Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

25 Haziran '14

 
Kategori
Teknoloji
Okunma Sayısı
1581
 

Akıllı telefon furyasında unutulan bir marka: Motorola

Akıllı telefon furyasında unutulan bir marka: Motorola
 

Motorola'nın Photon adlı modeli.


Aslında çok da unutulan bir marka değil elbette. Akıllı telefonlardan önce cep telefonu denildiğinde ilk akla gelen birkaç markadan biri de Motorola idi. Ancak tahtı eline alan akıllı telefonlar (smartphone), özellikle Samsung ve Apple (iPhone üreticisi) gibi markalar bir anda pazar payını adeta kendi eline aldı. Ancak bu kadar popülarite de kaçınılmaz bir şekilde beraberinde dezavantajları da getiriyordu. Artan talebe karşılık yükselen fiyatlar, beraberinde seri üretime bağlı kalite ve mukavemet düşüklüğünü de getirmektedir. Bunu Samsung modellerinde belirgin bir şekilde görmekteyiz. Ancak biraz daha nezih çalışan markalardan biri olan Motorola ise kullanıcıyı daha az yoran ve yarı yolda bırakan modeller üretmeye başladıkça teknopazarda müşteri vizyonu da değişmeye başladı.

Tüm akıllı telefonlarda olduğu gibi batarya sorununa eşdeğer modellere nispeten daha yüksek mAh kullanan Motorola, ilk avantajı buradan yakalıyor. Bir diğer avantajı ise ürünün fiziksel ortam koşullarına olan mukavemeti daha yüksek. Wi-Fi (kablosuz internet) gücü akranı olan bir çok modele göre oldukça iyi. Ancak birkaç dezavantajı da var ne yazık ki. Örneğin Samsung Galaxy S4 modeli ile neredeyse aynı özelliklere sahip (elbette S4'te bazı kriterler daha yüksek olan Moto G modelinde kamera keskinliği ve megapiksek değeri daha düşük. Ancak aynı zamanda bir fotoğrafçı olarak benim görüşüm, cep telefonunun fotoğraf makinesi özelliğinin önemsenmeyecek bir kriter olduğudur. Eğer akıllı telefon kullanıyor ve internetle çok sık haşır neşir olurum diyorsanız iki noktada durmanız; 1- Batarya gücü (2400 mAh'den az olan telefonları önermiyorum), 2- Wi-Fi bağlantı kalitesi. Bu bakımdan Motorola modelleri, çok fazla bilinmemesi ve yaygın olmamasına rağmen önemli bir seçim olacaktır. Ayrıca çoğu marka ve model içerisinde mobil şebekeyi en verimli kullanan markanın da Motorola olduğu bir başka avantajdır.

Sündüs Akkaya bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Ben bir samsung fanı olarak bu yazınızı bir kaç ay önce okumuş olsa idim dikkate alırdım. Telefonlar ilk çıktığı zamanlar bir sony ericson ve motorola telefonum vardı. Memnundum telefonumdan, ama akıllı özelliklerini belirtirken motorolanın megapikselin düşüklüğünden bahsetmişsin, işte size satışının düşmesi için önemli bir neden. Emeğinize sağlık. Selamlar ve saygılar.

Sündüs Akkaya 
 27.06.2014 10:27
Cevap :
Elbette. Ama dediğim gibi işe teknolojik açıdan bakarsak kamera fonksiyonunun artık akıllı telefon seçiminde önemli bir kriter olmadığı ortada. Ancak işin pazar payında ise durum değişiyor. İnsanlar önce kamerasına sonra bataryasına bakıyorlar...  05.07.2014 23:37
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 57
Toplam yorum
: 22
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 5014
Kayıt tarihi
: 16.06.12
 
 

27 mart 1989 yılında Konya'nın Ereğli ilçesine bağlı Zengen kasabasında doğdu. İki yaşına kadar B..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster