Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

16 Ağustos '16

 
Kategori
Gündelik Yaşam
Okunma Sayısı
103
 

Akıl yaşatmak için gerekli, yaşamak için yarım akıl yeter

Akıl yaşatmak için gerekli, yaşamak için yarım akıl yeter
 

Sokaktaki sıradan insanın prof. gibi akıllı olması gerekmez;  çünkü yaşamak için buna ihtiyacı yok. Zaten o kadar akıllı olanlar da prof. olmuş. Fazla bilgi gerektirmeyen bir işi yapan kimseye “Sen niye akılsızsın” denilmesi saçma; onun aklı var ve kendine de yeter. Yaptığı iş ne ki uzay aracı mı kullanacak.

İnsanların bazıları yaşamaktan öte farklı iş ve görevler yüklenirler. Söylediğimiz anlamda akıl bunlar için gerekli. Bunların akılsız olması kabul edilemez. Bence sıradan insanın akıllı olması da gereksiz. Akılsız deyince hiç aklı olmayan, akıllı deyince çok aklı olan anlaşılıyor. Farenin kuyruğu burada kopuyor. Aklı olmayan insan olmaz herhalde. Ama birinin şu kadar birinin bu kadardır. Akılsız derken hiç aklı olmayan demek istemiyoruz elbette.

Park bekçisinin Aynştayn gibi zeki olduğunu düşünsenize, neye yarayacak. Herkesin işte çok akıllı, bilgili olması gerektiği fikri ne derece doğru. İşini yapacak kadar akıllı, konusunda da bilgili olsun tamam.

Herkesten bizim gibi akıllı davranmasını ve her şeyi bilmesini istiyoruz. Bu, toplumu yöneten yönlendiren aydın denen tabakanın görevi. Elbette herkes ortalama bir bilgi ve kültür seviyesine gelebilse iyi olur. Yönetilenlerin de yönetilenler kadar akıllı olmasını istiyoruz. O zaman bize ne gerek var. Bu takdirde biz onları değil onlar bizi yönetir.

Ben yazılarımı belli bir bilgi ve kültür seviyesine gelmiş kişilere yazıyorum. Onlar okuyacak diğerlerine anlatacak. Bakkal amca benim yazılarımdan ne anlar.

Öğrenmek bilmek sorumluların görevi, diğerleri yaşamını sürdürecek kadar bilecek. Dağdaki çobana Brad Pitt’i tanıyor musun diye soruyor. Bilmeyince de cahil diyor. Asıl cahil sensin.

Bazı aydınların bu çok saçma yaklaşımı insanları rencide ediyor. Belli bir eğitim görmemiş kişiye bilmiyor diye cahil diyemezsin. Zekâsı da yüksek olmayabilir, ona yetiyorsa tamam. Bulunduğu yer/iş ile ilgili zekâ ve bilgi yoksa sorun olur. Simitçi simit yapmayı bilecek ama Brad Pitt’i bilmek zorunda değil.

Erdal Ceyhan bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Herkesin aklı kendince güzeldir.. ve de akıl insanı isterse dünyanın öbür ucuna bile götürür ya da hiç yokmuş gibi davrandırabilir.. yeter ki isteyelim ve o isteği oluşturabilelim. Aklımızı biz yönetmeliyiz elbette. Düşüncelerimi etkileyen bu güzel yazılarınız için kutluyorum sizi yazarım. Elinize sağlık, sevgi ve selamlarımla.

Nermin Ayduran 
 02.09.2016 11:14
Cevap :
"Yarım akıl" a takıldı insanlar...Akılsız anlamında yorumladılar yarım akılı, geri zekalı/hasta anlamında...Oysa ben normal insanları kastetmiştim...Herkes sanki süper zeka, akılları da tam.Yarım akıl aslında olumlu bir ifade, pek akılla yaşamayan insan demek...  05.09.2016 12:41
 

Yarım akıllıya ne denir!

Erdal Ceyhan 
 17.08.2016 4:55
Cevap :
Yani her şeyi bilmesi anlaması gerekmez anlamında...  20.08.2016 20:15
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 4918
Toplam yorum
: 13027
Toplam mesaj
: 282
Ort. okunma sayısı
: 670
Kayıt tarihi
: 21.09.08
 
 

Sadece sayfalarda kalan yazılar şaheser olsalar bile önemsiz ve anlamsızdır. İnsanlara ulaşan ve ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster