağlığı
Okunma Sayısı
37
 

Akıl hastaları hakkında

Sanılanın aksine akıl hastaları tamamen akılsız değildir. Hatta onların dilinden yani onlarla normal bir insanla konuşur gibi konuşabilirseniz çok zeki ve çoğundan akıllı olduklarını görürsünüz. Peki normal insanlardan farkları ne diyebilirsiniz; fark şurada ki onlar gerçekte olmayan şeyler algılarlar, gaipten sesler duyarlar. Bunlara tıp dilinde sanrı (halüsinasyon) denir. Bazen de önemli bir kişi olduklarını sanırlar; mesela “Ben Pir Sultanım” falan derler. Buna da sabuklama (hezeyan) denir. “Beni takip ediyorlar!” da bir çeşit hezeyandır.

Bazılarında çok konuşma ve yerinde duramama da bir belitidir. Tedavi altında olan hastalar ilaçlarını kullanmayı bırakınca hasatlık nükseder. Bu hastalar ilaçlarına başlayınca kısa sürede düzelirler.  Yani sakinleşirler, yatışırlar.

Akıl hastalıklarında aile desteği de çok önemldir. Ama neticede eş ve çocuklar da bir yere kadar yardımcı olabilir… Böyle durumlarda konu komşuya, aile hekimlerine, belediyelere yani devlete de çok iş düşüyor… 

Bazı hastalar en hasta halinde bile her söyleneni anlayabilir. Söz tutar. Hastalığını ve ilaçlarını bilir. Ne yapması gerektiğini bazen bilemese bile siz söylediğinizde anlar ve uygular. Tıp dilinde bu duruma, yani hastanın hastalığını kabul etmesi ve denilenleri yapmasına ‘hastalığına karşı iç görüsü var’ denir. Her hastada bu bulunmaz.

En ağır ruhsal hastalık olan şizofreni toplumda yüzde 1 oranında görülüyor. Yani her yüz kişiden biri şizofrendir. Bu da ülkemizde 800 bin hastaya tekabül eder. Bu ciddi bir rakamdır. Devletimizin bu hastalarla ilgilendiğini biliyorum ama bazı hastalar gözden kaçabiliyor. Bu anlamda en çok aile hekimlerine çok iş düşüyor.

*

Dr. Atanur Yıldız

6 Şub. 20

 

 

 

Kemal Alkan bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 491
Toplam yorum
: 22
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 261
Kayıt tarihi
: 24.01.09
 
 

Tıp doktoru.  ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster