Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

14 Ekim '06

 
Kategori
Kişisel Gelişim
Okunma Sayısı
9289
 

Akıl ile zekâ ve farkları

Akıl ile zekâ ve farkları
 

Akıl, kısa tanımı ile doğru ve yanlışı ayırabilme yetisidir. Bu yeteneğimiz ile bir konuda düşünce yürütebilir, görüş bildirebiliriz. Aklın gelişmesi, insanın olgunlaşmasına paralel olmaktadır.

Zekâ ise bir olayı önceden anlama, ilişkileri kavrama, yargılama ve açıklayarak çözme yeteneğidir.

Zekânın genel olarak, 10- 12 yaşında gelişmeye başladığı ve bu gelişmenin 18- 20 yaşlarında da sonlandığı ileri sürülmektedir.

Zekânın birçok farklı tanımının yapılması ile birlikte, ağırlıklı kabul gören düşünce, zekânın geliştirilebilecek bir kapasite ya da potansiyel olduğu ve biyolojik temellerinin bulunduğudur.

İnsanda ki zekânın oluşumunu açarsak; Doğuş ile birlikte gelen kalıtımsal tecrübeler, öğrendiklerimiz, çevremizden etkilendiklerimiz ile ortaya çıkan bir bileşim.

Akıl ve Zekânın farkı

Akıl, derin bir kavrayış farkı ile zekâdan daha üst konumdadır. Bu nedenle akıllı bir insan zekânın tüm kazanımlarını kullanabilir.

Zeki bir insan ise kavrayış yeteneğine sahip olmadığından ancak belirli bir konuda çalışarak veya kendini eğiterek bunların sonucunda elde ettiği birikimlerle bazı şeyleri başarabilir.

Bu doğrultuda zekâ ile yapılan şeyler; öğrenmeye, ezbere ve tecrübeye yönelik değerler olmaktadır.

Akıllı bir insan, derin düşünebilme, doğruyu bulabilme yetisi ile her konuya çözüm getirebilmektedir.

Resim:kimim.com/akıl

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Doğru tespitler...Zeki insanlar akıllı olmayabiliyor.İnsan her şeyi bilemez de hani yani çok şeyi bilen insanlar bazen basit konularda bile çözüm üretemiyorlar.Yine de zeki olmak önemli.

Kerim Korkut 
 07.05.2012 16:05
Cevap :
Değerli Kerim Korkut Bey, Uzun süre, "akıl" ve "zeka" kavramlarını karıştırmış, gerçek manaları ile değerlendirememiştik. Zamanla değişik milletleri ve insanları tanıdığımızda, herkesin akıllı olmasına rağmen eşit derecede; bilgi-deneyim-yetenek sahibi olamadıklarını ve bu nedenle yaşamlarında kalite farklılıkları olabildiğini öğrendik. Eğer, yaşam yolculuğunuza, yeterli bilgi-deneyimle devam ederseniz yolculuğunuzu güzel ve kazançlı geçmektedir. İlgi ve nezaketinize teşekkür ediyorum. Sağlıcakla kalınız.  07.05.2012 17:34
 

Bir farklı yorumla; zekanın beynin işlem kabiliyeti, akılı ise rasyonel davranabilmek olarak sindirmiştim. Güzellikler diliyorum.

Kadri KANPAK 
 23.10.2009 8:49
Cevap :
Saygıdeğer Kadri Kanpak Bey, konuya ilginize ve isabetli yorumunuza teşekkür ediyorum. Bu konuda kesin olan bir şey varsa O da, akıl ve zeka kavramının henüz ve tam anlamı ile açıklığa kavuşmamış olmasıdır. Haklısınız, akıl, mevcut bilgi ve önceden edinilmişleri (deneyimleri) kullanarak bunların arasında "doğru" olarak nitelenebilecekleri seçmektedir. Bununla beraber akıl, seçimlerinde, bir çok etken altında kaldığı da bilinmektedir. Örnek; ailenin anlayışı, çocuğa verilen sevgi, çevre ve öğrenilenler vb. Bunların yanında; "zekanın beynin işlem kabiliyeti" tanımlaması da doğrudur. Nedeni de; insan değişik ve zengin bilgi sahibi oldukça, bilgiler; kendi aralarında irtibatı ve sonuca gitmeyi beynin iletişim ağını kurarak yapmaktadırlar. Sizlere de iyilik ve güzellikler diliyorum. Sağlıcakla kalınız.  23.10.2009 9:23
 

yazılarınızı titizlikle takip ediyorum nevar ki sizin gibi TÜRKİYE'DE çok az kişi topluma yol gösteriyor atalarımızın dediği gibi ışığı yansıtmanın 2 yolu vardır ya mum olursun ışığı yansıtırsın yada mumdaki ışığı yansıtacak ayna siz mumsunuz bizde ayna saygılarımla

neslihan yücel 
 17.12.2007 15:31
Cevap :
Saygıdeğer Neslihan Yücel, Nezaketinize teşekkür ediyorum. Sağlıcakla kalınız.  17.12.2007 17:23
 

Sanıyorum en ideali üçünün dengeli gelişmesi, herkesin arzusudur. Selam-saygılar.

Nariçi 
 18.09.2007 10:31
Cevap :
Değerli "Nariçi", Elbette hem Akıllı, (sağduyu sahibi), hem zeki (Üretken) olabilmek, kişiye ve kişinin çevresine çok kaliteli bir yaşam sağlayacağı tabiidir. Umarım ülkemizde bu niteliklerdeki insanlarımızın sayısı artar. Yorumunuza ve katkınıza teşekkürler. Sağlıcakla kalınız.  18.09.2007 14:00
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1084
Toplam yorum
: 2685
Toplam mesaj
: 242
Ort. okunma sayısı
: 1726
Kayıt tarihi
: 29.08.06
 
 

Ticari ilimler akademisindeki öğrenciliğim sırasında, bir kamu iktisâdi kuruluşunda başladığım ça..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster