Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

13 Ekim '10

 
Kategori
Kişisel Gelişim
Okunma Sayısı
444
 

Akılcı bireyin gelenekle imtihanı...

Akılcı bireyin gelenekle imtihanı...
 

Akılcı bir birey, gelenekle imtihanında daima zorlanmıştır. Tarihin her döneminde ve yeryüzünün hangi köşesinde olduğunuz pek farketmez. Bizler, bu topraklar üzerinde, bağımlı bireyler yetiştiriyoruz. Bireyselliği gelişmiş olanlar toplumun büyükçe bir kesimi tarafından, sistemin dışına çıkmış bireyler olarak algılanıyor. Geleneklerin kullanışsız (akıl dışı) olanlarını, diğerlerinden ayırmak ve gelecek yüzyıllara akılcı yönü ağır basan bir toplum taşımak gerekiyor.

Temellerini çocukluk yıllarında, ebeveyn ve ait olunan sosyo-kültürel çevrenin attığı, yoğunluğu değişken bir korku öğretisinden de sözetmek mümkün. Bize özgü toplumlarda da adeta bir gizli yaşam algısı bu. Ve bu yaşam algısının yarattığı, o kaçınılmaz "arabesk" ruh hali.

Oysa bu ruh hali, "kendine acımak" gibi adeta doğal bir uyuşturucu yaratmaktan başka, pek birşeye hizmet etmez. Ve her bireyin en temel ihtiyacı olan, onaylanmak ve sevilmek ihtiyacını, özgüveni baltaladığı gibi baltalar. Böylece kendi ellerimizle biçimlendirdiğimiz; bağımlı, çokça kendine acıyan, korku kültüründen beslenen, bireyselliği az gelişmiş, akıl süzgecini değil de, geleneklerin kullanılagelen şablonlarını sorgulamadan kullanan, bir çoğunluk yaratma tehlikesi daima saklı olacaktır. Ve bu birikim gelişmiş bir toplum yaratmanın hayli uzağında kalacaktır. 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 76
Toplam yorum
: 35
Toplam mesaj
: 7
Ort. okunma sayısı
: 872
Kayıt tarihi
: 13.10.10
 
 

Doğal yaşamın korunması, evrensel insan hakları, felsefe, arkeoloji, tarih, sosyoloji, kişisel ge..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster