Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

01 Ocak '20

 
Kategori
Felsefe
Okunma Sayısı
463
 

Akıl Vicdandan Üstündür

Akıl her şeyden üstündür aslında bunun tartışması olmaz da hani vicdana da çok büyük anlam yüklenince kafalar karışıyor.

Akıl garantidir, vicdanda garanti yoktur. Aklın garantisi akıl sahibinin önce kendini düşünmesidir. Bu yüzden vicdanlar genellikle yaralıdır.

Akıl ölçülüdür, yapabileceği kadarını yapar. Vicdan ise kendini uçurumlardan atar. Vicdanın artısı, vicdan yaptığı konuyu samimi olarak düşünmesidir; bu samimiyet akılda yoktur.

Vicdan atı yorulmuş kovboydur, çatlayıncaya kadar sürer. Akıl ise belli bir mesafeye ayarlı arabadır, benzini bitince durur.

Vicdanın akla ihtiyacı vardır ama aklın vicdana var mı bilmiyorum. Salt vicdan olsaydı dünyayı yönetemezdik, salt akılla yönetilir.

Aklın da  biraz vicdan taşıdığı kabul edilir de vicdansız akıllılar da var. Kendilerini düşünerek hesap yaparlar ve bence doğru yaparlar. Bunların hesapları kimsenin hesabını şaşırmaz. Çünkü akıllı insan vicdansız da olsa bedelini hesaplar, bunun sonucunda ise kötülük olmaz.

Başkalarına zararı olanlar aklı da vicdanı da olmayan kimselerdir. Vicdanı olmayan kimselerin kötülük yaptığı düşünülür. Bu durumda vicdanı olan ama aklı olmayan iyiler iyilik yapıyor mu ona bakmak lazım.

Akıl akıllı davranmayı sağlar, bu da dürüstlüğü getirir. Kişi icabında dürüst değildir ama akıllı davranınca sonuç dürüstlük olur. Yalnız, vicdanda bu yoktur, vicdan dağlara doğru koşan bir yiğittir.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

yazınızı beğeniyle okudum. Birkaç ekleme yapmak istiyorum. Aşk gelince akıl gezmeye gider.Aklın cüzdanı yoktur, paranın vicdanı. Sizi de bana beklerim. Dost selamlar.

Erhan Tigli 
 14.05.2020 14:37
Cevap :
Yorumunuz için teşekkür ederim Erhan Bey...   16.05.2020 10:30
 

Aklın garanti olması, bence ileri bir iddia. Vicdansız akıl felaket olabilir.

İsmail Hakkı CENGİZ 
 02.01.2020 11:06
Cevap :
Aklın garanti vermesi konusunu ben de düşündüm...   06.01.2020 12:21
 

"Vicdan dağlara doğru koşan bir yiğittir" Gücüm yetseydi, bu cümlenizi atasözlerimiz arasına katardım. Madem buna yetmiyor gücüm... İfadenin çok güzel bir özdeyiş olduğunu söyleyebilirim sevgili abim. Bunu düşünen aklına, yazan ellerine sağlık. Son dönemde okuduğum en güzel, en içten cümlelerden biriydi bu. Tıpkı bu cümleyi kuran değerli büyüğümün altın kalbi gibi... Cemce sevgilerimle...

Cem Beraat Çamsarı 
 01.01.2020 20:40
Cevap :
Yeni bir yıl için çok güzel bir yorum, teşekkür ederim   06.01.2020 11:21
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 5496
Toplam yorum
: 14071
Toplam mesaj
: 282
Ort. okunma sayısı
: 650
Kayıt tarihi
: 21.09.08
 
 

Sadece sayfalarda kalan yazılar şaheser olsalar bile önemsiz ve anlamsızdır. İnsanlara ulaşan ve ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster